60 Saniyede Derin Yaralanmaları Kapatan Elastik Yapıştırıcı Geliştirildi

Zımba ya da dikişe ihtiyaç duymadan yaraları çabucak kapatan oldukça elastik ve yapışkan bir cerrahi yapıştırıcı, ameliyatların uygulanış biçimlerini büyük ölçüde değiştirebilir.1 min


6
13 paylaşım, 6 puan

Günümüzde yaralanmalarda veya ameliyat sonrasındaki yaraları kapatmak için kullanılan dikiş ve zımbanın yerine daha acısız ve daha hızlı iyileşme sunan elastik tutkal diyebileceğimiz bir tür yapıştırıcı geliştirildi. ABD ve Avustrulya’daki bilim adamları tarafından geliştirilen bu yenilikçi tıp ürününe MeTro adı veriliyor. Bu yeni tıp ürünü Sydney Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi’nde ve Harvard Tıp Fakültesi’nde bulunan bilim adamları tarafından geliştirildi. Bileşimi geliştiren araştırmacılar tarafından MeTro’nun; deri, kalp, akciğerler ve arterler de dahil olmak üzere dış ve iç dokuları tedavi etmek için kullanılabileceği belirtildi.

Testlerde MeTro, kemirgenlerin arterlerinde ve akciğerlerinde ve domuz ciğerlerinde insizyonları kapatmada başarıyla kullanıldı. Her durumda, MeTro bileşeni sütürlere veya zımbalara ihtiyaç duymadan yaraları kapatmayı başarırken bu çalışmayla ilgili detaylar Science Translational Medicine’de yayınlandı.

Yaranın içine enjekte edilen MeTro 60 saniye UV ışığı verilerek sızdırmaz hale getiriliyor.

Enjekte edilebilir bileşiği geliştirmek için, insan protein tropoelastinden esinlenen doğal elastik proteinler, ışığa duyarlı bir sızdırmazlık maddesiyle karıştırıldı. Böylece uzmanlar MeTro adı verilen maddeyi doğrudan yaraya enjekte etti ve daha sonra da UV ışığı vererek maddeyi 60 saniyede sızdırmaz hale getirdiler.

Hayvanlar üzerinde yapılan testleri başarıyla tamamlayan MeTro, planlanan gerçek kullanım senaryosu ise ameliyatlarda, savaş bölgelerinde veya trafik kazaları gibi acil durumlar olarak belirtiliyor. Sürecin bir sonraki adımı ise insanlar üzerindeki testler. Eğer MeTro buradaki testleri de başarıyla tamamlarsa tıpta aktif olarak kullanılmaya başlanılacak.

Konuyla ilgili olarak Sydney Üniversitesi’nin hazırladığı videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.


Sosyal medyada paylaş!

6
13 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
2
Helal Olsun
Görkem

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!