4. Sanayi Devrimi


Sanayi Devrimi’nden bu yana sürekli gelişen dünya sanayisi, kısa zamanda çok yol almış ve artık 4. evresini yaşamaktatır. Yıllar önce mekanik teknolojiler ile başlayan sanayi devrimi yoluna dijital teknoloji ile devam etmiş ve günümüzdeki hayal edilmesi güç olan bir noktaya gelmiştir. Bu noktaya nasıl gelindiğini kavramak için, ilk 3 evreyi kısaca incelemek gerekmektedir.

Sanayi Devrimleri

İlk sanayi devrimi, buharlı makinelerin bulunmasıyla Birleşik Krallık’ta başlamış, sonra tüm dünyaya yayılmıştır.
Elektriğin icadıyla ikinci sanayi devrimi, dijital teknolojideki gelişmelerle de üçüncü sanayi devrimi gerçekleşmiştir. Bu iki sanayi devrimine Teknolojik Devrim de denmektedir. Yıllar önce hayal olan bazı şeyler gerçeğe dönüşmüş ve bilimin öncülüğünde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

4. Sanayi Devrimi Ne Demektir?

Diğer adıyla Endüstri 4.0 olan bu sürecin başladığı, ilk defa 2011′ de Almanya Hannover Fuarı’nda dile getirilmiştir. Sonrasında Japonya ve ABD gibi teknolojisi gelişmiş ülkeler de bunu destekleyip, geleceklerini 4. Sanayi Devrimi ekseninde tasarlamaya başlamışlardır.

4. Sanayi Devrimi’nin Amaçları

Devrimin genel amaçları; yapay zeka teknolojisinin gelişmesi, robotların üretim alanlarını yönetmesi, üretimin fabrikalardan alınıp üç boyutlu yazıcılar sayesinde evlere indirilmesi, bilginin yoğun akışıyla yığınlaşmış verilerin analiz edilerek ayıklanıp değerlendirilmesi gibi çok sayıda hedefi ve yenilikleri vardır. En temel amaç olarak, bilişim teknolojileri ile sanayinin bir araya getirilmeye çalışılması olarak görülmektedir.

Günümüzde kullanılan donanım ve işletim sistemlerinden farklı yapıda; daha az yer kaplayan, daha az enerji tüketip daha az ısı üreten, aynı zamanda hem maliyeti düşük, hem de verimliliği yüksek donanımlar üzerinde çalışılmaktadır. Bu donanımları çalıştırabilecek yazılım ve işletim sistemlerinin de bellek ve kaynak kullanımı hususunda tutumlu olması amaçlanmaktadır. Diğer önemli unsur da Cihaz Tabanlı İnternet sistemidir, buna siber-fiziksel sistem de denmektedir.

Siber-fiziksel sistemin fabrikadaki üretim süreçlerinde makinelerde kullanılması; insanlardan büyük oranda bağımsız çalışabilecek, kendilerini optimize ve koordine edebilen akıllı fabrikaların yaratılmasını amaçlamaktadır. Bu yolla hem üretimde harcanan sürenin, ihtiyaç duyulan enerjinin ve maliyetlerin azaltılması, hem de üretim kalite ve miktarının artırılması amaçlanmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Oylama
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!