Aklımızın İçindeki Merak Uyandıran 6 Soruya Bilimsel Cevap

1 min


3
8 paylaşım, 3 puan

Bu soruların çoğunu daha önce düşünmüş olabilirsiniz. Genellikle herkesin aklından en az bir kere geçmiş sorular bunlar. Sanırım bilim adamlarının da aklını kurcalamış ki, oturup cevaplarını düşünmüşler. Gelin bir göz atalım. :)

 1. 1 Arı Petekleri Neden Altıgen Şekilde?


  Bilim adamları yaptıkları uzun araştırmalar neticesinde en verimli olan depolama biçiminin altıgen bir şekle uyumlu olduğunu kanıtladılar. Maksimum kullanımı esas almış bu konumlama da, çıta kenarlarından başlayarak ilerleyen arılar kusursuz bir altıgen peteği oluştururlar. Bu altıgen şekli oluşturma, arıların milyonlarca yıllık içgüdüsel tasarruflu davranışlarının şekilsel bir yansıması olarak kabul ediliyor. Ne kadar alanda ne kadar az petek sayısı olursa üreme ve depolama alanı arılar için o kadar verimli olur.

 2. 2 Denizler Neden Tuzludur?


  Deniz suları ve okyanuslarda bulunan tuzun asıl kaynağı kayaçlardır. Atmosferde bulunan karbondioksit, su içerisinde çözündüğünde yeni bir madde olarak karbonik asit oluşturur. Bundan dolayı yağmur suları da zayıfta olsa asit özelliği taşır. Yağmur sularında bulunan bu özellik ise kayaçlarla etkileşime girdiği anda kayaçları aşındırarak iyonları oluşturur. Nehirler ve akarsulara kayaçlar yardımıyla taşınan bu iyonlar denizler ve okyanuslara ulaşarak, hem canlıların kullanmasına hemde suda çözünmesine sebep olur.

 3. 3 Uçak Kanatlarında V Şekli Neden Kullanılır?


  Uçakların tasarımlarının bu şekilde yapılması kritik mach dediğimiz sayıyı yükselterek, yüksek hızlarda ki uçakların şok kayıplarından kurtulması içindir. Uçakların havaya yükselerek uçabilmesinin asıl nedeni ise kanatlarının üstü ve altında kalan basınç farkından kaynaklanır. Bu amaçla kanadın üzerinde ki akış hızı yükseltilip basınç düzeyi düşürülür.

 4. 4 Rüyalarımızı Neden Hatırlayamayız?


  Bazı rüyaları hatırlamak insanlar için oldukça zor olabilir bunun asıl nedeni ise, eğer bir rüya uyunmamızdan önce bitmiş ise beyin bu rüyayı hatırlamamıza engel olur. Uyku anında pasif olan beyin uzun süreli hafızalar oluşturmamızı da engeller. Bu sebepten dolayı uyanmamıza az bir zaman kalmış olsa bile bu süreçte gördüğümüz rüyaların çoğunu hatırlamak güçtür. Ayrıca rüyaların mantıksal ve duygusal içeriklerinin de rüya hatırlama konusunda etkisi vardır.

 5. 5 Dünya'nın Dönüşünü Neden Hissetmeyiz?


  Biz ekvatora göre bir saatte bin 670 Kilometre hızla hareket eden Dünyanın içindeyiz. Siz bu yazıyı okuduğunuz da bile metrelerce yol gitmiş oluyoruz. Fakat biz bu dönüş hızını hissedemiyoruz, çünkü Dünya atmosferiyle beraber hareket ettiği için tamamen bu dönüş hızına ayak uyduruyor.

 6. 6 İnsanların Bazıları Neden Kan Görünce Bayılır?


  12 kafatası sinirinden biri olarak bilinen vagus siniri, beynin sapından, boyun ve göğüse kadar uzanır. Aslında parasempatik bir sinir sisteminin parçası halinde olan bu vaguz, uzun süre ayakta kalma, susuz veya aç durma, aşırı gülme, aşırı korkma veya kan görmek olağandışı durumlarda kalp atışının ve kan basıncının düşmesine sebebiyet verir. Bunun sonucunda ise bilincimizi kaybedebilir ve yere düşebiliriz. Düşme fikri her ne kadar korkunç gelse bile aslında bu vücudumuzun bir nevi savunma ve korunma mekanizmasından kaynaklanmaktadır. Kan görünce bayılma ise, hormon düzeylerine, yaşanılan travmatik oylaylara ve genetiğe bağlı olarak değişebilir.  Kaynak;

  bilimfili.com

  seyler.eksisozluk.com

  gokbilimi.netSosyal medyada paylaş!

3
8 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!