Android İşletim Sistemindeki Root İşlemi Nedir ve Neden Uygulanır?

4 dk okuma süresi


0
11 paylaşım

Google’ın 2017 itibariyle 2 milyar insan tarafından kullanılan mobil işletim sistemi Android, bazı kullanıcıları tarafından daha özgür bir platform haline getirilmek amacıyla sürekli kurcalanıyor. Temelde hem Google, hem de özgür bir platform amaçlayan geliştiriciler istediklerini almayı gayet iyi biliyorlar.  Yasal ve teknik açıdan Android işletim sisteminin açık bir platform olduğu söylenebilir. Fakat akıllı telefonların sürekli kullanımı konusuna değinecek olursak Android, iOS işletim sisteminin kısıtlı özgürlük anlayışından çok da farklı bir ortam sunmuyor. iOS kadar sınırlamasa da, Android kullanıcıları da kendi özelleştirmelerini diledikleri gibi uygulayamıyorlar. İşte tam da bu anda devreye mobil yazılım geliştiricileri giriyor. Her ne kadar diğer insanların gözünden çok karmaşık gibi görünse de, onlar için koskoca bir işletim sistemini tepeden tırnağa değiştirmek çok kolay bir iş.

Root’un Kökeni Nedir?

“Rooting” veya “rootlama” terimi, bilgisayar dünyasının özgürlük alanı olan Linux işletim sisteminden gelmektedir. Fakat Linux, Windows işletim sistemi gibi masaüstü odaklı sistemler için kolayca erişebilirken, mobil cihazlarda tam olarak kullanılamıyor. İşte bu özgürlük alanının Android dünyasındaki karşılığı Root’tur ve mobil cihazın tepeden tırnağa tüm yetkilerini kullanıcı himayesine bırakabildiği için ciddi bir sorumluluk gerektirir. Deneyimsiz kullanıcıların cihaza zarar verme ihtimalleri oldukça yüksektir.

Android-Cihaz

Google mühendislerinin root işlemine halen engel olmamasının en büyük nedeni ise bu özgür alanı bizzat kendilerinin makul görmeleri. Elbette son kullanıcı denilen ve cihazın en temel işlemleri haricinde hiç bir ek özelliğe ihtiyaç duymayan -özellikle yeni akıllı telefon kullanıcıları- insanlara root’lu cihazlar sunmak büyük bir hata olurdu. Bu sebepten dolayı Google, Android işletim sistemini root işemi ile kırıldığında, cihazların garanti dışında çıkmasına da izin veriyor.

Root İşlemine Neden Gereksinim Duyulur?

Günümüzde Android işletim sistemi, bir kaç sene önce kullandığımız sürümlerine kıyasla kullanıcılarına daha özgün ve özgür bir ortam sunuyor. Eski sürümlerde işlevsellik çok kısıtlıydı ve root işlemi sayesinde özelleştirmeler yapmak mümkün hale geldi. Telefonda stok halde olması gereken bir özelliği sonradan getirmek, bozulan şeyleri düzeltmek ve telefonda performansa etki eten ne varsa ince ayarla düzenlemek için zaman içinde vazgeçilmez bir işlem haline geldi.

Android-Root

Seneler içerisinde Android işletim sisteminin gelişimiyle birlikte gittikçe özgürleşen ortam, root işlemlerinin sayısını düşürmeye başladı. Hiç şüphesiz bu düşüşün altında Google’ın kullanıcılarını kademe kademe teknolojiye ve mobil cihazların imkanlarına alıştıran belli başlı stratejileri yatıyordu.  Buna ilaveten üçüncü parti uygulamaları Android cihazlara kurmak, root işlemi uygulamaktan daha basit bir hale geldi.

Fakat yinede bunun anlamı son sürüme sahip bir Android işletim sistemli bir cihazın root işlemine ihtiyaç duymadığı değil. Eskiye kıyasla daha az kısıtlamanın ve engellemenin olduğu bir gerçek ama halen sınırlar mevcut ve root işleminin gerektiği bazı kullanım alanları mevcut.

Güvenlik Konusu

BSD ve Linux gibi temelde UNIX tabanlı bir işletim sisteminde kök erişimine izin vermek, kullanıcı adı ve şifre girmek kadar basittir. Buna karşın Android işletim sistemi, kök erişimini engellemek için birçok kısıtlama sunar. Bu durum ile başa çıkabilmenin en önemli yolu Android’in ilk olarak güvenlik duvarlarını devre dışı bırakmaktır.

Android-Sürüm

Bu devre dışı bırakmalar, Android’in iOS işletim sisteminden o kadar da farklı olmadığını ispatlar niteliktedir. Kısaca root’lama işlemi, yetkisiz bir kod diziliminin çalışmasına izin verecek sistem açıklarını tespit etmeye dayanır. Bu kod dizilimi daha sonra sonra, kök yazılıma erişimi etkin hale getiren diğer program parçalarını cihaza yükleyebilmek adına sistem ayarlarını değiştirir. Bu gerçekleştirilen işlemler akıllara kötü niyetli yazılımları yüklemek gibi bir dizi düşünce getirebilir. Fakat yapılan bu root işlemi bir amaç barındırmamakla beraber cihazı tehlikeli yazılımlara karşı korunmasız bir hedef haline getirecektir.

Kedi Fare Oyunu

Android cihazda kök erişimine izin vermek, temelde güvenlik açıklarını kullanan bir işlemdir ve güvenlik açıkları bir defa bulunduğunda yalnızca üzerinde işlem yapılan cihaza değil, aynı sürüme sahip tüm Android işletim sistemli cihazlara erişim imkanı sağlar. Bu minvalde her rooting işlemi yapan kullanıcının bu hareketinin iyi niyet barındığını söylemek oldukça zor.

Tüm Android sürümleri, Google güvenlik ekibi ve Android rooting topluluğu arasında adeta bir kedi ve fare oyunu gibidir. Google güvenlik ekibi sistemdeki mevcut açıkları kapatmakla ilgilenirken, rooting topluluğu ise her geçen gün işletim sistemi üzerinde farklı bir açık bulma çabasındadır. Buna nazaran root işlemi ilgilenen geliştiriciler de güvenlik açıklarını Google’a bildirerek söz konusu güvenlik açıklarının kısa süre içerisinde kapatılmasını sağlarlar.

Sonuç İtibariyle…

Rooting işlemleri hiç bir zaman bitmeyecek. Temelde mükemmel bir işletim sisteminin varlığından söz edemeyen geliştiricilere göre: “kullanıcılar tam anlamıyla özgür olmalılar.” Bu düşüncelerinin arkasında da eşitlikçi anlayışları yatıyor. Fakat Google firmasının yaptığı bu işten gelir elde edememesi durumunu bir an için düşünürsek, böylesine geniş kitlelerce kullanılan işletim sistemine kaynak bulmakta zorlanacaktır. İşte bu temel çelişki Android’i rootlamak isteyenler ile Google firması arasındaki destekleyen en önemli argümandır.

Her iki taraf da bu mücadeleden kazanç sağlar ve özgürlüğüne düşkün kullanıcılara adil bir seçenek sunulmuş olur. Temel düzeydeki kullanıcıların güvenlikleri ise hiçbir zaman göz ardı edilmez.


Sosyal medyada paylaş!

0
11 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Abdullah

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!