Altın Davranışlarla Daha Keyifli Uyku Mümkün!

Uykusuzluk çağımızın sorunlarından birisi... Elbette iyi uyku mümkün fakat gelin yazımıza başlamadan sizlere uykusuzluğun zararlarından biraz bahsedeyim. 1 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

Uykusuzluk kısa süreli hafızayı etkiler ve yakın zamanda yaptığınız işleri hatırlamaz hemen unutursunuz. Ayrıca uyku anında gün içinde öğrenilen bilgiler pekiştiğinden sizin uzun süreli hafızanızı da hiç şüphesiz etkileyecektir. Aynı zamanda uykusuz kaldığınız için ve uyku düzeniniz olmadığından plan yapamazsınız,alışkanlıklarınızı tamamiyle uykunuza yönelik odaklarsınız. Bu da demektir ki uykusuzluk sizi ele geçiriyor. Bu gibi olumsuzlukların yanına son bir madde de eklemek gerekirse yapılan araştırmalara göre uykusuzken araç kullanan sürücüler dikkatsizliklerinden dolayı trafik kazalarına neden olmaktadır.

Neyse neyse, Hadi şimdi sağlıklı ve kaliteli bir uyku için neler yapmalıyız onlara göz gezdirelim…

Çocukluktan beri bizlere çıplaklığın yatakta uyurken bile kabul görmeyeceğini öğretirler. Fakat çıplak bir şekilde uyumak hem cilt için hem sağlığınız için gerçekten önemli bir faktördür. Lakin biz sizlerin daha güzel uyku çekmesi adına birtakım araştırmalar yaptık ve onları derledik. Yazılanları uygulamanız halinde hiç şüphesiz rahatlıkla uyuyacaksınız, uykusuzluk sorununuza çare bulacaksınız.

 1. 1 Çıplak Uyuyun ya da Serin Uyuyun!


  Çıplak uyku cildinizi ferahlatır ve ateşlenmeye karşı sizi korur. Bu nedenle daha derin bir uykuya dalabilirsiniz. Fakat çıplak uyumayı düşünmüyorsanız odanızı serinletmeyi düşünmelisiniz. Serin bir uyku iyi gelecektir şüphesiz ama nasıl serin uyku çekeceğinizi bilmiyorsanız; odanıza yerleştireceğiniz vantilatör veya klimadan destek alabilirsiniz ama yine de siz siz olun klimayı açık unutmayın, sonrasında hastalıkla uğraşmak sizi yoracaktır.

 2. 2 Bitter Çikolata Tüketin!


  Bilindiği üzere magnezyum eksikliği uykusuzluğa ve halsizliğe yol açar. Magnezyum içeren ıspanak, çikolata, fındık, fıstık gibi besinler tüketerek magnezyum değerinizi dengeleyebilirsiniz. Uzmanların söylediğini tekrarlıyor gibi olacağız ama uyumadan 3 saat önce su dışında hiçbir şey tüketmemeye çalışın. Hem kalp hem de zihin sağlığınız açısından epey mantıklı...

 3. 3 Karanlık Çok Önemli!


  21:30 ve 03:00 arası salgılanan melotonin hormonu metabolizmanızın daha hızlı onarılmasını sağlar, hormonları düzene sokar ve kilonuzu kontrol eder. Bu saat aralığında üstelik karanlıkta uyursanız faydaları saymakla bitmez. Odanızı karartın ve sessizliğin tadını çıkartın. Işık güzel görünse de uykunuzun düşmanı olacağından şüpheniz dahi olmasın.

 4. 4 Cep Telefonsuz Uyku Sahası!


  Cep telefonu yüksek derecede radyasyon içerir ve uykunuza konsantre olma konusunda hayli zorlanırsınız. Gördüğünüz bir paylaşım bile uykuya hazır zihninizin dikkatini dağıtacaktır.

  Uyuyacağınız zaman kesinlikle cep telefonunuzu yanınıza almayın, şayet bir partneriniz varsa onunla ilgilenmeyi deneyebilirsiniz.

 5. 5 Akşamları Kafein Almamaya Çalışın!


  Kahve ve çay hayatın yoğun koşuşturmacasında ister-istemez tüketilen içeceklerden. Kimi zaman günde 3-4 fincan kahve tüketebiliyoruz fakat siz yine de 16:00'dan sonra kafein almayın. Çünkü kafein uyku kaçırmak için biçilmiş kaftan...

 6. 6 Uykuyu Sonraya Bırakmayın!


  Sakın ola uykunuzu birkaç saat bile olsa ertelemeyin. Bazı insanlar vardır mesela uykusunu haftasonuna bırakır, fakat bu oldukça zararlı!

  Uykusuzluk obeziteye yol açar ve sağlığınızı etkiler. Uykusuz kalmayın, uykunuzu ertelemeyin. Dünyanın en zeki insanları aynı zamanda dünyanın en planlı insanlarıdır. İşinizi zamanında yaparsanız uyku saatinizde bir eksilme olmayacaktır.


 7. 7 Alkol Almayın!


  Uyumadan önce son bir kadeh içeyim de sonra uyurum dediğiniz anda hayatınızın hatasını yapıyorsunuz. Rahatlatıcı etkisine güvendiğiniz ve başlarda gerçekten uykunuzun kalitesini arttırdığını hissetseniz de başlı başına kronik zehir olan alkol hayatınızın ilerleyen bölümlerinde uykusuzluğunuzun sebebi olacak. Alkol hayatın tamamında zararlı olsa da uyku öncesi fazlasıyla riskli.

 8. 8 Televizyonsuz Uyku!


  Uykuya dalmak için televizyon izlemek kulağa güzel geliyor olabilir. Fakat yine de barındırdığı yüksek radyasyondan ötürü uyku kalitenizi son derece düşürecektir. Televizyondan gelen renkli ışıklar gözlerinizi rahatsız ederken aynı zamanda da beyninize uyarıcı sinyaller gönderir. Ve televizyonda sürekli olarak aynı görüntü olmadığından uyku getirici olduğu efsane tezi de çürür haliyle. "Ben televizyonumdan kopamam arkadaşım!" diyenler vardır şuan elbette ama en azından size tavsiyemiz yatak odanızda televizyon bulundurmayın.

 9. 9 Uyku Öncesi Egzersiz Yapmayın!


  Spor elbette ki sağlığınız için çok ama çok önemli unsurlardan birisi. Fakat uyku saatinizin en az 3 saat öncesinde günlük sporunuzu yaptığınızdan emin olun. Yapılan bütün hareketlerin vücutta bir anlamı olduğundan egzersiz uykunuzu kaçırabilir ve gününüzü mahvedebilir. Zira uyku öncesi son 3 saat oldukça önemlidir.

 10. 10 Basit Çözümlerle Gevşeyin!


  Uykunuz hiç gelmiyorsa veya uykunuzun kalitesinden pek memnun değilseniz uyku öncesi ılık bir duş alabilir, ya da sıcak süt içebilirsiniz. Bitki çayı da alternatif çözüm olarak söylenebilir. Fakat yine de vücudunuzda uykusuzluk kronik bir sorun haline gelmişse kliniklerde test yaptırmayı ihmal etmeyin. Neticede uyku çok önemli!


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
dogukanbey

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!