Akıllı Haplar FDA’dan Onay Aldı!

Yutuldukları zaman dijital ortamlarda takibi yapılabilecek olan akıllı hapların FDA'dan onay aldığı belirtildi.1 dk okuma süresi


3
5 paylaşım, 3 puan

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı ilaç enstitüsü kuruluşu olan FDA’dan büyük bir yenilik geldi. Akıllı hap teknolojisine onay veren FDA, yutulduğu zaman dijital ortamlarda tamamen takip edilebilen ve belirli ölçümlerin yapılmasını kolaylaştıran akıllı haplar için düğmeye bastı.

Günümüzde kullanılan çok sayıda ilacı piyasalara sunmakta büyük önem taşıyan FDA’da özellikle AIDS gibi çözümleri henüz bulunamayan hastalıklara ait ilaçlar onaylanarak uluslararası şekilde dağıtımı yapılabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi tarihe geçecek bir onay imza atarak akıllı hap kullanımı için adım attı.

Akıllı haplar ise hastaların ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanıp kullanmadığını belirlemek amacıyla üretilirken, teknolojinin gelişimi ve endişeler, potansiyel kullanıcı olanların kontrol altında tüketimini zorunlu kılıyor.

Şizofreni ve Bipolar Bozuklukları Tedavide Önemli Nokta

Yasal ismi Abilify MyCite olan akıllı haplar, bipolar bozukluk, şizofreni gibi rahatsızlıkları tedavi amacıyla kullanılan Abilify tabletlerinin içerisine yerleştiriliyor. İçerisinde magnezyum, bakır ve silikon olan akıllı haplarda, kum tanesi büyüklüğünde ufak bir sensör de barınıyor.

Depresyonları tedavi amacıyla kullanılan anti depresanlar ile birlikte içilen ilacın sensörü, midede bulunan asit ile reaksiyona girdiğinde akıllı hap devreye giriyor ve hastanın sol göğüs kafesi içerisine yerleştirilmiş olan dış ekipmanlar tarafından takibi yapılabiliyor.

Mahremiyet Konusunda Endişeler Var

Uzmanlar ise yaptıkları açıklamalarda bu akıllı hapların bazı mahremiyetler konusunda endişe duyduklarını belirtirken, öte yandan hastaların kendileri için oluşturulan yaşam biçimlerine uymazlarsa bunun da gizli kalmayacağını ifade ediyorlar.

FDA tarafından yeni onay verilen akıllı hapların ise henüz tam bir şekilde gelişmiş olduğu söylenemez. Daha çok yolu olan akıllı hapların uygunsuz kullanımları ile oluşabilecek güvensizlikler ise şimdiden merak uyandırmış durumda.


Sosyal medyada paylaş!

3
5 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
3
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!