51. Bölgenin Sır Gibi Saklanılan Çalışmaları

3 dk okuma süresi


1
12 paylaşım, 1 puan

51. Bölge, Las Vegas sınırları içerisinde yer alan, birçok kişiye göre bir askeri üs olarak kullanıldığı iddia edilse de içerisinde yapılan çalışmalar ve yüksek koruma noktaları bu bölge hakkında birçok dedikodunun ortaya çıkmasına neden oldu. ABD hükumeti, 51. Bölgenin tamamen bir hayal ürünü olduğundan bahsederek 1990 yılına kadar bu bölgenin varlığını kesinlikle kabul etmemişti. Bölge hakkında söylenenler; uzaylılar ile iletişimin kurulduğunu, ele geçirilen uzaylıların burada incelendikleri, dünyanın önde gelen nükleer çalışmalarının yürütüldüğü gibi birçok iddia bu bölge için sarf edilse de gerçeği öğrenebilmek şuan için pek mümkün değil.

Kurulduğu günden bu yana gizli bir şekilde çalışmalarını yürüten 51. Bölge, Las Vegas’ın 150 kilometre uzağında Nevada sınırları içerisinde yer almaktadır. Sessizliği bozan ve ilk keşfedilmesine neden olan durum aslında meraklı bir Sovyet uydusunun gerçekleştirdiği fotoğraf çekimleri ile başladı. 90,000 dönüm üzerine kurulu merkez içerisinde radar antenleri başta olmak üzere personel ihtiyaçlarını giderebilecek birçok yerleşim merkezi ve araştırma laboratuarlarının yer aldığını resimler aracılığı ile görebiliyoruz. Fotoğraflar ile görünün bu kısım aslında tüm vücudun tırnakları olara gösterilmekte. 51. Bölge, asıl çalışmalarını yerin altında oluşturduğu 40 katlı bir düzenek ile oluştuğunu, merkezler arasında demir yolunun kullanıldığını hatta geçitler aracılığı ile Los Angelas’a doğrudan ulaşım sağlanabildiği dahi iddia ediliyor. Bu tezler üzerine fikir yürüten insanlar, böyle bir çalışmanın yapılıp da fark edilememesinin imkansız olduğunu, böyle bir tesisin inşası için binlerce elaman ve inşaat araçlarının gerekildiği konusundaki fikirleri karamsar bakış açıların oluşmasına neden olmakta.

Amerikan Hükümeti, 1990 yılından itibaren bölgenin varlığını yavaş da olsa kabul etmeye başlamıştır. Bölgenin kontrolü Amerikan Hava Kuvvetlerinin elinde olup devletin güvenliği için geliştirilen teknolojilerin ilk testlerinin bu merkez içerisinde yürütüldüğünü, Hava Kuvvetleri için gerekli olan kritik eğitimlerin bu merkez tarafından verildiği belirtilmiştir. Bölge ile ilgili ortak çalışma yürüten CIA, personel eğitimlerinin büyük bir bölümünü yine 51. Bölge üssü içerisinde yürütmektedir. Hava kuvvetleri, bölge üzerine görünmez uçaklar olarak bilinen siyah helikopterler ile eğitim uçuşları gerçekleştirdiğini iddia etse de merkez içerisinde yürütülen çalışmaların deşifre olmaması için üstün bir gayret sarf ettiklerini görmemek oldukça güç.

Bölgenin güvenliği ise üst düzey yöntemler ile sağlanmaktadır. Çalışmalarda yer alan kişiler, bölge ve çalışmalar ile ilgili sırları kesinlikle deşifre etmemek üzerine bir ant içerek göreve getirilirler. Bölge içerisinde yer alan bina yapıların tasarımları özel olarak yapıldığını görüyor, binaların tamamının penceresiz bir şekilde olduğunu belirterek herhangi bir sızma girişimine karşı teknik güvenliklerin sağlandığını söylemek istiyoruz. Ele geçirilen bazı raporlarda ise çarpıcı verilen olduğunu görmekteyiz. Aynı proje içerisinde çalışma yapan kişilerin birbirlerini dahi tanımadığını, yüzünden başka hiçbir kişisel verilerin kesinlikle bilinmediğini görüyoruz. Proje amirleri, uçak ile yapılacak testler sırasında ekipleri kesinlikle uçuş sonlanıncaya kadar dışarıya göndermez, adeta zindan modellerine uygun bölümlerde hapsederek projenin herhangi bir şekilde açığa çıkmasına önlem almak isterler.

Bölge üssünde çalışma yapılacak alanlar ve çalışan kişilerin görevleri sabit bir şekilde belirlenmektedir. Bir çalışan başka bir alana kesinlikle giremez, yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi edinmeye kesinlikle kalkışamaz. Çalışanların yetki seviyesinin belirli olduğu gibi bilgili olduğu alanda tek olarak belirlenmiştir. Bu bölgede çalışan kişiler, özel olarak çocuk yaşlardan itibaren özel olarak yetişmekte ve sadece bir alanda uzman olacak şekilde eğitimler alması sağlanmaktadır. Bölge içerisine ziyaretlerin kesinlikle yasak olduğu gibi yakınından dahi geçmek yasalara göre suç kabul edilmektedir. ABD, bu merkezi ne kadar da teknoloji ve askeri bir merkez olarak görse de yürütülen çalışmaların büyük gizlilikler ve baskı altında yürütülmesi bazı konularda şüphelerin oluşmasına neden olmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

1
12 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
4
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
5
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!