Akıllı Telefon Seçimi Nasıl Yapılmalı?

3 min


0
6 paylaşım

Akıllı telefon sektörü o kadar hızlı gelişiyor ki ünlü markaların bile yeni çıkan modellerini takip etmek dahi artık oldukça zor. Özellikle şu son zamanlarda ekiplerini iyileştirerek aynı anda çok daha fazla model üzerinde çalışabilen telefon markaları, neredeyse kusursuza yakın cihazlar üreterek telefon almak isteyen-istemeyen herkesin aklını çelebiliyor. Oysa ki telefon almak isteyenler, alacakları modeli seçerken kesinlikle telefonun cazibesine kapılmamalı. Çünkü telefon alırken hem bütçeniz hem de istekleriniz doğrultusunda hareket ederseniz aldığınız telefondan çok daha fazla memnun kalacaksınız. Çünkü her marka, yaptığı reklamlarla müşterileri kandırmayı başarabilse de daha geniş çaplı yapacağınız araştırmalar sonucunda eminim ki aradığınız cep telefonunu daha kolay bulabileceksiniz.

 

Doğru Marka Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Marka seçimi nasıl yapılmalıdır?

Cep telefonu araştırmaları yaparken öncelikle kendinize bir marka sınırı belirlemelisiniz. Eğer bu sınırı çizmezseniz daha derin ve geniş bir denizde yüzmek zorunda kalacaksınız ki bu sizin için hiç iyi olmayabilir. Zaman kaybı olduğu gibi bu denizde boğulup giderek yanlış bir telefon seçimi de yapabilirsiniz. Bu yüzden öncelikle 3-4 adet marka belirleyin. Genelde gösterişe ve lükse ilgi gösteren kişilerin ellerinde Apple ürünlerini görüyoruz. Apple ürünlerinin hepsinin ortak noktası, daha küçük bileşenler ile çok daha kaliteli ve stabil bir şekilde işlem yapabilmek. Ayrıca bildiğiniz gibi bir de internetten müzik ve dosya indirememe gibi bir durum var. Aslında bu özellik, cihazınızın daha korumalı olması ve virüs problemi ile karşı karşıya kalmaması adına geliştirilmiş olan bir özelliktir. İşte bu sayede iOS işletim sistemli telefonumuz herhangi bir virüs ile karşı karşıya kalmadan uzun bir süre kullanım imkanı sunuyor. Yani Apple ürünleri için klasik bir iş adamı telefonu diyebiliriz. Apple ürünleri de kendi içinde çeşitli modellere ayrılıyor. Dolayısıyla ihtiyacınızı karşılayacak cihazı bu modeller arasından seçme şansınız oluyor. Eğer büyük bir telefon kullanmayı seviyorsanız iPhone 7 plus veya 6s plus gibi bir modeli tercih edebilir, daha küçük ve el hakimiyeti kolay olan bir cihaz arıyorsanız da iPhone 5S veya iPhone 6 gibi modelleri inceleyebilirsiniz. Özellikle iPhone 5S ve sonrasında çıkan cihazlar, şuan tüm iOS sürümlerine uygun. Ancak bir iPhone 5 alırsanız ne yazık ki iOS 10.2’den sonra bu işletim sisteminin sürümlerine yükseltme işlemi yapamayacaksınız.

 

Telefonu Neye Göre Seçmeliyiz?

Doğru model seçimi

Kullanıcıların en çok tercih ettiği bir diğer telefon markası da Samsung. Aslında Samsung, tasarım ve performansın birleştiği ender firmalardan birisi. Apple modelleri kadar olmasa da oldukça şık modeller üreten ve bu modellerinde kullandığı pek çok üst düzey bileşenler sayeside oyun veya uygulama kullanımında kolay kolay ısınmayan Samsung modelleri, kullanıcıların en çok tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Özellikle Samsung’un 2015 yılından önce piyasaya sunduğu modeller istenilen düzeyde değildi ve sürekli olarak yaşanan aksamalar nedeniyle stabillik kazanamamıştı. Bu durumu 2015 yılının mevcut teknolojik imkanlarına ulaşarak aşan Samsung, artık çok daha stabil ve profesyonel modeller üreterek kullanıcıların beğenisini kazanan markalardan birisi. Diğer markalara göre genelde daha büyük modeller üretmeyi alışkanlık haline getirmiş Samsung, bu anlamda telefondan dizi ve film izlemek isteyen kişilere bir imkan sunuyor. Ayrıca oyun oynarken de daha büyük ekranlı bir telefondan oynamak oyun performansını yükselten faktörlerden birisi.

Uzun lafın kısası piyasada en başarılı ve en çok satan markalar, genel olarak Apple ve Samsung ürünleri. Bu yüzden ben de mevcut deneyimlerim ile sabit olarak video, dizi ve oyun gibi işlemleri sıklıkla uygulayan kişilere kesinlikle Samsung cihazlarını öneririm. Ancak eğer telefonu daha stabil ve sade bir şekilde kullanmayı tercih ederseniz iPhone modelleri kesinlikle tam size göre!


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!