Ağustos Böceğinin Bilinmeyen Yönleri

5 dk okuma süresi


0
5 paylaşım

Böcekler, insanlıktan daha eski tarihlerde dünyada var olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır, böcekler ne kadar muhteşem hayvanlar olsa da çoğu insan böcek denince ülkemizde özellikle birçok insan böcekten nefret dahi etmektedir. Öyle ki çoğu evde böcek ilacı da oldukça fazla her evde yerini almıştır. Tabi ki böcek türleri içerisinde insanı rahatsız eden veya sinek vb. hastalık yapıcı böcekleri tabi ki de sevemeyiz. Ama bazı böcekler var ki dünyada yer alan ekosistem de önemli bir rol oynamaktadır.

Ağustos böceğine baktığımızda ise halk arasındaki diğer adı cırcır böceğine neden Ağustos Böceği denilmiştir, kısmından başlayacak olursak; Ağustos böceği genellikle yaz aylarında aktif olmaktadır. Ağustos böceği özellikle masallara konu olunmasıyla yanlış bir yargıda vardır, ağustos böceklerinin tembel oldukları ile ilgili bu kanı aslında yanlış bir bilgidir. Ağustos böcekleri hantal bir böcek türüdür ve bir o kadar da uysal bir böcektir, elinize aldığınız zaman hemen uçup kaçmayabilir. Ağustos böceklerinin insana zararlı oluşu veya herhangi bir bulaşıcı hastalık yaptığı kayıtlara geçmemekle birlikte insanı kolay kolay ısırmaz. Isırsa da büyük bir acı vermeyen bir böcek türü olduğunu söyleyelim. Ağustos böcekleri uzun süreli uçuş deneyimi olan böcek türü olmadığı gibi uzun süre uçamazlar, evlere girme huyları olmasa da bazı türleri yüksekten uçtuğu için inişlerde yanlışlıkla evlere girebilmektedir.

Şimdi gelelim ağustos böceklerinin yazın vızıltısı ile yaz geldiğini bize bildiren bu böcek türlerinin her cinsi ses çıkarmamaktadır. Ağustos böcekleri türlerinde erkek bireyler ses organları yoluyla ses çıkarmaktadır. Sesler genellikle akşamüzeri ve sabaha karşı ses çıkardıkları bilinmektedir. Ses çıkarmaları bu zamana kadar araştırılma konusu fazla olmamış olmasına rağmen bilim entomoloji uzmanları bu konuda çiftleşme sürecine girdikleri dönemde karşı cinsi çağırmak amacıyla bu sesi çıkardıkları bilgisi verilmiştir. Ağustos böcekleri kanatları genellikle diğer böceklerden farklı bir boyuttadır. Böceklerde kanat yapısı türlere göre farklılık göstermesine rağmen kanatların çizgi renkleri siyah renge yakın bir renktir. Ağustos böcekleri çizgi filmlerde yeşil renkte gösteriliyor olması veya çekirgeyle de karıştırılmış olması çoğu kişide yanlış bilgiye sevk etmiştir. Ağustos böceğini görsellerde gördüğünüz gibi bu şekilde olup genellikle Akdeniz bölgesinde aktif olarak yaşamanı sürdürmektedir. Yumurtalama dönemi genellikle Temmuz- Ağustos ayı içerisinde olup bu aylarda aktif olarak evlerinize dahi gelebilirler. Ağustos böceklerinde bilinen bir yanlışa bakacak olursak, ağustos böcekleri ağızıyla ses çıkarmamaktadır, sesleri genellikle uç kısımda yani anüs bölgesinde ses organında bulunan titreşimler sayesinde cırcır böceği ses çıkarmaktadır.

Matematik Dehası “Ağustos Böcekleri”

Ağustos böceklerinin diğer adıyla cırcır böceklerinin hiç bilinmeyen ve ilginç özelliklerinden söz edelim. Ağustos böcekleri çiftleşmek için ve gelişimini larvadan ergin hale gelmek için toprağın altında tahminlere göre 16 yıl kadar bekleyerek ne kadar sabırlı bir böcek türü olduğunu kanıtlamıştır. Böcekler arasında önemli bir yere sahip olan ağustos böceklerinin en ilginç detaylarından biride dünyanın her yerini temel aldığımızda dünyanın her yerinde Ağustos böceği larvaları topraktan aynı zamanda açığa çıkmaktadır. Ayrıca açığa çıkma zamanlarında da oldukça ilginç bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz ki Ağustos böceği larvalarının matematikte asal sayı olarak bilinen 2-3-5-7 gibi asal sayı olan yıllarda toprağa çıkmaları da oldukça ilgi çekici olmuştur. Yine önemli bir bilgi vermek gerekirse, Ağustos böcekleri toprak altında beklemesi aynı zamanda adaptasyon yeteneklerinin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Şöyle ki toprakta meydana gelecek sel, toprak kayması veya avcı türlerin Ağustos böceğine zarar verememesi de bunun kanıtıdır.

Ağustos Böcekleri Hesap Yapıyor!

Ağustos böcekleri çiftleşme dönemlerinde özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde Temmuz-Ağustos ayı arasında Ağustos böcekleri aktif olarak beslenmektedir. Bu dönemde çiftleşme sonrası oluşan yumurtalar özel bir matematik hesabı yapar gibi yüksek ağaçların yapraklarının üstüne yerleştirilir, yumurtalar gelişim gösterdikçe yapraktan düşer, burada en ilgi çekici konu ise yapraktan düşerken herhangi bir ağacın dalına veya kovuğuna çarpmadan direkt olarak toprağa düşecek şekilde ayarlanmıştır.

Ağustos Böcekleri Zararlı Mı?

Ağustos böcekleri başta da dediğimiz gibi insana karşı vermiş olduğu herhangi bir alerjik hastalık yapmamakla birlikte zehirli türleri şuana kadar tespit edilmemiştir. Ağustos böcekleri insanları ısırır mı? Sorusuna yanıt olarak ısırır fakat bir karınca dan daha az acı hissi verebilir, bu da herhangi bir tehlike anında ısırır, elinize aldığınızda sizi ısırmadığı gibi hemen uçup kaçmayacak kadar da uysal bir böcek türü olduğunu belirtelim.

Ağustos böceklerine zararlarına baktığımızda ise tarımsal faaliyetlerde ve genel ağaçların kök öz suyunu emerek bitkilere zarar vermektedir. Çiftçiler ağustos böceklerine karşı kimyasal ile mücadele etmektedir. Fiziksel mücadele için ise larvaları topraktan çıkarmak için toprak maçlaması veya el ile kazılabilir.

Ağustos böceklerinde cinsiyet belirlemek; Ağustos böceklerinde cinsiyet belirlemek için Ağustos böceklerinde karın bölgesine bakılmalıdır. Karın bölgesi siyah bir zarla kaplı olanlarda erkek cinste olmaktadır. Erkek cinste ağustos böcekleri ses organlarıyla ses çıkarmaktadır.

Ağustos böceklerinde bilinen bir yanlışta ağustos böceklerinin başka bir böceğe benzetilmesi durumudur, ağustos böcekleri fazla uçuş yeteneği olmadığından arka bacakları ve ön bacakları sayesinde zıplayabilir, bu da çekirgenin zıplayışına benzetilmektedir.

Ağustos böcekleri yeşil renkte de olabilir veya farklı renklerde de olabilmektedir. Ağustos böceklerinden korkmanıza gerek yoktur, ağustos böcekleri insana hiçbir zaman bilerek isteyerek veya saldırgan bir böcek türü olmadığının altını çizelim.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
4
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!