Ağrı kesiciler kısırlık mı yapıyor?

Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçların birçoğunun etken maddesi olan "ibuprofen" kısırlığa mı yol açıyor?2 min


6
6 paylaşım, 6 puan

Yaygın olarak kullanılan ağrı kesici, iltihap giderici ilaçların birçoğunun etken maddesi olarak kullanılan “ibuprofen” hakkında Fransız ve Danimarkalı bilim adamlarının yaptıkları açıklamalar tartışmalara sebeb oldu. Açıklamaya göre “ibuprofen” etken maddesi, başta kısırlık olmak üzere; iktidarsızlık, depresyon ve kas erimesine sebeb oluyor…

AĞRI KESİYOR İLTİHAP DAĞITIYOR

İbuprofen non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır. Özellikle baş ağrısı, diş ağrısı, sırt ağrısı, eklem iltihapları, adet sancıları veya hafif yaralanmaların yol açtığı ağrı ya da iltihabi durumlarda vucutta ağrıya sebeb olan hormonların salınımını yavaşlatan bu maddenin yoğun kullanımı beraberinde bir takım sorunlar da yarattığı iddia edildi. Fransız ve Danimarkalı bilim adamlarının ABD’li Ulusal Bilim Akdemisi tarafından yayınlanan PNAS Dergisi’nde yer alan makaleye göre; “ibuprofen’in yoğun kullanımı “erkeklik hormonu” olarak anılan testosteron hormonu üretimini etkiliyor. Bu etken madde aynı zamanda genç erkeklerin testislerinin fizyolojisini de değiştiriyor. İleri yaşlarda iktidarsızlık, cinsel iştahsızlık, depresyon ve hatta kas kaybına yol açıyor.”

TESTESTERONU DÜŞÜRDÜ

1 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan yazıya göre, 8-35 yaş arası 31 sağlıklı erkeğe üzerinde klinik deneyler yapıldı. 6 hafta süren bu deneyler boyunca günde 2 kere 600’er miligram olmak üzere 3 tablet halinde “ibuprofen” etken madde içeren ilaçlar kullandırıldı. Deneyler sonunda deneklerin testosteron üretimini başlatan “luteinizan” hormonu seviyesinin artmasına karşın testosteron seviyesinin düştüğü görüldü. Ancak bilim insanları, kesin sonuçlar  için daha geniş gruplar üzerinde klinik deneyler yapılması gerektiğini vurguladı.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Yazılı ve görsel medyada gündeme gelen, reçetesiz olarak ve hatta eczane harici de satıldığı iddiasıyla haberlere konu olan bu durumla ile igili Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre; ilgili makalenin incelendiği ve yapılan araştırmalarda “ibuprofen” etken maddeli ilaçların kısırlığa yol açtığı ile ilgili herhangi bir bildirime rastlanılmadı. Ayrıca sözkonusu etken maddeli ilaçların, iddiaların aksine, yalnızca eczanelerde ve reçeteli olarak satıldığı hatırlatıldı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) gibi diğer sağlık otoritelerinde konuyla ilgili halihazırda alınmış bir önlem ise bulunmadığı, söz konusu makale ile birlikte diğer yayımlanan tüm veriler ve literatürlerin gerçekleştirilecek olan Farmakovijilans Komisyonunda değerlendirileceği, bu değerlendirmenin sonucunda gerekli açıklamanın yapılacağı bildirildi.

 


Sosyal medyada paylaş!

6
6 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
11
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
17
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
ibrahim

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!