Arap Birliği Mescid-i Aksa İçin Ancak 10 Gün Sonra Açıklama Yaptı!

İsral hükümeti Mescid-i Aksa'da Müslümanların cuma namazı kılmasını yasakladı. Türkiye ateş püskürdü hükümet ile telefon görüşmesi yaptı, BM görüşme kararı aldı, Arap dünyası 10 gün sonra yazılı açıklama yaptı.2 dk okuma süresi


0
9 paylaşım

İsrail’in almış olduğu kararlara Türkiye yönünden sıklıkla cevaplar verilmeye devam edilirken geçtiğimiz hafta İsrail önemli bir karar almış ve Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da hiçbir Müslümanın cuma namazı kılamayacağı belirtilmişti. Bu haber üzerine Filistinli yetkililer konuya müdahale etmek için çaba göstermiş ve Türkiye’den de konu hakkında önemli açıklamalar yapılmıştı.

Müslüman inanılışına göre Mescid-i Aksa’da kılınacak olan bir cuma namazının diğer normal camilerden bin kat daha hayırlı olduğu inanılmaktadır bunun en önemli sebebinin ise Kudüs’ün çok sayıda peygamber’e misafirlik etmesidir. Ancak İsrail’in almış olduğu karar doğrultusunda Müslümanların cuma namazını oradan kılması tamamen yasaklandı ve kimsenin alınmayacağı belirtilmişti.

Türkiye’den Jet Açıklamalar

İsrail’in böyle bir karar alması üzerine Türkiye olaya müdahale ederek jet hızlar ile açıklamalar yaptı ve Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu hakkında görüşme taleplerini ilettiler. Bunun yanı sıra Arap dünyasından ise hiçbir açıklama gelmedi. Arap dünyasından konu hakkında medya da yazılı bildiriler bile beklendiği gibi yayınlanmadı.

Neredesin Arap Dünyası?

Türkiye’den daha önce Kudüs için İsrail’in almış olduğu kararı kınamak ve temaslara geçerek Filistinli Müslümanların Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılabilmesi için temas kurması gerekmekteydi fakat beklendiği gibi Arap dünyası hiçbir görüşme ya da talep iletimi gerçekleştirmedi.

Pek çok arap kendisini en iyi müslüman olarak göstermesine rağmen hiçbir adım atmadı ancak Türkiye tüm imkanları ile seferber olmaya çalıştı keza geçtiğimiz cuma geneli yurt genelinde pek çok camide cuma namazı sırasında hocalara verilen talimatlar sonucunda Mescid-i Aksa’da namaz kılmak isteyen Müslümanlar için dualar edildi.

BM Bile Görüşme Kararı Aldı!

Birleşmiş Milletlerde bile Mescid-i Aksa’da yaşaann gerilimi önlemek için toplantı kararı alındı ve önümüzdeki en kısa süreç de ilgili karar için görüşme yapılması talebi iletildi fakat bu haberin bile basına yansımasından sonra Arap yetkililerinden hiçbir açıklama gelmedi.

Araplar Çizgimiz Diye Açıklama Yaptı!

Türkiye’nin ateş püskürmesi BM’nin bile Mescid-i Aksa için açıklama yapması üzerine Arap dünyası sonunda aklını başına aldı ki sanırız öylesine bir Mescid-i Aksa kırmızı çizgimiz diye açıklama yaptı ve İsrail hükümeti ateşle oynuyor dedi. Türkiye’den pek çok yetkili ve Cumhurbaşkanı ile Başbakan ateş püskürerek yetkililer ile telefonla görüşmek için sıraya girdi ancak Arap dünyası sanırız ki çekindiğinden en azından bir yazılı bildiri yayımlayalım dediler ve Arap dünyasından kırmızı çizgimiz diye bir yazılı açıklama yapıldı. Arap dünyası gerçekten devasa bir açıklama yaptı kesinlikle sorun çözülmüştür değil mi? Türkiye olayın çözülebilmesi için elinden geleni yapmakta olup umarız ki sorun en kısa sürede çözülür.


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!