21 Ağustos’da Tam Güneş Tutulması Olacak! Dünya Kararacak

Merakla beklenen tam güneş tutulması 21 Ağustos 2017'de gerçekleşecek ve dünya karanlığa bürünecek. Peki güneş tutulması nedir, güneş tutulması nasıl gerçekleşir.3 min


1
10 paylaşım, 1 puan

Bilindiği üzere 12 aylık bir sene içerisinde 3 – 4 kere güneş tutulması meydana gelmektedir. Ancak ay güneş ışınlarını tam anlamında kapatmadığı için pekte güneş tutulması fark edilmez. Tam kesin olmasa da birkaç senede bir güneş tutulması tam anlamı ile gerçekleşebilmektedir. Peki tam güneş tutulması nedir, güneş tutulması nasıl olur.

Güneş tutulmasının anlamı şudur. Bilindiği üzere Dünyanın uydusu olarak bilinen Ay dünyanın etrafında sürekli olarak dönmektedir. Dönüşü sırasında ay Güneş’den dünyaya gelen ışınların önüne geçmekte ve tutulmanın meydana gelmesine sebep olmaktadır. Fakat ay ışınları tam anlamında kapatamadığı için dünya karanlık kalmamaktadır. İşte tam güneş tutulmasını bekleyenlere müjdemiz var 21 Ağustos’da tam güneş tutulması olacak ve dünya karanlık kalacak.

Ülkemizden İzlenemeyecek

Ulusal Güneş Gözlemevi tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Ağustos’da tam güneş tutulmasının olacağı belirtildi. Ancak ülkemizden ne yazık ki güneş tam anlamında izlenemeyecek. Tam güneş tutulmasını izlemek isteyenlerin Amerika Birleşik Devletlerine gitmesi gerekecek çünkü tam güneş tutulması ABD’denn rahatlıkla izlenebilecek. Peki tam güneş tutulmasında dünya kaç dakika boyunca karanlık kalacak.

Şu ana kadar kayıtlara alınmış tam güneş tutulmalarının en fazla 4 dakika sürdüğü gözlemlenmiş olup genel olarak güneş tutulmalarının daha kısa sürdüğü görülmüştür. Fakat Ulusal Güneş Gözlemevi tarafından yapılan açıklama ile bu seferki güneş tutulmasının tam olarak yaşanacağı ve güneş ışınlarının önünü keseceği belirtildi. Ortalama 4 dakika sürmesi beklenen güneş tutulması sırasında dünyanın karanlığa bürünmesi beklenmektedir.

Kargamel ekibi olarak sizler için güneş tutulması hakkında aramızda bir araştırma yaptık ve bazı arkadaşlarımızın yıllar yıllar önce güneş tutulmasını yaşadığını öğrendik. Buna göre güneş tutulmasının yaşandığı arkadaşlarımızın anlattıklarına göre ayın giderek güneşe yaklaştığı ve yavaş yavaş güneşi kapatarak en sonunda güneşi tam anlamında kapattığı belirtildi.

Ayın güneşi kapatması ile birlikte dünyanın karardığı söylendi tabi bu karanlık zifiri karanlık değil akşam saatlerinde hafiften karanlığın başlamasını aklınıza getirebilirsiniz. Birkaç dakika sonra ise ay tekrar güneşin önünden yavaş yavaş çekildiği için güneş ışınları dünyaya ulaşarak yeniden aydınlamayı sağlamaktadır.

21 Ağustos’un Önemi Nedir

Güneş tutulması yıl içerisinde birkaç defa olabilmektedir ancak 21 Ağustos’un bir önemi var. Buna göre 21 Ağustos’da tam güneş tutulması olacak ve dünyanın karanlığa bürünmesi bekleniyor. Tam anlamı ile zifiri karanlık olmasa bile ciddi bir kararmanın söz konusu olduğu belirtildi. Peki 21 Ağustos’un başka önemi nedir.

Güneşin boyutu hakkında yapılan açıklamalara bakıldığında bazı kaynaklarda 696 bin kilometre kare bazı kaynaklarda ise 695 bin kilometre kare olduğu görülmektedir. Güneş tutulmasının 21 Ağustos’da meydana gelmesi ile bilim insanları güneşin yarı çapını öğrenmek için yeniden bir hesaplama yapacak ve güneşin net yarı çapının kaç bin kilometre kare olduğu tespit edilecektir.

21 Ağustos’da Dünyada Neler Yaşanacak

Amerika Birleşik Devletlerinde 21 Ağustos 2017 tarihinde meydana gelecek olan tam güneş tutulması dışarıdan seyir edilebilecek. Tam güneş tutulmasına insanlar güneş gözlükleri ya da röntgen filmleri ile bakabilecek. Fakat ülkemizde malesef böyle bir durum söz konusu değil. Türkiye’den ay tutulması gözlemlenmeyecek ancak diğer ülkelerde neler yaşanacağı merak konusu olacak.

Ay bu sefer güneşin tam önüne geçecek ve dünyaya gelen ışınları kesecek bu sayede dünyada 4 dakika sürecek bir karanlık başlayacak. O anlarda gündüz olan yerler biranda akşama dönüşecek, akşam saatleri yaşayanlar için her hangi bir değişim olmayacak ve güneş zaten akşam saatlerinde görünmediği için o ülkelerde yaşayanlar sadece diğer ülkelerde yaşananları takip edebilecektir. Dünyanın ne derece kararacağı hakkında da her hangi bir bilgi yok ancak dünyanın akşam saatlerinde meydana gelen kararmalar düzeyine gelmesi bekleniyor.

Güneş Tutulması Ne Zaman Gerçekleşir

Güneş tutulması ortalama 29,5 günde bir gerçekleşir. Ancak güneş ışınlarının dünyaya geliş açısı farklı olduğu için güneş tutulması gerçekleşmez. Güneş tutulması gerçekleşse dahi genel olarak halkalı ve güneş tutulması meydana gelir. Yani tam güneş tutulmasını görmek seneler alabilir. 21 Ağustos’ta merakla beklenen tam güneş tutulması olacak. Güneşin dünyaya gönderdiği ışınların açısı ve ayın dünya ile güneşin arasına girmesi gibi tüm hesaplamalar yapıldı. 21 Ağustos 2017 tarihinde güneş tutulmasının meydana geleceği ve dünyanın 4 dakika boyunca kararacağı belirtildiği gibi yine güneşin yıllardır tam olarak hesaplanamayan yarı çap oranının da tespit edileceği söylendi.


Sosyal medyada paylaş!

1
10 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!