ÖSYM YGS-LYS Tercihinde Baraj Sıralamasına Dikkat!

4 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

2017 Yılı içerisinde yapılan YGS-LYS sınav sonuçları geçtiğimiz haftada açıklandı. Yüzbinlerce üniversite adaylarının merakla beklediği tercih günü geldi! Tercih döneminde nelere dikkat edeceğinizi ve tercihlerinizi neye göre yapacağınız hakkında ÖSYM sitesinde 22 Haziran’da adaylara sunmuş olduğu tercih kılavuzunu yayınladı. 2017 tercih döneminde en önemli konulardan biriside baraj sıralaması ve yüksek okula direkt geçiş hakkının olmamasıdır. Sizlere tercihinizde yardımcı olacak konulara değineceğiz.

2017 YGS-LYS sınav türlerine göre yapılacak ÖSYS işlemleriniz 18.7.2017 saat 14:00 15:00 arasında tercih sayfası adaylara açıldı. 2017 tercih döneminde yüzbinlerce adayların merakla beklediği tercih sayfası açılırken, adayların bu sene tercih sayısı ÖSYM tarafından 24 olarak belirledi. Adayların toplamda 24 tercih yapabilecek, tablo 3 ve tablo 4 üzerinden tercih yapabilecek adaylar için tablo 3 programları sadece YGS başarı puanları kullanılırken, tablo 4 hem YGS adayları tarafından hem de LYS adayları tarafından tercih yapılabilecek. Adaylar tercih yaparken dikkat etmesi gereken en önemli konu YGS veya LYS puan türlerinin puanı değil de sıralamaya göre tercih yapması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

ÖSYM’den Adaylara Uyarı!

Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi kılavuzda üniversite adayları için yapmış olduğu açıklamada şu konulara yer verdi. ÖSYM öğrenci adayları için kılavuzda yer alan konuları dikkatli bir şekilde okumanızı ve seçmiş olduğunuz yükseköğrenim programlarında şartları karşıladığınıza dikkat çekti. Adaylar için verilen şartlar ise şöyle; yükseköğrenim için adaylardan yaş, cinsiyet, okul türü, puan türü, sayısal, sözel, eşit ağırlık vb. konuları taşımadığınız sürece tercihleriniz olumlu sonuçlanmayacağı konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Adaylara en önemli duyuru; 24 tercih veya tercihlerinizi yaptıktan sonra başvurunuz ÖSYM’ye bildirilmiştir, yazısını görmediğiniz sürece sayfayı yenileyerek bu yazıyı mutlaka görülmesi için adaylara uyarıda bulundu.

Tercihler 18 Temmuz’da başlayıp 26 Temmuz’a kadar devam edeceği ÖSYS tarafından açıklandı. Adaylar bu süre zarfında yapmış olduğu tercihlerde değişiklik yaparak tercihlerini güncelleme imkânına sahip olacaktır.

2017 YGS-LYS Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak

2017 yılı içerisinde yapılan YGS-LYS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte adaylar 18 ile 26 Temmuz arası tercihlerini ÖSYM’ye bildirecek, daha sonra ise adayların merakla sonuçları beklemesi şimdiden adayların tercihlerin ne zaman açıklanacağını konuşmaktadır. ÖSYM takviminde ÖSYS tercih sonucu hakkında herhangi bir bilgi bulunmazken, geçmiş yıllarda açıklanan sonuçlara baktığımızda 1 ay içerisinde ÖSYS sonuçlarının açıklandığını görüyoruz. 2017 ÖSYS sonuçlarının da 1 ay içerisinde açıklanacağını düşünüyoruz.

ÖSYM Baraj Sıralamasına Dikkat!

ÖSYM’nin geçtiğimiz senede yürürlüğe koymuş olduğu mühendislik, hukuk, tıp, eğitim fakültesi gibi alanlara başarı sıralaması getirdiğini belirtelim. Özellikle sayısal öğrenciler için baraj sıralaması oldukça önem taşımaktadır. Şimdi sizlere hangi bölümlerin hangi sıralama ile aldığına göz atalım;

Mühendislik fakültesine girebilmek için öğrenci adayların “240 bin” sıralamasına girmesi gerekmektedir. Eşit ağırlıkçılar için Hukuk fakültesine girebilmek için öğrenci adayların “150 bin” barajı içerisine girmesi gerekmektedir. Sayısal öğrenciler için Mimarlık fakültesine girebilmek için adayların en az “200 bin” sıralamasına ulaşması gerekmektedir. Yine sayısal öğrencilerin Tıp fakültesine girebilmesi için en az “40 bin” sıralamasına girmesi gerektiğini belirtelim. Eğitim fakültesine girebilmek için ise öğrenci adayların en az “240 bin” kişi içerisinde bulunması gerekmektedir. Adaylar bu sıralamaya sahip olmadığından tercihleri yapılamayacaktır. Ayrıca ÖSYS tercihleri için sadece internet üzerinden tercih yapılacak E-posta, Posta yoluyla veya ÖSYM merkezlerinde ayrıca tercih işlemi yapılmayacağını da hatırlatalım.

2017 ÖSYS Tercih Robotu Kullanın!

2017 YGS-LYS tercihleri bugün itibari ile başladı, adayların tercih yapmadan önce ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunda şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan öğrenci adaylarının tercihlerinin geçersiz sayılacaktır. ÖSYM tarafından açıklanacak olan sonuçlar ise 26 Temmuz’dan sonra ÖSYM’nin takvimine ekleneceği bilinmektedir. ÖSYM tarafından yapılacak açıklamada tercihler sadece elektronik ortamda yapılacağını da açıkladı.

Yüzbinlerce adayın tercih konusunda kafasında soru işaretleri bulunmaktadır. Adaylar tercih kılavuzunda yer alan bilgileri okuduktan sonra sıralamasına göre tercih yapması gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. İnternet üzerinde yer alan tercih robotlarını da kullanarak sıralamanıza uygun bölümleri görebilirsiniz. Tercih robotları sizin rehberiniz olmasa da fikir verme açısından kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan birçok tercih robotu bulunmakla birlikte sizlere önerimiz herkesin kullandığı güvenilir tercih robotlarına yönelmenizdir. Tercih robotlarının iyi yanı seçtiğiniz şehirlere göre ister sıralamanıza uygun bölümler ekrana çıkartır, isterseniz puanınıza göre de üniversiteleri sizler için sıralayabilmektedir. Bazı tercih robotları da sizlere göstermiş olduğu bölümleri renklerle bilgilendirerek gelmesi muhtemel veya gelmesi kesin gözüyle bakılacak bölümleri sizlere sunmaktadır.

Puan türü değişen bölümlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle 2017 yılında puan türü değişen bölümlerde bilgisayar ve öğretim teknolojileri bölümü, beden eğitimi ve spor bölümü, kimya bölümü ve okul öncesi öğretmenliği bu bölümlerden bir kaçıdır. Puan türünün değişmesinden dolayı geçmiş senelerde kullanılan tercih kılavuzları üzerinden puan ve bölümlere bakmanız bu konuda sizleri yanıltabilir.

Bir diğer değişiklik konusu ise bildiğiniz gibi teknik ve meslek lise mezunları yüksekokul bölümlerine puansız olarak direkt geçiş hakkın sahiptir, bu sene itibariyle direkt geçiş imkânı kaldırılmıştır. ÖSYM tarafından yapılan bilgilendirmelere göre teknik ve meslek lisesi bölümü mezunları kendi alanlarında tercih yaparken ek puan kazanacağı ÖSYM tarafından açıklanmıştır.

2017 YGS-LYS tercih sonucu 26 Temmuz 23:59’dan sonra tercih işlemi tamamlanıp 1 ay içerisinde sonuçların açıklanacağı beklenmektedir. Adaylar sonuçlarını ÖSYM sonuç bölümünden sonuçlarını öğrenebilecek.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!