Adalet Bakanlığı 2500 Personel Alacak

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre 2250'si zabit katibi,250 'de mübaşir olmak üzere 2500 personel alınacak. Detaylar haberimizde.1 min


6
6 paylaşım, 6 puan

Adalet Bakanlğı Personel Genel Müdürlüğünden dün açıklanan habere göre,2250 kişi zabit katibi, 250 kişi de mübaşir olmak üzere toplam 2500 personel alınacaktır. Alınacak personel sözleşmeli olarak istihdam edilecektir.Zabit katibi adayları için önce klavye sınavı yapılacak olup, bu klavye sınavından 3 dakika da 90 net ve üzeri alan kişilerin daha sonra sözlü olarak mülakata gireceği belirtilmiştir.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Adalet Bakanlığında sözleşmeli olarak zabit katibi olarak çalışmak için öncelikle yapılacak olan klavye sınavında 3 dakikada 90 kelime net yazmak ve anlam bütünlüğünü bozmadan yazmak önemli. Yani anlam bütünlüğünü bozmuş olursanız isterseniz 200 bile yazsanız sınavının geçersiz sayılıyor. Kesinlikle cümle atlaması yapmadan, en az 90 yazan kişilerin arasından 3 katı kadar kişi sözlü olarak mülakata çağırılıyor. Bu sözlü mülakatta da başarılı olan ve belirtilen illerde ki sayılar kadar kişiler güvenlik soruşturmasına sokuluyor. Bu güvenlik soruşturmasını da geçen kişiler Adalet Bakanlığında sözleşmeli olarak zabit katibi yada mübaşirlik yapabiliyorlar.

Başvuru Şartları

Adalet Bakanılğı tarafından yapılan açıklamaya göre zabit katipliği ve mübaşirlik için genel başvuru şartalrı şu şekildedir:

a) Türk vatandaşı olmak,

b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 24 Ekim 2017  tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans mezunları için KPSS-2016, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2016) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,(lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1981 ve sonra doğumlu olanlar)

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak,

g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

h) Son yapılan kpss sınavından 70 ve üstü almak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

a)  Başvuru formu (Adalet komisyonları ve Bakanlığın internet sitesinden (EK–2) temin edilecektir),

b) Öğrenim belgesinin aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği,

c) KPSS-2016 sınav sonuç belgesinin aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği, 

d) Zabıt kâtibi unvanı için; Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika ya da fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olduğuna dair belgenin aslı, noter veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği,

e) Adayların eşlerinin iş durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde beyan,

f) Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ayrıca, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar (Adalet komisyonundan temin edilecektir).

Başvuru Noktaları

Zabit katibi alımı ve mübaşirlik için genel olarak tüm Türkiye'deki illerdeki adliyelerden başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuru tarihi 13 Ekim 2017 Cuma günü başlayıp, 24 Ekim 2017 Salı günü mesai saati bitiminde sona erecektir. Bu tarihler arasında ilgili adliyelere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak sınav yerleri Türkiye'nin bazı illerinde bulunmaktadır. Bu illerde açıklanan kişi sayısının 20 katı klavye sınavına çağırılacaktır.İŞte Adelet Bakanlğı tarafından açıklanan ve sınav yapmaya izin verilen o iller:Adana,Ankara,Bursa,Denizli,Erzurum,İstanbul,ŞanlıUrfa.

Ayrıca Adalet Bakanlğı tarafından izin verilen İller ve Atama yapılacak komisyonlar ile ilgili olarak hazırlanan Pdf ye aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Atama Yapılacak Komisyonlar

Mübaşirlik için Atam yapılacak Komisyonlar


Sosyal medyada paylaş!

6
6 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
sofu44

3 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ne zamandır bu ilanı bekliyorduk. Güzel bir alım. Herkese hayırlı olsun. bir çok ilde yok ama olanlara gideceğiz artık. Ben 72 ile Ankara’ya başvurmak istiyorum inşallah gelir.

    1. Kardeşim bu kadar alım var meraklanma kesinlike gelecektir. Sırf Ankara’da 400 alım var 20 katı 8 bin kişi eder. İstanbul 815 kişi 20 katı 17 bin eder. Yani mutlaka gelir. Kesinlikle sayılar dolmayacaktır.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!