Akıllı Telefonları Daha Güvenli Hale Getirmek İçin Yöntemler

3 dk okuma süresi


0
8 paylaşım

akilli telefon güvenlik

Dünya ve ülke genelinde akıllı telefon kullanımı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Dünya genelinde yapılan sıralamaya göre ülkemiz telefon kullanımında 12. sırada yer almaktadır. Ülkemizde her 100 kişiden 70’inde akıllı telefon bulunmaktadır. Akıllı telefonlar insan yaşamını son derece kolaylaştırmaktadır. Bu kolaylıkların yanında akıllı telefon kullanmanın da sıkıntıları olabiliyor. Eskilerde ki gibi akıllı olmayan yani tuşlu telefonlara göre saldırıya çok açıktırlar. Hemen hemen her kullanıcın çoğu önemli bilgisi akıllı telefonunda yer alıyor. Bu durumda akıllı telefonlarda güvenlik konusunun önemini artırıyor.

Akıllı telefonların insan yaşamlarına girmesiyle birlikte sosyal saldırılar yani siber saldırıların büyük bir çoğunluğu akıllı telefonlara yapılmaktadır. Bunun nedeni ise gayet açıktır. İnsanlar artık tüm bankacılık işlemleri gibi birçok önemli işlemi telefonlardan gerçekleştiriyorlar. Buda kötü niyetli insanlar için hedef haline getiriyor telefonlarımızı. Bundan dolayı güvenlik önlemleri almakta yarar var. Bu önlemler ile maddi manevi ve kişisel verilerden kaynaklı zararlar görmenizi engelleyebilirsiniz.

Çoğu kullanıcının haberi olmayan veya olsa da önemsemeyen birçok husus vardır. Bu umursamazlık gelecekte birçok soruna yol açabilir. Bu yazının amacıda zaten akıllı telefon kullanan insanlarda bu bilinci oluşturmaktır. Büyük güvenlik açıkları yüzünden çok ciddi rakamlar kaybedebilirsiniz. Sadece ciddi rakamlar değil manevi olarak da zarar görebilirsiniz. Gerçekten yabana atılacak bir konu değildir. O yüzden yazı başından sonuna kadar büyük bir dikkatle okunmalıdır.   Akıllı telefon güvenliği için mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Peki akıllı telefonlarda alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir? Sırasıyla inceleyelim.

1.Lisanslı Olmayan Uygulamaları Engellemek

Genelde iOS işletim sistemine sahip telefonlar için sorun teşkil etmese de Android kullanıcıları için çok ciddi bir husustur. Android kullanıcıları orijinal market harici kaynaklardan uygulama yükleyebiliyorlar. Ancak telefon ve kişisel bilgileriniz için Google Play store harici kaynaklardan uygulama yüklenmemesi gerekir. Ya da Play store’da olmayan bir uygulamayı indirirken de lisans durumuna dikkat edilmelidir. Çünkü uygulama içindeki birkaç kod değiştirilerek yüklediğiniz andan itibaren telefonunuzda ki tüm bilgileri çalabiliyorlar.

2.Sosyal Saldırılara Dikkat

Bilgisayarlar da olduğu gibi akıllı telefonlarda da sosyal saldırılar gerçekleşebilir. Sosyal saldırı; yani bir diğer deyişle siber saldırı. Aynı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da hangi sunucudan geldiği ve göndereni belli olmayan e-mail, mesaj ve dosyaları açmamak gerekir. Şayet açıldığı takdirde olası dosya içindeki olası bir virüs telefonumuza bulaşabilir ve ciddi sıkıntılara yol açabilir.

3.Uzaktan Silme Programları Kullanmak

Teknik olarak adı “Remote Wipe” olan ve telefonlarımızın olası bir kaybolma durumunda uzaktan talimat vererek içindeki verileri silmeye yarayan programlardır. Kaybolma durumlarında oldukça güzel bir önlemdir. Bu programlar sayesinde telefonunuzu kaybettiğiniz ya da çaldırdığınız zamanlarda verilerinizin ele geçmesine engel olur.

4.Telefondaki Verileri Yedekleyin

Her ne kadar önlem alsanız bile telefonunuzda ki sizler için değerli olan veriler zarar görebilir. Bu tarz durumlarda veri kaybını önlemek ya da en aza çekmek için telefonunuzda ki verileri belirli aralıklarla yedeklemeniz de fayda var. Veri yedekleme işlemini manuel olarak ya da programlar aracılığıyla otomatik yapabilirsiniz. Olası veri kaybında eski verilere ulaşmanız kolay olacaktır.

5.Anti-Virüs Programı Kullanımı

Bilgisayarlarımız da olduğu gibi cebimizin bilgisayarlarına da yani akıllı telefonlarımıza da anti virüs programı kurmakta fayda var. Hem verilerin korunması hem gerçekleştirilecek siber saldırılarda telefonunuzu savunacak yazılımları bulundurmanız oldukça önemlidir. Telefonunuza bulaşacak kötü niyetli virüsleri de kontrol altına alıp silmek için gereklidir anti virüs kullanımı.

6.Güncel İşletim Sistemi Kullanmak

Akıllı telefonlarımıza belirli aralıklarla gelen işletim sistemi güncellemelerini takip etmeli ve geciktirmeden kurmalıyız. Çünkü eski işletim sitemi her geçen gün güvenlik zafiyeti vermeye başlayacaktır. Zaten güncelleştirmelerin başlıca amacı da bu güvenlik açıklarını kapatıp veri çalınmasını engellemektir. Kısaca her ne koşulda olursanız olun işletim sisteminizi güncel tutmak ya da lisanlı kullanmak çok ama çok önemlidir.

7.Akıllı Telefonunuzun Şifresini Aktifleştirmek

Akıllı telefonların hepsinde şifreleme özelliği bulunmaktadır. Hatta bazı akıllı telefonlarda parmak izi kilidi retina taramalı kilitler bile bulunmaktadır. Her 10 akıllı telefon kullanıcısı telefonunun şifreleme özelliğini de aktif olmayan bir şekilde tutmaktadır. Bu kadar kontrollü şifre sistemleri varken bunları aktif hale getirmek, telefonunuzu kaybettiğinizde ya da çaldırdığınız da içinde bulundurduğunuz veriler için ciddi bir kalkan görevi görebilir. Şifrelerimizi de tahmini zor olan rakam ve harf kombinlerinden oluşturmakta fayda vardır.

8.Açık Wi-Fi Ağına Bağlanırken Dikkat

Şimdi her girdiğimiz kafe ya da restoranlarda ücretsiz Wi-Fi bulunmaktadır. Bu ağlara bağlanırken dikkat ediniz. Genellikle bu ağlar güvenli olmayabiliyor. İllaki de bu ağlara girmeniz gerekiyorsa VPN sunucularını kullanmanızda fayda vardır. Aksi takdirde girdiğiniz bu ağlar yüzünden verileriniz çalınabilir veya sisteminizde değişikler gerçekleştirilebilir.


Sosyal medyada paylaş!

0
8 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!