2018 KPSS Sınavı Ne Zaman?

4 min


0
4 paylaşım

2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı için öğrenci adaylar ve mezun adaylar şimdiden hazırlıklara başladı. ÖSYM tarafından yapılan resmi bilgilere göre baktığımızda Lisans düzeyinde 2018 KPSS sınavı 2018 Mart ayında başvuruya açılacağı biliniyor. 2018 KPSS sınavı Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri 2018 yılının Mayıs ayında yapılacaktır. 2018 Haziran ayında ise sonuçların açıklanacağı bilgisi verildi. KPSS 2018 yılında Lisans düzeyinde ÖABT sınavı ise Temmuz ayında yapılacağı açıklanmıştır.

Ön Lisans adayları için ise KPSS sınavı 2018 Yılının Ağustos ve Ekim ayında yapılacağı bilinmektedir.

Orta öğretim adaylarının 2018 KPSS sınavı ise Ekim ayında yapılacaktır.

2018 Din hizmetleri alan bilgisi sınavı olarak geçen “DHBT” sınavı Kasım ayında yapılacaktır.

2018 KPSS sınavı için adaylar şimdiden hazırlanmaya başlamış, adaylar özellikle KPSS çift yıl türü olduğu için oldukça önem vermektedir. Kafa karışıklığını önlemek ve KPSS sınavı hakkında bilgiye sahip olmayan adaylar için KPSS alan bilgisi, tek yıl KPSS, çift yıllarda KPSS sınavına kimler girebilir? Sorusuna yanıt olacak şekilde bilgiler vermek istiyoruz.

 Çift Yıllarda KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

2018 Yılı içerisinde yapılacak olan KPSS sınavına Lisans, Ön lisans ve Orta öğretim mezunlarının gireceği KPSS türüdür. Çift yıllardaki KPSS sınavı herkes tarafından B grubu sınav olarak bilinir. B grubu KPSS adaylarında aranan niteliklere baktığımızda genellikle kariyer mesleklerinden seçim yapılmaktadır, bunlar; tekniker, teknisyen, mühendis, sağlık bölümleri gibi alanlarda çift yıllardaki KPSS sınavına girerek B grubu KPSS atamalarına atabilmektedir. KPSS sınavı için merak edilen bir diğer konuda adayların sorumlu olacağı konulardır, KPSS sınavında Ortaöğretim, Lisans ve Önlisans düzeyinde yapılan sınavlarda konu ve düzeylerde farklılık gösterilirken tek yıl ve çift yıl girilen sınavlarda konu farklılıkları ve düzey farklılıkları bulunmamaktadır.

Tek Yıllarda KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

KPSS sınavı üniversite mezunları ve özellikle eğitim fakülteleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda POMEM, PAEM ve askeri birimlerde artık KPSS sınavı üzerinden alımlar gerçekleştirdiği için KPSS’nin önemi gün geçtikçe artmaktadır. KPSS sınavı için her yıl yapılan sınava Lisans mezunları girebilmektedir. Mühendislik fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi gibi Lisans bölümü öğrencileri ve mezunları tek yıllarda yapılan KPSS sınavına girebilmektedir.

Tek yıllarda yapılan KPSS sınavında atamalar şu yönde olmaktadır, müfettiş düzeyde atamalar, denetleyiciler, Kaymakam adaylığı, Kontrolör alanlarına atamalar yapılmaktadır, bu atamalarda kurumun ayrıca sınav yaptığını da belirtelim.

Tek yıllarda yapılan KPSS sınavında A grubu KPSS adayları için olduğunu öğrenmiş olduk. Tek yıllarda yapılan sınavlarda alan ve ÖABT sınavına girmeyecek adaylar için ayrıca POMEM, PAEM ve askeri bölümlere girebilmek için tek yıllarda yapılan KPSS sınavına girebilirsiniz.

2018 KPSS Sınavında Konu Dağılımları

KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları için oluşturulan sınav türleri genellikle yıldan yıla fazla farklılık göstermektedir. Çıkan soru tiplerine baktığımızda Türkçe, Matematik, Coğrafya, Tarih, Vatandaşlık, Geometri, Sözel ve Sayısal Mantık ve güncel konulardan sorular gelmektedir. KPSS sınavı diğer sınavlarla kıyaslandığı zaman zorluk seviyesi olarak oldukça düşük olmasına rağmen bu sınavda zaman oldukça önem taşımaktadır. Özellikle sözel ve sayısal mantık soruları katsayı puanları oldukça yüksek olması bu konuda önem taşımaktadır. 2017 yılında yapılan KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavında adayların en fazla şikâyet ettiği konu Türkçe sorularında paragrafların makale şeklinde olmasından yakındığını hatırlatalım.

2018 KPSS Soru Dağılımları; KPSS sınavlarında yıllara göre genellikle 60 soru genel kültür ve 60 soruda genel yetenek şeklinde olmaktadır. Soru dağılımlarına baktığımızda 30 Türkçe, 37 Matematik ve 3 soruda Geometri dersinden soru geldiği bilinmektedir. Genel kültür bölümünde soru dağılımlarına baktığımızda Tarih dersinden genellikle 27 soru karşımıza çıkmaktadır, genellikle Tarih dersinde bilgi yoğunluklu sorular geldiği için tarih konusunda oldukça fazla tekrar etmeniz ve bol soru çözmeniz gerekiyor. Coğrafya dersinin soru adedine baktığımızda 18 soru gelmekle birlikte bu oran bazen değişmektedir, bazı durumlarda coğrafya, tarih veya vatandaşlık derslerinden 1-2 soru yoğunluk farkı ortaya çıkabilmektedir. Vatandaşlık dersinin soru dağılımına baktığımızda ise 9 adet soru geldiğini görüyoruz.

2018 KPSS sınavı için hazırlıklar en geç Ağustos ayında başlanarak çalışılırsa KPSS’de başarıların kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken eğitim uzmanları bu konuda şu bilgilere yer veriyor. KPSS sınavı en az 8 aylık bir süreç olmalı ve soru tutturan kaynaklardan uzak durmak kaydıyla sadece tek kaynaktan çalışılmaktan kaçınılmalıdır, sınava son 1-2 kala çoğu az çalışan öğrenciler çalışmayı bıraktığından dolayı bu sürece dikkat edilmelidir. Sınav bitimine son 2 ay kala haftada 1 adet deneme çözmeye dikkat edilmelidir, KPSS 2018 sınavı için Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim adayları için genel kültür sorularını özet çıkartarak çalışılmalı ve belirli sürelerde konu tekrarına gidilmelidir. Matematik dersi için ise matematik uzun dönemde yapılacak bir ders olduğundan dolayı matematik dersi kesinlikle atlanmamalı, gün içerisinde en az 2 ders ayrılmalıdır. KPSS sınavına çalışırken sadece amacınızın KPSS olduğunu unutmayın aynı zamanda ALES vb. sınavlara çalışarak KPSS sınavınızı riske atmayın diyor uzmanlar, sizlerde kargamel.com okuyucuları olarak 2018 KPSS sınavı için sorularını ve önerilerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!