Ahtapotlar İle İlgili Bilinmeyen Bilgiler

3 min


0
7 paylaşım

Ahtapotlar, sıra dışı görünümleri nedeniyle kimi insanlar tarafından çok sevilse de bazı insanlar ahtapotlardan tahammül edilemeyecek derecede nefret ediyor. Diğer hayvanlarla karşılaştırıldıkları zaman farklılıklarını net bir şekilde ortaya koyan ahtapotlar, bilinen hayvan türleri arasında şüphesiz ki en ilginç ve en gizemli hayvanlardan birisi. Zaten bir kere bir ahtapotun 8 adet kolu var. Ne işe yarar veya ne tür kolaylıkları vardır bilemeyiz ama bu gerçekten de bir hayvanda nadir görülebilecek özelliklerden bir tanesi. Ancak ahtapotların tek farklı yönleri bu değil. İç organ ve dış görünüş yapısı açısından diğer hayvanlarla neredeyse onlarca farkları olan ahtapotların bu ilginç farklılıklarını öğrenmek ister misiniz ? Hadi devam edelim…

 

Mavi Kanlı Ahtapotlar

Mavi kanlı bir ahtapotumuz.

İşte buyrun bakalım ilk farklılık. Şimdi lisedeki temel biyoloji bilgilerimiz ile ilk önce bu bilgiye bir antitez üretelim. Kan ne renktir? “Kırmızııııı!”. Peki ya kana kırmızı rengi veren pigmentin  adı nedir? “Hemoglobin”. Evet temel bilgilerimiz çok güzel ancak öğrendiğimiz bu bilgiler ne yazık ki tüm canlılarda geçerli değil. Evet haklısınız, dünyada kana sahip canlıların en az %99.9’unun kanı kırmızıdır ama ahtapotları geriye kalan çok küçük bir yüzdelik dilime dahil ediyoruz. Peki ya neden ahtapotların kanı kırmızı değil de mavi, bu durumun onlara yararları veya zararları  neler? Öncelikle ahtapotların kanının mavi olmasını sağlayan renk pigmentinin adı hemosiyanin. Hatırlayacaksınız ki bizde de hemoglobin pigmenti vardı. Hemoglobin pigmentinin içerisinde demir (Fe) elementi var ancak hemosiyanin pigmentinin içerisinde ise bakır (Cu) elementi var. Peki ya bunun nedeni ne? Bildiğiniz gibi (belki de bilmiyorsunuzdur) ahtapotların toplam 3 tane kalbi var. Evet evet yanlış duymadınız, alın size bir farklılık daha. Ahtapotlar, 3 tane kalpleri oldukları için daha fazla temiz kana ihtiyaç duyuyor. Zaten kanların renklerine göre temiz veya kirli olduğunu ayırt edebiliyoruz. Mavi kan, standart olarak temiz kanı temsil etmektedir. Bu yüzden de ahtapotlar, içerilerinde daha fazla hemosiyanin pigmenti depoluyorlar ve bu durum da ahtapotlarının kanlarının mavi olarak ortaya çıkmasına neden oluyor.

 

Nöronları Beyinlerinde Değil!

Nöronu beyninde olmayan bir ahtapot.

Yine okullarda öğretilen bir bilgi; “Nöronlar beyinlerdeki sinir hücreleridir ve beyinden başka hiçbir organda bulunmaz!”. Bulunuyormuş ama… Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ahtapotların vücutlarının sadece beyin kısmında değil, neredeyse tamamında nöron hücreleri olduğu anlaşılmış. Bu bilgi ilk çıktığı zaman sosyal medyayı epey gümbürdetmişti. Ancak nöron hücrelerinin vücutlarının genel bir bölümüne yayılı halde bulunmasının yararları veya zararları halen bilinmiyor. Nöronlar, bir sinir hücresi oldukları için vücuda gelen uyartıya aniden cevap veren ve genellikle beyinde bulunan hücre tipleri oldukları için vücudun çeşitli yerlerine yayılması yararlı da olabilir. Örneğin ahtapotun bir koluna dışarıdan bir taş geliyor. Taşın geldiğini motor sinir hücreleri, uzun bir yol olan beyin nöronlarına götürmek yerine daha yakın olan nöronlara götürüyor ve bu sayede de olması gerekenden çok daha kısa bir süre içerisinde ahtapot uyarıya bir tepki verebiliyor.

 

Ahtapotlar da Renk Değiştirebilir Mi?

Bir ahtapotun kamufle olduğu an.

Genelde bu senaryoyu bukalemundan duymaya alışık olduğumuz için bizim için ortama göre renk değiştirebilen tek canlı bukalemun. Ancak bu konuda bukalemun kadar yetenekli bir hayvan söylememiz gerekirse o da ahtapottur. Genellikle avlanmada, yemine görünmemek için kamufle olurken ahtapotlar bu yöntemle renk değiştiriyor ve yemlerini bu yöntem aracılığıyla daha kolay bir şekilde yakalıyor. Yani bir nevi adamına göre muamele uygulamış oluyor.

Bir kitleye göre ahtapotlar uzaydan gelen canlılar olarak kabul görüyor. Aslında bu kitleye pek çok yönden ben de hak veriyorum. Bu kadar değişiklik gerçekten de pek normal olmayabilir. Peki ya siz ahtapotlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!