Cildinizin genç kalmasına yardım edecek 12 doğal ve etkili çözüm

Anti aging cilt bakımı uygulamanızı doğal yollardan yapabilmeyi ister misiniz? Yazımız tam size göre. 12 doğal ve etkili yaşlanma karşıtı uygulamayı sizin için derledik.6 dk okuma süresi


23
9 paylaşım, 23 puan

Cildimiz: Vitrin vs Koruyucu Kalkan

Anti aging cilt bakımı, doğal anti aging uygulamaları
Anti aging: Cildinizi yaşlanmaya teslim etmeyin

Cildimiz, özellikle de yüzümüz adeta bir mağazanın vitrini gibi, dış görünüşümüzün temel unsurudur. Bunun da ötesinde vücudumuzu dış etkilerden koruyan kalkanımızdır aynı zamanda. Hal böyle iken özü itibariyle birbirine zıt bu iki durumun birbiri ile uyumlu olarak idame edilmesi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir yandan bizi çevresel etkilerden koruma görevinin sonucu olarak dış dünyaya doğrudan maruz kalmanın sonuçlarını yaşlanma, lekelenme, göz altı torbaları, vb. olarak yaşarken, diğer yandan çevremizle iletişimimizin önemli bir basamağını teşkil eden dış görünüşümüzün bizi tatmin edici seviyede olmasını isteriz. Bu noktada ilk etapta karşımıza piyasadan temin ettiğimiz anti aging cilt bakım ürünleri çıkmaktadır.

Doğal Anti Aging Cilt Bakımı

Peki, anti aging cilt bakımı için kullandığımız ve neredeyse tamamı kimyasal maddelerden oluşan bahse konu ürünleri kullanmak ne kadar içimize sinmektedir? İşte tam da bu noktada yazımızın özünü teşkil eden ve başlığımıza yansıyan doğal anti aging cilt bakımı ürünleri imdadımıza yetişmektedir. Bu yazımızda cildinizin bir Photoshop ustasının bile fotoğrafınız üzerinde yapamayacağı kadar daha iyi görünmesine yardım edecek oldukça etkili bileşenlerden bahsedeceğiz. Çok mu iddialı oldu? Hep beraber deneyip görmeye ne dersiniz? Yazımızdaki tavsiyeleri belirli aralıklarla uyguladığınızda cildinizdeki gençleşmeyi kayda değer bir biçimde fark edeceksiniz. İşte başlıyoruz…

Domates

Anti aging domates maskesi
Domatesle cildinize nefes aldırın

Domates dilimlerinden oluşan doğal bir yüz maskesi, yorgun, gerilmiş ve feri gitmiş cildinizde harikalar yaratacaktır. Yumuşak, nemli, gençleşmiş ve dinlenmiş cildinizi tekrar istiyorsanız, domates dilimlerini haftada bir kere 20 dakika yüzünüze uygulayın. Cildinizde kızarıklık varsa, domates suyunu yüzünüze ovarak sürün. Cilt tonunuzu düzeltmek ve eski haline getirmek istiyorsanız, domates püresi ve zeytinyağı kullanarak hazırlayacağınız doğal anti aging maskeyi deneyin.

Patates

Patates ve anti aging
Parlak ve ışıltılı bir cilt için patatesi deneyin

Patates gençlik dolu bir cilt için harika bir ilaçtır. Parlak ve ışıl ışıl bir cildiniz olsun istiyorsanız patatesten şaşmayın derim. Patatesin ayrıca kırışıklık karşıtı özelliğinin olduğunu da eklemek isterim. Patates dilimlerinden oluşan anti aging maskenizi her gün 15 dakika cildinize uygulayın. Patates dilimi yerine çiğ patates püresi veya patates suyunu da kullanabilirsiniz. Cildinizin elastikiyetini artırmak ve belirgin yüz hatları istiyorsanız, patates maskenize bir miktar da limon suyu ekleyebilirsiniz.

Limon

Anti aging ve limon
Pürüzsüz bir cilt için tabi ki limon…

Limon cildi beyazlatmak ve yaşlılık lekeleri ile akne etkisinden kurtarmak için bulunmaz bir nimettir. Limon cildinizi ve cilt tonunuzu pürüzsüz hale getirir ve bu sayede daha parlak ve dengeli bir cilt tenine sahip olduğunuzu görürsünüz. Tüm bu etkilerden faydalanmak için limon suyunu bir pamuk yardımıyla her gün cildinize sürerek uygulayın, hepsi bu.

Aloe Vera

Anti aging için aloe vera mucizesi
Aloe vera ile cildinizde harikalar yaratın

Aloe vera suyunu ya da yapraklarından elde edeceğiniz aloe vera püresini cildinize düzenli olarak uygulayın ve cildinizde meydana gelecek harika değişimin tadını çıkarın. Aloe vera maskesi cildinizi parlak, canlı ve ışıl ışıl bir hale getirecektir. Bu anti aging maske ayrıca cildinizdeki siyah noktaların ve akne lekelerinin ve hatta küçük yanık lekelerinin kaybolmasını sağlayacaktır. Eğer aloe vera suyu kullanacaksanız günlük olarak bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Maske yapmak isterseniz de haftada bir kere 10 dakikalık maske yeterli olacaktır.

Salatalık

Salatalık ve basit anti aging
Salatalık ile kolayca cildinizi gençleştirin

Salatalık maskesi akne tedavisi için oldukça etkili bir ilaçtır. Salatalık ayrıca cildinizin gençliği ve canlı görünümünü önemli ölçüde destekleyici etkiye de sahiptir. Bir salatalığı yuvarlak dilimler halinde kesin ve bu yuvarlak dilimleri en az 15 dakika yüzünüze uygulayın. Bu şekilde haftada birkaç defa tekrar ettiğinizde etkilere siz de tanıklık edeceksiniz.

Sodyum Bikarbonat

Anti aging, temizlk ve karbonat
Yoksa siz karbonatı sadece pastalarda mı kullanıyorsunuz?

Sodyum bikarbonat, yani bildiğimiz annelerimizin kullandığı karbonat cildinizi canlandırıp arındırmasının yanında aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesini tetikleyici etkiye de sahiptir. Tabi güçlü etkisi nedeniyle sodyum bikarbonatı cilde doğrudan sürmek yerine suyla karıştırıp ovalayarak ya da maske şeklinde yüze uygulamak daha faydalı olacaktır. Sodyum bikarbonatı 1:1 oranında zeytinyağı ile karıştırın ve bu karışımı haftada bir temizleme jeli gibi kullanın. Maske yapmak için ise 1 çay kaşığı karbonata 1 çay kaşığı yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın. Maskeyi 10 dakika süreyle yüzünüze uygulayın ve cildinizin nasıl sıkılaştığını ve pürüzsüzleştiğini görün.

Bal

Anti aging nemlendirme ilişkisi ve bal
Balın nemlendirici özelliğinin farkına varın

Bal en iyi cilt nemlendiricileri arasında yer alır. Mineral ve diğer mikro elementler açısından zengin olan bal, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak cildinizi gençleştirir. Düzenli olarak kullanıldığında derin kırışıklıkları bile önemli ölçüde giderebildiğine hayretle tanıklık edebilirsiniz. Tabi bala karşı alerjiniz varsa bu seçeneklerin size uygun olmadığını da masum bir şekilde hatırlatalım. Balı yüz ve boyun bölgenize uygulayın ve 20 dakika sonra ılık su ile durulayın. Yaşlanma karşıtı bir maske yapma için bal ve tarçını 1:1 oranında karıştırarak cildinize uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Anti aging ve hindistan cevizi yağı
İpeksi bir cilt için Hindistan cevizi yağını deneyin

Rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı cildi besler, nemlendirir, sıkılaştırır ve aynı zamanda pul pul dökülen cildi iyileştirerek ipeksi ve pürüzsüz bir hal almasını sağlar. Üstelik bu mucizevi ilaç cildinize taze ve genç bir görüntü kazandırarak sonuçlarını neredeyse hemen gösterir. Hindistan cevizi yağını ince bir tabaka şeklinde yüzünüze yumuşak hareketlerle sürün ve 5 dakika sonra bir peçete veya pamuk yardımıyla silin, ne kadar basit değil mi?

Zeytinyağı

Anti aging uygulamalarının vazgeçilmezi: Zeytinyağı
Zeytinyağı: Ölümsüzlük iksiri

Zeytinyağı cildinizi genç ve sağlıklı tutmak için şüphesiz en etkili ve doğal ürünlerden birisidir. Bir damla zeytinyağı ev yapımı güzellik ürünlerinde çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kırışıklık karşıtı etkisinin yanında cildinizi nemlendirerek kadifemsi bir yumuşaklık sağlar. Ve tüm bunların yanında zeytinyağı asla alerji yapmaz, dolayısıyla çekinmeden kullanabilirsiniz.

Sabah ve akşam temizleme toneri yerine birkaç damla zeytinyağı kullanın. Göz altı torbalarınızdan kurtulmak için krem yerine ince bir tabaka zeytinyağı kullanmayı deneyin ve sonucu gözlerinizle görün. Günlük kullandığınız maske veya kreminize birkaç damla zeytinyağı ekleyin ve o şekilde kullanın, faydalarını göreceksiniz.

E Vitamini

Anti aging uygulamanıza E vitamini ekleyin
E vitamini ile doğal anti aging ürünlerinizi zenginleştirin

En yakın eczaneden alacağınız E vitamini kapsüllerinin evde yapacağınız güzellik uygulamalarında kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Artık öğrenmiş oldunuz. Bu şekilde ekleyeceğiniz E vitamini cildinizin yenilenme sürecine yardım edecek, cilt tonunuzun daha canlı görünmesini sağlayacak, yüz hatlarınızı belirginleştirecek ve kırışıklıkları azaltacaktır.

E vitaminini yüzünüz veya dudaklarınız için hazırlayacağınız veya piyasadan alacağınız hazır ürünlere küçük miktarlarda ekleyerek kullanabilirsiniz.

 

Kuşburnu Yağı

Anti aging ve kuşburnu yağı
Piyasadan aldığınız tonerlerden vazgeçin ve kuşburnu yağını deneyin

Kuşburnu yağı her ne kadar pek çok kişi tarafından bilinmese de genç görünmek adına mucizevi etkilere sahip bir iksirdir adeta. Düzenli olarak kullanıldığında göz altı torbalarınız başta olmak üzere yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerinin tamamını giderici etkiye sahiptir.

Günlük olarak kullandığınız toner losyon yerine yüzünüzü birkaç damla kuşburnu yağı ile silin. Ayrıca zeytinyağında olduğu gibi kendi hazırladığınız veya hazır aldığınız kremlerin veya cilt maskelerinin içine birkaç damla kuşburnu yağı damlatarak da kullanabilirsiniz.

 

Şeker

Şekerin anti aging yönü
Şekerle bebek teni yumuşaklığında bir cilde kavuşun

Şeker her evde sürekli hazır bulunan doğal ve harika bir ovalama ürünüdür. Yüzünüzü nazikçe temizler ve arındırır. Ayrıca cildinizde bulunan ölü hücreleri yok eder ve bu sayede cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir görünüm almasına yardım eder. Yüzünüzü ıslatın, biraz şekerle ovalayın, bunu haftada bir kere yapın ve bebek teni yumuşaklığındaki cildinizin tadını çıkarın!

brightside.me sitesinden faydalanarak hazırlanmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

23
9 paylaşım, 23 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
11
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
12
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
serkanca

Doğal ve dengeli beslenmeye çalışan, tempo ne olursa olsun sağlıklı yaşamı ön planda tutmaya çalışan bir mühendisim. Faydalı bilgi paylaşılmıyorsa faydası kıt kalır...

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!