21. Dönem POMEM ve PAEM Alım Tarihi

4 min


3
8 paylaşım, 3 puan

Dönem olarak şuan için 20.dönem POMEM alımı sonuçları Temmuz’un 7’sinde açıklandı. KPSS lisans mezunu adaylarının tercih ettiği POMEM’de 2017 KPSS sınavı öncesinde alım olması ve POMEM eğitimlerinin de 4 ay eğitim süresinin uygulanması bu yıl içerisinde ikinci bir POMEM alımı olacak mı? Sorusu adayların en fazla merak ettiği konulardır. Polis akademisi takvimine bakıldığında 21. Dönem alımı 2017 yılının Kasım ayında alınacağı yönündedir. 2017 yılı içerisinde PÖH alımı ise lise mezunlarını kapsayacak mı? Şu için resmi bir açıklama gelmese de başvuru sayısının bir hayli fazla olmasından dolayı ve imza kampanyasına verilen ilgiden dolayı lise mezunlarının da PÖH alımına dâhil edileceği yönündedir.

21.Dönem POMEM Başvuru Şartları Nasıl Olacak?

2017 yılı içerisinde 21. dönem polis alımlarında lisans mezunları için yine KPSS şartının 60 civarında olması beklenmektedir. Fakat mülakat süreçlerinde KPSS puanın etkisi düşürüldüğünden KPSS puanın baraj puanı düşürülebilir. KPSS 2016 ve 2017 yılı temel alınarak baraj puan P3 puan türünde 50-60 arasında alınacağı bekleniyor. Buna paralel olarak Komiser yardımcılığının da baraj puanı 70 iken baraj puanı 60 civarlarına çekilebilir. Adayların en fazla yakındığı konu olan KPSS baraj puanı ve yaş şartı için herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Fakat mülakatın ve fiziksel koşullarının oranını yükseltilerek KPSS baraj puanın düşürülmesi adaylar tarafından beklenmektedir.

PÖH Alımı Olacak mı?

Polis Özel Hareket alımı için Bakanımız Süleyman Soylu tarafından verilen bir röportajda alım için hazırlıkların yapıldığı yönünde bir açıklama geldi! 2017 yılı için herhangi bir resmi açıklama olmasa da adayların bu yıl içerisinde PÖH alımı yapılacağı yönündedir. Geçmiş yıllara baktığımızda tek haneli yıllarda PÖH alımı yapıldığı için bu sene içerisinde alım olacak gibi görülmektedir. 2015 yılında Polis Özel Hareket alımları lisans mezunlar arasından KPSS 50 barajı ile alınmıştı, bu sene sadece lisans mezunu da alınabilir, şuan için net bir bilgi verilmemekle birlikte Polis Akademisi tarafında yayınlanan haberleri takip ederek kesin bir bilgiye ulaşılabilir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada POMEM için 14 Bin adayın başvuru yapmasını az bulmuştu, bu yüzden dolayı PÖH alımı ya da POMEM alımında KPSS ve yaş sınırlanmasında esnetileceği yapılan haberler arasında yer almaktadır.

POMEM’E Girmek İçin Fiziksel Şartlar Neler?

POMEM alımlarında elenen arkadaşların da sürekli konuştuğu konu spor da ve vücut kitle endeksinde elenmesidir. Bu konuda sizlere önerimiz POMEM alımına geçmeden önce yapmanız gereken en önemli konu vücut kitle indeksinizi ayarlanmasıdır. Vücut kitle indeksini önemseyen kişiler mülakatlarda spor ve sözlü mülakata girmeden ilk baştaki etapta elenerek hayal kırıklığına uğramakta ve forumlarda dert yanmaktadır. POMEM, PAEM ve PÖH alımlarında hazırlanırken yapılması gerekenleri sizler için derledik. Polis alımlarında KPSS, yaş şartı gibi durumları karşıladıktan sonra polis alımlarını beklemeden eğer fit bir vücuda sahip değilseniz ve daha önceleri düzenli bir spor yapmıyorsanız mülakatta oldukça zorluk çekeceksiniz. Spor salonuna gitmeye zaman bulamıyorsanız bile günlük yürüyüş ve egzersiz yaparak antrenman yapabilirsiniz. Spor mülakatında parkurun belirli bir saniyeden önce bitirmeniz ne kadar kısa sürerse o kadar puan alacağınızı unutmayınız. Polis alımlarında spor mülakatını önceden dikkatli bir şekilde dinleyin, çünkü yapacağınız her yanlışta 1 saniye ceza yiyeceksiniz. Yine spor mülakatında yapmış olduğunuz her hatadan sonra tekrar devam etme şansınızın olduğunu unutmayın kesinlikle parkuru bir engele takılarak bırakılmayacağını unutmayınız.

PAEM Ne Zaman Alınacak?

Komiser yardımcılığı alımı için şuan için resmi bir açıklama bulunmamakla birlikte Ağustos ayında Polis Akademisi Sitesinden duyuru yapılacağı tahmin edilmektedir. Adaylar arasında en fazla merak konusu olan KPSS baraj şartı bu sene değişecek mi? Sorusuna şuan net bir cevap vermemekle birlikte komiser yardımcılığı için KPSS baraj puanı düşürülme olursa puanın 60 olacağını düşünüyoruz.

2017 KPSS puanın açıklanması ile birlikte adayların komiser yardımcılığı için heyecanı da artıyor. PAEM alımında erkeklerde KPSS barajının düşürülmesi için adaylar oldukça istekli görünüyor. PAEM alımı için başvuru şartları şöyle;

2016 veya 2017 KPSS P3 puan türünde Polis Akademisince belirlenmiş taban puanı almak. Yaş için herhangi bir resmi açıklama olmamakla birlikte genellikle 30 yaşından gün almamış olmak şartlar arasında yer alıyor. Daha önce polis okullarından atılmamış olmak, vücut kitle indeksi sağlanması şartlar arasında gösterilmektedir. Şartlar arasında sağlık yönetmeliği şartı da aranmaktadır.

Sağlık süreci konusunda detaylı bilgi verecek olursak; sağ ve sol gözün toplamda 4 dereceyi geçmemesi gerektiği biliniyor. Lazer tedavi bilindiği gibi resmi olarak kullanılabiliyor fakat mülakat öncesinde PAEM çizdirmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ön sağlık kontrolünde ilk etapta renk körlüğüne bakılmakla birlikte son olarak detaylı bir göz kontrolünden geçilmektedir. Bu yüzden dolayı adayların göz durumlarından dolayı elenmeler olmakta ve yedek adaylar çağrılmaktadır. PAEM alımları da POMEM alımları gibi parkurlardan oluşmaktadır, parkuru verilen süre içerisinde bitirilmesi gerekmektedir. PAEM şartlarını taşıyıp kazanan adaylar Polis akademisinde 11 aylık eğitim sonucunda komiser yardımcısı olarak göreve başlamaktadırlar. 2017 yılı içerisinde alınacak komiser yardımcılığı hakkında duyuru Polis akademisi sitesinde duyurulacaktır. Sizde KPSS şartı veya diğer şartlar hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazarak adaylara yardımcı olabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

3
8 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
7
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!