Alman Vekillere Konya Üssüne Ziyaret İçin İzin Verilmedi!

Konya'da bulunan NATO üssündeki Alman askerleri ziyaret etmek isteyen Alman vekillere Türkiye onay verdi. Alman vekilleri ikinci kez Türkiye'nin izin vermemesi ile üsse giriş yapamadı.2 dk okuma süresi


0
8 paylaşım

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilim giderek tırmanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Almanya’ya Türk vatandaşları ile buluşmaya gittiğinde Alman polisleri tarafından pek hoş karşılanmadı. Bakanın Türk vatandaşları ile buluşması engellendiği gibi Alman polisi çok sayıda Türk vatandaşını ve Türk gazetecisini yaraladı.

Bunun üzerine Türkiye Dışişleri Bakanı harekete geçti ancak Almanya’dan konu hakkında olumlu yanıt alınamadı. Yine Alman vekiller Türkiye’nin Adana ilinde bulunan İncirlik üssüne ziyaret için gitmek istediğinde de Türkiye’den gerilimlerden dolayı red yanıtı geldi ve Alman milletvekillerinin İncirlik üssüne ziyaretine izin verilmedi. Türkiye ve Almanya basınında Almanya’nın İncirlik üssünden çekileceği duyurulmuştu ancak Almanya şimdide gözünü Konya’ya çevirdi.

Türkiye Yine Red Cevabı Verdi!

Alman vekilleri bu seferde Konya’da bulunan NATO üssündeki Alman askerleri ile buluşmak için izin istedi ancak Türkiye yine konu hakkında red cevabı vererek Alman milletvekillerinin üsse giriş yapamayacağını duyurdu. Bunun üzerine Alman vekilleri Türkiye’den ikinci kez eli boş dönmüş oldu. NATO’ya başvurduğu belirtilen Alman vekillerinin Türkiye’ye girmekte kararlı olduğu belirtilmektedir.

NATO Devreye Girdi!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yapılan açıklama ile Türkiye Dışişleri Bakanlığının ve Almanya Dışişleri Bakanlığının görüşme yapması ve konuyu çözümlendirmeleri gerektiğini duyurdu. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 zirvesi için gittiği Hamburg’da Türk vatandaşları ile buluşmasına yine engel olunmuştu.

Almanya’nın kendi ülkesinde Türk bakanlar ile Türk vatandaşlarını birleştirmemesi, Türk vatandaşlarının toplanarak yürüyüşler yapmasına sert müdahalelerde bulunarak PKK, PYD, YPG yanlılarının yürüyüşlerini izlemesini NATO neden doğru buluyor? Almanya’nın işine gelen ve Türkiye’nin işine gelmeyen durumlarda NATO’dan Almanya başta olmak üzere diğer Avrupa Birliği ülkelerine yönelik her hangi bir açıklama yaptığı görülememiştir.

Fakat Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerine yaptırım uygulaması durumunda NATO başta olmak üzere tüm insan hakları mahkemeleri devreye girmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Suriye’de belirli belirsiz pek çok noktayı bombalaması ile yüzlerce sivil, genç, yaşlı, çocuk hayatını kaybetmektedir. Ancak bu durumlarda NATO’nun sessiz kaldığı hiçbir insan hakları mahkemesinin ses çıkartmadığı görülmektedir.

Tüm bunlarda ses çıkartmayan kişilerin Türkiye’nin haklı olduğu durumlarda ilgili ülkelere yaptırım uygulama isteminde bulunmasına neden ses çıkartıyor bilinememektedir. Burada bir taraflılık mı görülmektedir yoksa altında başka şeyler mi gözlemlenmelidir kesinlikle yoruma açıktır. Ancak Türkiye’nin Almanya ile arasında yaşanan sorunlardan dolayı Alman vekilleri İncirlik üssüne ve Konya üssüne gerilimlerin sona erene kadar sokmaması beklenmektedir. Türkiye’nin almış olduğu bu karar pek çok kişi tarafından desteklenmekte ve aynı kararın diğer ülkelere de kesinlikle uygulanması gerektiği konusunda yorumlar yapılmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

0
8 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!