ABD’den Vize Krizi İçin Heyet Geliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin vizeleri askıya almasından sonra oluşan gerginliğin giderilmesi ve iki ülke arasındaki bu krizin çözümlenmesi için ABD'den bir heyet yarın Ankara'da görüşme yapacak.2 min


2
5 paylaşım, 2 puan

Türkiye ile Amerika Birleşik Devltleri arasındaki vize gerginliği son hızla devam ederken, sorunun aşılması adına iki ülkenin diplomatik heyetleri arasında yapılacak olan görüşme yarın Ankara’da gerçekleşecek.

VİZE KRİZİ İÇİN HEYET GELİYOR

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu olan Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığında bulunan bir heyet bugün Ankara’ya gelerek görüşmelerine başlayacak. Amerika’dan gelen heyet ile Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Ahmet Muhtar Gün başkanlığında bir başka heyet ilgilenecek.

İki ülke arasında Amerika Birleşik Devletlerinin İstanbul Başkonsolosluğunda görev yapan Metin Topuz’un gözaltına alınmasından sonra vize krizi başlamış ve vizeler askıya alınmıştı. Bu durum sonrasında ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz hafta Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u arayarak telefon ile görüşme sağlamıştı.

GEÇİCİ BÜYÜKELÇİ GETİRİLDİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan John Bass’ın Afganistan Büyükelçiliğine atanması ile geçtiğimiz hafta Türkiye’den ayrılacağı kesinleşince ABD Ankara Büyükelçiliğine geçici görev ile Müsteşar Philip Kosnett getirilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğunda görev yapan Metin Topuz’un 17-25 aralık FETÖ kumpasına ilişkin soruşturma ile hakkında dava açılmış ve göz altına alınmıştı. Göz altında alınan ifadesine göre Metin Topuz “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “casusluk” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ABD’DEN METİN TOPUZ AÇIKLAMASI

Meydana gelen bu olaylar neticesinde ABD Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin tepkisini ortaya koydu ve resmi bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada ” 25 Eylül 2017 tarihinde terör ile bağlantılı olarak gözaltına alınıp tutuklanan kişi ABD Konsolosluğunda resmi olarak olarak kayıtlı bir personel olmadığı gibi, her hangi bir diplomatik konu ilede ilişkisi yoktur.” ifadeleri kullanıldı.


Sosyal medyada paylaş!

2
5 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!