Arabalardaki Gizli Ayarlar

3 dk okuma süresi


0
4 paylaşım

Türkiye’de araba kullanma yüzdeliği son yıllarda oldukça ciddi düzeylere ulaştı. Bundan 10 yıl öncesinde araba sahibi olma yüzdesi %17 iken günümüzde bu rakam %68‘e ulaştı. Bu rakam artışı, doğal olarak da araba üreticilerini de harekete geçirerek birbirinden şık ve kaliteli modellerin ortaya çıkmasını sağladı. Bir araba satın aldığımız zaman, arabanın ayarları marka tarafından önerilen ayar düzeylerinde elinize ulaşıyor. Ancak yapacağınız 1-2 işlem ile siz de aracınızın çeşitli ayarlarını değiştirerek kendinize özgü bir ayar türü oluşturabilirsiniz. Her araçta olmasa da bazı araçların bu tür fonksiyonları var. Bugün de araçlarınızın ayarlarını değiştirmenize olanak sağlayan ilginç yöntemleri derledim. Umarım aracınızın sağlığı ve konforu için yararı olur. Bu arada unutmadan şunu da ekleyeyim, eğer bu ayarların ne işe yaradığını bilmiyorsanız denemekten uzak durun. Çünkü arabanızın ayarlarını yaparken arabasız kalabilirsiniz.

 

Opel Corsa Ayarlama Yapma

Yeni kasa opel corsa

Opel’in en çok tutulan modellerinden birisi de yeni kasa corsalar oldu. Zaten Opel’in ününü duymayan yoktur, herkes tarafından sevilen ve sağlamlığı dahi tartışılmayan bu aracın hem hızı, hem de yakıt tüketimi ortalamanın oldukça üstünde olduğu için sadece Türkiye’de değil, dünya çapında en çok tercih edilen araba modellerinden birisi. Eğer sizin de bir Opel Corsa model aracınız varsa, anahtarı kontağa taktıktan hemen sonra silecek ve sinyal kolunu kendinize doğru çekin. Bu işlemi yaptıktan sonra sıralı bir şekilde P1, P2, P3, P4, P5, P6 ve P7 özellik sistemleri ayarlanabilir bir şekilde devreye girecektir.

 

Peugeot 307 Ayarlama Yapma

Peugeot 307

Araçlar ile ilgili yaşanan problemlerin bir kısmı da park etme işlemi uygulanırken arkadan gelen aracın sizi görmemesi oluyor. İşte bu durumu önlemek adına Peugeot 307 modelinde oldukça akıllı bir önlem var. Örneğin yolun sağ tarafına aracınızı park etmek istiyorsunuz. Bu süreçte aracınızın sol parkları otomatik olarak yanıyor. Bu sayede arkadan gelen araçlar sizi rahatlıkla görebildiği için herhangi bir kaza sorunu yaşanmıyor. Bu modelde yapılan bir diğer özellik de otomatik kapı kilitleme sistemi oluyor. Bu modelde aracınızın hızı 10km/h‘yi geçer geçmez aracın tüm kapıları otomatik olarak kilitleniyor. Bu sayede olası bir kapı açılması durumunun önüne geçiliyor. Yine yaz aylarında daha sık yaşadığımız bir problem. Elimizi camdan dışarı çıkarıyoruz ama şoför bu durumu fark etmediği için fazla esince camları kapatmak istiyor. Sıradan bir araçta bu durum yaşanmış olsaydı eliniz sıkışacaktı, ancak söz konusu araba Peugeot 307 olunca sensörler elinizi algılıyor ve aradaki mesafe 5 cm olunca camların kapanma işlemi sona eriyor.

 

VW Golf Ayarları

VW Golf

Bu araba o kadar akıllı ki eklemeniz gereken benzin miktarını bile size söylemekten geri kalmıyor. Bildiğiniz gibi aracın ön kısmında ön yol ekranı adı verilen ekran bulunuyor. Bu sayede yol durumundan aracınızın durumuna kadar pek çok bilgiye erişebiliyorsunuz. Aracınızda benzine ihtiyaç duyulduğu zaman “Ek Yakıt” adı verilen bu sistem devreye girerek aracınıza ne kadar daha benzin eklemeniz gerektiğini size belirtiyor. Yine şerit değiştirirken kısa sinyal verilmesi durumunu da hatırlayacaksınız ki bu model ile tanımıştık. Golf araçlar, şerit değiştirirken kısa sinyal adı verilen 3 sinyal ışığının yanıp sönmesiyle birlikte arkadaki araçlara “Şerit değiştiriyorum ben” mesajını verebiliyor. Viraj alırken yaşanan görüş sorununun önüne de geçebilmek için yine bu modelde yapılan çeşitli çalışmalar mevcut. Viraja giriş yaparken otomatik olarak sis farlarınız devreye girerek yol görüş deneyiminizi en üst düzeye çıkarıyor ve olası kaza durumlarının önüne geçiliyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!