Almanya’nın Türkiye’den Çekilelim Talebini NATO Reddetti

Konya'da bulunan NATO askeri üssünü başka bir ülkeye nakledilmesi öneren Almanya'ya bir red cevabı da NATO'dan geldi.2 min


0
7 paylaşım

Almanya ile Türkiye arasında son zamanlarda yaşanan gergin olaylar giderek büyümeye devam ediyor. Almanya hükümetinin ülkesindeki Türk eylemcilere sert müdahalelerde bulunması, Türkiye’den normal ziyaretler ve 15 Temmuz ziyareti için ülkeye gelecek olan bakan ve milletvekillerini kabul etmemesi yine Türkiye’ninde Almanya’nın yaptırımlarına karşılık Alman vekillerini NATO askeri üssüne sokmama kararı alması durumları iki ülke arasında yaşanan gerginlikleri artırdı.

Alman vekilleri bilindiği üzere uzun süre Adana ilinde bulunan askeri üssündeki Alman askerler ile görüşmek için Türkiye’te talepleri olduğu biliniyordu. Ancak Türkiye iki ülke arasındaki yaşanan gerilimlerden dolayı Alman milletvekillerini kabul etmemişti. Adana üssünden çekilme kararı alan Almanya geçtiğimiz günlerde Konya’da bulunan NATO üssündeki Alman askerleri ziyaret etmek istedi ancak bu görüşmeye de Türkiye’den red cevabı verilerek NATO üssüne Alman vekillerin sokulmayacağı duyurulmuştu.

NATO’nun Devreye Girmesi

Türkiye’nin böyle bir karar alması üzerine Almanya NATO’ya müracaat etmiş ve NATO’dan Türkiye’ye çağrı yapılmıştı. Kargamel ekibi olarak bizlerde bu çağrı için neden Türkiye’nin sorunlarına karşılık NATO’nun hiçbir çağrıda bulunmadığını ancak Avrupa Birliği ülkelerinin yaşadığı sorunlar için Türkiye’ye çağrılarda bulunduğunu sorgulamıştık.

Gerilimin devam etmesi üzere bu olaylardan sonra Almanya NATO’ya ilginç bir fikir önerisinde bulunarak Konya ilinde bulunan NATO üssünden çekilmenin gerektiği ve NATO’nun bu üssü başka bir ülkeye taşıması gerektiği belirtilmişti. NATO’dan olumlu cevap almak isteyen ya da Türkiye’nin giriş için izin vermesini isteyen Almanya’ya bir red cevabı da NATO’dan geldi.

NATO Konya’dan Çekilemez Duyurusu Yaptı

NATO cephesinden Almanya’nın Konya üssünün başka bir ülkeye nakledilmesi isteğine cevap geldi. NATO tarafından yapılan açıklama ile her iki ülke arasında yaşanan gerilimi önlemek için çalışmalar yapıldığı, iki ülke içinde temaslarda bulunulduğu ve her iki ülke içinde kabul edilecek tarihin belirlenmesi gerektiği söylenerek Konya üssünde bulunan AWACS keşif uçakları için Konya üssünün önem arz ettiği ve NATO’nun Konya’da bulunan askeri üssünün her hangi bir ülkeye nakledilmesinin gündemde olmadığı belirtildi.

Almanya NATO’dan olumlu bir cevap almak ya da Türkiye’yi korkutarak izin verdirmek için böyle bir girişimde bulunduğu söylenirken NATO’nun Almanya’ya red cevabı vermesi Almanya içindeki krizin daha büyük çatlak vereceğini göstermektedir. NATO için Konya üssü büyük önem arz etmektedir. Özellikle Suriye, Irak ve İran bölgelerinde yaşanabilecek olayları gözlemleyebilmek için sınır ülke olan Türkiye’nin konumu NATO için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı NATO’nun Türkiye’de bulunan askeri üssündeki araçlarını ve NATO anlaşmalı askerleri buradan başka bir ülkeye nakletmesi uzun bir süre daha beklenen haberler arasında yer almayacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!