2018 Yılında Motorlu Taşıtlar Vergisine Tam Tamına %40 Zam!

1 min


5
10 paylaşım, 5 puan

2018-2020 yılları arasında uygulanması planlanan Orta Vadeli Program (OVP) bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklandı. Açıklanan programda en dikkat çeken nokta ise 2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek yeni vergi zamları oldu. Buna göre Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) %40 zam yapıldı. Vergi zammı yalnızca bununla da sınırlı değil. Kurumlar vergisinde alınan vergi oranı %22’e çıkarılırken, şans oyunları talihlilerinden alınan vergi de %20 oldu. Yeni düzenlemede tüm bunlara ek olarak enerji içeceği ve sigara kağıdından da özel tüketim vergisi alınacağı öğrenildi.

Hatırlanacağı gibi geçen yılın Kasım ayında yapılan yeni ÖTV düzenlemesiyle otomobillerdeki vergi oranları arttırılmış ve en düşük segment araç fiyatları 60 Bin TL’den başlar olmuştu. Vergilerden muaf tutulan ve tüm kamu hizmetlerinden ücretsiz faydalanan Suriyeliler’de Devlet’in yüküne yük bindirmekle kalmayıp, asgari ücretle atölye ve fabrikalarda çalışan Türk vatandaşlarının da işlerinden olmasına sebebiyet vermiş ve işsizlik oranını arttırmışlardı. Bunların üzerine eklenen yanlış dış politikalar yabancı ülkelerdeki büyük firmaların Türkiye’ye yatırım yapmasına engel teşkil etmişti. Gelir gider farkına Devlet harcamalarında yapılan israfta eklenince vergilerde sürekli yapılan artışların devamı geleceğe benziyor.

Vergi Artışlarına Vatandaşlar Tepkili

Açıklamanın ardından toplumun her kesiminden yapılan “abartı” zamlara tepkiler gecikmedi. Özellikle Twitter’da iktidar partisine yakın kişilerin yapılan zamların haksız ve gereksiz olduğu şeklindeki eleştirileri binlerce retweet ve fav aldı. Twitter’da öne çıkan tepkilerden bazıları;

Naci Ağbal ise alınan yeni vergilerin Savunma Sanayii’ne kaynak olarak aktarılacağını açıklasa da, insanlar halen ikna olmuş değil.


Sosyal medyada paylaş!

5
10 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
14
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
6
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
8
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Gizem

Kitap ve film sever. Aynı zamanda instablogger.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!