Peşmerge Kaçıyor! Kerkük’ten Sonra Sincar’da Geri Alındı

Irak ordusunun başlattığı operasyonla 24 saat içerisinde Kerkük'ü kaybeden peşmerge, Sincar'ıda çatışmadan bırakmak zorunda kaldı.1 dk okuma süresi


2
8 paylaşım, 2 puan

Irak ordusu uzun süredir Peşmergelerin elinde olan bölgeleri teker teker almaya başlayınca kentte yaşamını sürdüren Türkmenler sevinç gösterilerinde bulundu.

Irak merkezi hükümetine bağlı olan güçler Kerkük’ü tamamen peşmergelerin elinden alarak kontrolü sağladı. Irak güçlerinin kentin tamamında yapılan operasyonla kontrolü sağlaması üzerine halk sevinç gösterileri yaparak arabalarla uzun konvoylar oluşturdu.

Irak ordusunun kente girmesiyle bölgede bulunan resmi kurumlardaki ve valilikteki bayrakların yerine Irak bayrağı çekildi. Barzani 24 saat içerisinde koltuktan geri indirilmiş olurken dün savaşmadan kenti bırakıp kaçan peşmergeler bölgede bulunan bazı kürtleri çok kızdırdı. Kerküklü kürtlerden bazılarının peşmergelerin kaçmasını önlemek için sokaklara barikat kurarak ateş yaktığı görüldü.

Irak Türkmen cephesindeki bir güvenlik görevlisinin ise bölge içerisinde yaşanan sevinç anında bir vatandaşın elinde bulunan Türk Bayrağını öpmesi dikkatlerden kaçmadı.

SİNCAR GERİ ALINDI

Öte yandan Irak kontrol güçleri peşmerge elinde olan bölgeleri almaya devam ediyor. Kerkük’ü 24 saat içerisinde kontrol altına alan Irak güçleri bu kez de, Ezidi kenti olan Sincar’ı savaşmadan peşmergenin elinde aldı. Çatışmadan kaçtıkları ileri sürülen peşmerge hakkında Dünya basının son dakika olarak haber geçtiği belirtildi.

BARZANİ KÖŞEYE SIKIŞIYOR

Kuzey Irak’a olan sınır kapısını kapatıp Habur Sınır kapısının Bağdat’a devrini başlatma kararı alan Türkiye ise, Barzani’yi tamamen bitirecek olan adımlar atmaya devam ediyor. Referandum kararının ardından bölgede uyguladığı yaptırımlar ile gündeme gelen Barzani sebebiyle Bağdat ile devir sürecini başlatan Türkiye, Ovaköy sınır kapısını tamamen açıp Barzani’nin yönetimini devre dışı bırakmayı planlıyor. Türkiye Habur’u Barzani yönetimine kapattığı an IKBY’ye ikmal hattının tamamen duracağı belirtilirken, Barzani’nin köşeye sıkışacağı ifade edildi.


Sosyal medyada paylaş!

2
8 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!