Akvaryum Balıkları Hakkında Önemli Bilgiler

4 min


0
6 paylaşım

Akvaryum balıkları ülkemizde en fazla evde beslenen evcil hayvan türüdür. Balıklar arasında en fazla tercih edilen tür kuşkusuz ki Japon balığıdır. Japon balıkları akvaryumda en fazla adaptasyon yeteneğine sahip bir türdür. Japon balıkları ilk olarak fanusa bırakılıyor da olsa aslında fanus bir akvaryum türü değildir. Fanus ilk olarak çıktığında saksı amaçlı çıkmış daha sonra da akvaryum özelliği kazanmıştır. Fanusun balık açısından zararı ise balıklar fanustan dışarıya baktıklarında dışarıyı düz olarak göremez ve dışarıyı net göremediği için balık strese girmektedir. Ayrıca fanusa hava filtresi girmediği için ve su miktarının da yetersiz olmasından dolayı fanusta balık yetiştirmek doğru bir davranış değildir.

Balık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde balık yetiştirmeye karar verdiğiniz anda acele etmemeniz gerekir. Öncelikle büyük çapta mı yoksa orta çapta mı akvaryum almayı düşünüyorsunuz buna karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü akvaryumun büyüklüğüne ve bulunduğu konuma göre balık alabilirsiniz. Balık almadan önce akvaryum, su ısıtıcısı, PH düzenleyici, Su filtresi, yosun engelleyici ilaçlar, hastalık önleyici ilaçlar ve balıkların yüzeyde oynaması için taşlar ve kum taneleri almalısınız.

Akvaryum için balık seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

Balıkların pullarına dikkat etmeniz gerekiyor, pulları düşen balıklar genellikle çabuk hastalanırlar. Ayrıca bu balıkların yaşlı olduğu bilinir ve fazla yaşamlarını sürdüremezler. Balıkları almadan önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri de balıkların hareketli olduğunu gözlemleyiniz. Durgun ve yem almaya istekli olmayan balıklar genellikle hastalanmaya yatkın balıklardır. Balıkların kuyrukları ve yüzgeçleri yırtık olmamalı ve canlı renkte olmalarına dikkat edilmelidir. Balıkların çok fazla hareketli olması ve sürekli akvaryuma çarpması da balık açısından hastalık belirtisi olabilir. Akvaryum içerisinde sürekli kumları karıştıran ve su yüzeyine çıkan balıkları tercih edebilirsiniz.

 En Fazla Tercih Edilen Tür Japon Balıkları

Akvaryum balıkları arasında hem fiyat olarak en uygun olması hem de yetiştirme koşullarının kolay olması da insanlar tarafından en fazla tercih edilen balık türü olmasına neden olmuştur. Japon balıkları için her balığa 100 litre su hesaplanacak şekilde akvaryumdaki sayıları belirlenir. Japon balıkları doğası gereği soğuk suya alışkın olsa da akvaryum içinde ısıtıcı gereklidir. Isıtıcının görevi akvaryumu belirli bir sıcaklıkta sabit tutmasına yarar. Japon balıklarının kum tanelerini çok severler. Kum taneleri ne çok iri ne de çok küçük olmamalı ağızlarına girecek kadar orta incelikte olması gerekir. Bu balıklar kum tanelerini ağızlarına alıp bırakmaktan çok hoşlanırlar.

Japon balıkları akvaryumu oldukça fazla kirletmektedir. Bunun sebebi de metabolizmalarının çok hızlı sindirmesinden kaynaklanmaktadır. Sürekli olarak dışkı vermeleri ve akvaryumdaki dışkıları sürekli alt üst ederek suyu kirletirler. Bu yüzden dolayı Japon balıklarında akvaryum temizliği önemlidir. Sürekli olarak 3 günde bir 1 litre su ilave edilmelidir. Ve hafta veya en fazla 2 hafta bir suyu tamamen değiştirilmelidir. Akvaryum balıklarında su değişikliği konusu da oldukça önem taşımaktadır. Çünkü akvaryum içinde bulunan suya alıştıklarından dolayı yeni bir suya alışmaları zaman alır. Bu sorunu çözmek için ise dinlenmiş su oldukça önemlidir. Dinlenmiş su derken çeşmeden şişelere veya büyük bir damacana şişeye su 1 hafta süreyle bırakılır, böylelikle suyun PH değeri dengeye gelmektedir. Japon balıklarının su PH değeri genellikle bazik olmakla birlikte 8 ile 9 arasında en ideal su PH değeridir.

Japon balıkları yavrulama konusunda bilgi verecek olursak; Japon balıkları genel anlamda özellikle küçük türdeki Japon balıkları kendi başına yavrulamada sıkıntı çekmektedir. Yavrularken ya iç organları patlıyor ya da yavrulama başarılı da olsa siz bunu görmeden balık yavrusunu yemektedir. Bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için ise vereceğim yöntem oldukça basit, yavrulamaya müsait olan balığı küçük bir kaba aldıktan sonra 4-5 saniye elinize alarak karın bölgesini sıvazlayın eğer balık yavrulamaya yakınsa yavru balık çıkacaktır. Ve alınan yavruyu kesinlikle ayrı bir fanus veya akvaryuma alarak büyüdükten sonra diğer balıkların arasına koyabilirsiniz.

Akvaryum balıkları diğer balıklar gibi güneşten zarar görmezler ve aksine yavru Japon balıklarının renk oluşumuna katkıda bulunur.

Süs Balıklarında Cinsiyet Ayrımı

Süs balıklarında özellikle 5-6 Cm ve daha küçük türlerde cinsiyet belirlemesi oldukça zordur. Balıklarda cinsiyet çeşitli şekillerde öğrenilebilir. Bunlardan birincisine bakacak olursak,  balık akvaryumdan çıkartılarak ıslak bir havlu üzerine yatırılır. Tabii ki bu süreç hızlı olmalı aksi halde balık ölebilir. Karın bölgesinden aşağıya doğru anüs bölgesine parmak hafif bir şekilde bastırılır, eğer bastırılan yer yumuşak ise balığın cinsi dişidir. Erkeklerde bu bölge kıkırdak yapıdadır. Bir diğer yöntem ise biraz daha tecrübe isteyen bir yöntemdir. Akvaryumdan göz ile erkek dişi ayrımı yapmak için balıkların anüs bölgesine bakılır eğer anüs yüzgece uzak ve anüs bölgesi büyük ise balık dişidir, anüs bölgesi küçük ve yüzgeçle birleşik görülüyorsa balık cinsi erkektir. Üreme dönemlerin de ise balığın cinsini belirlemek için yine gözlem yoluyla balığın cinsi belirlenebilir. Üreme döneminde erkek balıkların süzgeç kısmında iğne başı büyüklüğü kadar benekler oluşur ve dişi balığın karın kısmına çarparak üreme gerçekleşir.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!