Apple’da İşler Karışık: iPhone 8 Satmıyor

Apple tarafından aynı gün tanıtılan iPhone 8 ve iPhone X modelleri arasında ciddi farklar var. iPhone 8 satışları çok yavaş iken firma X modelinden rekor bekliyor.2 dk okuma süresi


2
6 paylaşım, 2 puan

Geçtiğimiz haftalarda iPhone tarafından gösterişli bir tören ile tanıtımı yapılan iPhone 8 ve iPhone X model akıllı telefonları herkesi şaşırtan bazı sorunlarla mücadele ediyor.

Aynı gün tanıtımı gerçekleştirilen iPhone 8 ve iPhone X modelleri arasında tanıtımdan bu yana geçtiğimiz süre içerisinde kullanıcılar en çok iPhone X modeline yoğun ilgi gösterdikleri ortaya çıkmıştı. Haliyle beklenen model iPhone X olmuştu. Satışa çıkarılan ilk model ise iPhone 8 oldu. Kullanıcıların iPhone X’e karşı ilgisinden dolayı geçtiğimiz senelere oranla iPhone serisi satışlarında iPhone 8’in yüzde 50’nin üzerinde azalma kaydedildiği aktarıldı.

APPLE 2 İLE 3 MİLYON ARASINDA KULLANICI KAYBETTİ

Kanada’da faaliyet gösteren ve dünyanın sayılı teknoloji tedarik şirketlerinden olan Rogers Communications Apple’ın önemli satış kanallarından birisi konumunda. Zira Rogers Communications yaklaşık olarak 10 milyon civarı kullanıcı hacmine sahip. Medyaya yansıyan haberlere göre Rogers Communications Apple’ın bu sene kendisine büyük zararlar verdiği kararları aldığını söylüyor. iPhone X ve iPhone 8’in aynı gün tanıtıma çıkarılması ve kullanıcıya sunulması son derece yanlış bir pazarlama stratejisi olarak görülüyor. Şirket Apple’ın bu iki modeli farklı zamanlarda tanıtmasının ve bu zamanında arasında uzun sürelerin olması gerektiğinin düşüncesine sahip.

Rogers Communications ve Apple firmaları arasında gerginlik yaşanıyor. 10 milyonluk kullanıcı hacmine sahip olan Kanadalı şirket iPhone 8 satışlarının geçmiş senelere göre yüzde 50 oranında azalma göstermesinden son derece şikayetçi. Çünkü satışı gerçekleşmeyen akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu Rogers Communications’a ait durumda.

Yine medyaya yansıyan haberlere göre İphone X modeline oldukça yoğun ilgi var. Fakat Rogers Communications yetkililerine göre fiyatının bir hayli yüksek olması nedeni ile X modelinde de satışlar istenilen seviyede olmayacak.

iPhone X MODELİNDEN REKOR BEKLENİYOR

Apple uzmanı olarak görev yapan Ming Chi Kuo’nun düşünceleri Rogers Communications’in Apple’ın bu seneki tanıtım stratejisinin yanlış olduğunu kanıtlar nitelikte. Zira iPhone 6 modeli satışlarında rekorları alt üst edip 13 milyon satış gerçekleştiren Apple iPhone 8 satışlarında tahmini olarak 10 ile 11 milyon arasında bir seviyeye ulaşacak. Bu da gösteriyor ki apaçık bir şekilde Apple akıllı telefon piyasasında 2 ile 3 milyon civarında bir kullanıcı kaybı yaşayacak. Fakat Ming Chi Kuo iPhone X modelinin satışa çıkması ile birlikte zirveye doğru bir vaziyet alabileceğini düşünüyor. İphone 6 modelindeki satış rekorunun kırılma ihtimali çok yüksek. Özellikle Ocak 2018 itibari ile bu rekorun seslerinin duyulacağını tahmin ediyor.

Apple şu anda satışında yüzde 50 kayba uğradığı iPhone 8 modeli diğer yanda rekor kırmayı hedeflediği iPhone X modeli ile piyasada ilerlemeye devam ediyor. Son yıllara nazaran ilk defa böyle bir sıkıntının içerisine düşen firmanın neler yapacağı ise tüm teknoloji severler tarafından sıkı bir şekilde mercek altına alınmış durumda. Hep birlikte iPhone’ın bundan sonraki adımlarını merakla bekliyor olacağız.


Sosyal medyada paylaş!

2
6 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
5
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Serhat Atılkan

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!