30 İl Daha Büyükşehir Olacak! İllerin Listesi

Büyükşehir olma nüfusunun azaltılması ve 30 yeni ilin daha büyükşehir olması bekleniyor. Peki büyükşehir olması muhtemel 30 il hangileridir? İlleri sizlerle paylaşıyoruz.2 dk okuma süresi


3
7 paylaşım, 3 puan

Bilindiği üzere bundan önce bir ilin büyükşehir olması için milyonluk nüfusa sahip olması gerekmekteydi. Ancak daha sonradan kanunlar değiştirildi ve büyükşehir nüfusu 750 bine düşürüldü. Kanunun değişmesinden sonra Türkiye geneli 13 farklı il daha büyükşehir olmuştu. Şimdi gündemde yeni bir iddia var buna göre 30 il daha büyükşehir olacak! İllerin listesini sizlerle paylaşıyoruz.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyükşehir konusunda önemli bir açıklama yapmış ve yeni düzenleme ile büyükşehir olma nüfusunun azaltılabileceği ve 30 ilin daha büyükşehir olabileceğini duyurmuştu. Bu açıklama gündemde bomba gibi dönmeye devam ediyor. Peki büyükşehir olma nüfusu kaça düşürülecek. 30 il daha büyükşehir olacak peki bu iller hangileridir?

Büyükşehir Olma Nüfusu Kaça Düşürülecek

Eğer büyükşehir olma konusunda bir düzenleme yapılırsa nüfusun 300 bine kadar düşürülmesi bekleniyor. Yani nüfusu 300 bin ve üzerinde olan tüm iller büyükşehir ünvanı kazanabilir. Tabi henüz konu hakkında bir çalışma yapılarak kanunlaşma gerçekleştirilmedi. Peki büyükşehir olma nüfusu 300 bine düşülürülse yeni büyükşehir olacak 30 il hangileridir?

Büyükşehir Olması Muhtemel 30 İl

AFYONKARAHİSAR
SİVAS
ADIYAMAN
ZONGULDAK
TOKAT
ELAZIĞ
KÜTAHYA
BATMAN
AĞRI
ÇORUM
ÇANAKKALE
OSMANİYE
ŞIRNAK
GİRESUN
ISPARTA
YOZGAT
MUŞ
EDİRNE
AKSARAY
KASTAMONU
DÜZCE
UŞAK
KIRKLARELİ
BİTLİS
NİĞDE
RİZE
AMASYA
SİİRT

Yukarıda büyükşehir nüfusunun 300 bine düşürülmesi ile olası iller açıklanmıştır. Yukarıdaki illerin nüfusu 300 bin ile 750 bin arasındadır. Yani yeni kanun ile buralar büyükşehir olamadı ancak büyükşehir olma durumunda bir güncelleme yapılırsa ilgili şehirlerin büyükşehir olması beklenmektedir. Peki büyükşehir olma konusu ne zaman gündeme gelecek? Bu illere ne zaman büyükşehir ünvanı verilecek.

Büyükşehir Olma Nüfusu Ne Zaman Değişecek

Yukarıda belirtilen şehirlerde yaşamakta olan vatandaşlar illerin daha hızlı gelişmesi, iş olanaklarının artması, eğitim ve sağlık çalışmalarının hızlanması, altyapı sorunlarının tamamen ortadan kaldırılması için büyükşehir nüfusunun 300 bine düşürülmesi ve yaşadıkları ilinde büyükşehir olmasını talep etmektedir. Peki büyükşehir olma nüfusu ne zaman değişecek ve ne zaman sınır 300 bine kadar indirilecek. Bu konu hakkında her hangi bir açıklama bulunuyor. Yani gündem konularının arasında elbet yer alıyor fakat bir çalışmanın olup olmadığı konusunda net bir bilgi yoktur.


Sosyal medyada paylaş!

3
7 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!