Alman Şirketleri Türkiye’den Çekilecek Mi? Yatırımlar Duraksayabilir

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan gerilimlerden dolayı Alman firmaları Türkiye'den çekilme kararı alabilir mi? Türkiye'ye yatırım yapan Alman firmaların yatırımları azaldı mı?2 min


0
9 paylaşım

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilimler bilindiği üzere aylardır bitmedi ve giderek artıyor. Alman vekillerin Türkiye’de bulunan NATO üssüne alınmaması ve Türkiye’den Almanya’ya giden milletvekili ile bakanların Almanya’da yaşayan Türklerle görüşmesinin engellenerek kötü muamele görmesi ilişkileri iyice zedeledi.

Geçtiğimiz gün yaptığımız haber ile Almanya’ya bir red cevabı da NATO’dan Türkiye için gelmişti. Bunun üzerine Almanya’da Türkiye’ye karşı bir ayaklanma başlamış durumda. Alman Ticaret Odaları Birliği tarafından bugün önemli açıklamalar geldi. Alman Ticaret Odaları Birliği tarafından yapılan açıklamalarda darbe girişiminin yaşandığı günden bu yana Alman şirketleri için bir belirsizliği olduğu belirtilerek, yaşanan gelişmeler yüzünden şirketlerde Türkiye için güvensizliği oluştuğu söylendi. Buna göre Alman şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmakta çekindiği de yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır.

Gerilim Giderek Büyüyor

Almanya ile Türkiye arasında mevcut gerilimler devam ederken bilindiği üzere Büyükada’da insan hakları savunucuları tutuklanmış ve bu savunucuların bir tanesinin Alman vatandaşı olduğu belirtilmişti. Almanya’da Türkiye’ye insan hakları savunucuları için duyuru yapılmış ve Alman Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile iletişime geçerek bundan sonra Türkiye için uyguladıkları politikalara uygulamayacaklarını açıklamıştı.

Yine Alman Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklama ile Ankara tarafından alınan kararların doğru bulunmadığı ve Almanya’nın aleyhine alınmış olan kararların asla karşılıksız kalmayacağı yönünde duyuruda bulunmuştu.

Yatırımlarda Garanti Yok Açıklaması

Alman Bakanı, Almanya ile Türkiye arasında yaşanan gerilimlerin büyümesi üzerine Alman şirketlerinin Türkiye’de yatırım yapmasının zorlaştığı ve en büyük sebebinin Türkiye’nin Almanya için olumsuz karar almasından kaynaklandığını söyleyerek Alman şirketlerinin Türkiye’de yapacağı yatırımların hiçbirinin garanti ve güvence altında olmadığı bu sebepten dolayı şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmakta çekineceğini dile getirdi.

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan olumsuzlukların artması üzerine daha önceden alınmış olan Gümrük Birliğini görüşme kararında da nasıl bir politika izlenecek oldukça merak konusu durumda. Bilindiği üzere Türkiye ile Almanya arasında ki ilişki uzun süredir oldukça iyiye gitmekteydi ancak yaşanan gerilimlerden dolayı ilişkiler tamamen koptu. Almanya ve Türkiye arasında yapılan ticaretin artırılması için Gümrük Birliği görüşmelerinin yapılması beklenirken görüşmeler askıya alındı ve ilgili konuda haber çıkmadı.

Türkiye kendisini güvence altına almak ve FETÖ’cülerin sahibi olduğu şirketlere kayyum atamaları gerçekleştirmektedir ancak bu durum Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa Birliği ülkesi tarafından kabul edilemez olarak görülmekte ve bunun yatırımları azaltacağı yönünde alınmış bir karar olduğu söylenmektedir. Türkiye’nin FETÖ’ye karşı uygulamış olduğu tutumların değişmeyeceği bilinmekte olup Alman şirketlerinin Türkiye’den çekilmesi ve böyle büyük bir pazara yatırım yapılmaması Türk ekonomistler tarafından gerçekleşmesi zor ihtimallere dayanan bir durum olarak görülmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!