Arıların Propolis Mucizesi

Arıların kovanlarını tehlikelerden ve zararlı mikroorganizmalardan korumak için yaptığı propolis doğru şekilde kullanıldığında insan sağlığına da fayda sağlıyor6 dk okuma süresi


0
4 paylaşım

Dünyanın mucizevi varlıkları olan arılar bal, polen, arı sütü ve propolis gibi ürünleri üretiyor. Bizler de bu ürünleri çeşitli amaçlarla kullanıyoruz. Bu yazının konusu dünyanın en güçlü bağışıklık sistemi güçlendiricisi olan propolis.
Fakat hemen belirtelim eğer arı ürünlerine alerjiniz varsa bu yazıyı bilgi amacıyla okuyun ve propolisi kullanmayın. Ayrıca şunu da belirtelim; bitkisel tedavi yöntemlerini ve alternatif tıp uygulamalarını doktorunuzun tavsiyesiyle kullanın.

Öncelikle propolis nedir? ona bir bakalım. Latince bir kelime olan propolis Pro+Polis kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Burada pro güvenlik ya da koruyucu polis ise giriş veya şehir olarak Türkçe’ye çevrilmektedir. Propolisin Türkçe karşılığını isegüvenli şehir ya da şehir koruyucu olarak açıklayabiliriz. Propolis, ağaç kabukları, yaprakları, bitki salgılarının bal arıları tarafından toplanarak oluşturdukları yapışkan reçinemsi bir maddedir. Bal arıları bu maddeyi kovanlarının girişine yaparlar. Bu madde sayesinde davetsiz misafirlerle çeşitli mikroorganizmaların kovanda gelişmesi önlenir.  Ayrıca propolis sayesinde kovanın iç duvarlarını düzgün hale getiren arılar, peteklerin ağzını kapatmak, kovanda ölen canlıları mumlalamak için de propolis kullanırlar. Ölen canlıların üstleri propolis ile kaplandığı için ölen canlılarda mikroorganizma gelişmediğinden ve bakteriler yok edildiğinden kovan yaşamı sağlıklı bir şekilde devam eder.
Daha çok kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlardan toplanan maddelerden oluşan propolis toplanan bitkinin rengine, bulunduğu bölgenin hava şartlarına göre sarıdan siyah renge kadar farklı renklerden oluşmuştur.  Ayrıca bu reçine 15 derecede sert ve kırılgan 30 derecede ise yumuşak ve bükülebilir bir duruma gelmektedir.

Propolisin İçeriği

propolisanaresim.jpg

Cam macun görünümünde olan propolisin içeriğinde ise yüzde 50 ila yüzde 55 reçine ile balsam, yüzde 20 ila yüzde 35 bitki kaynaklı mumlar, yüzde 10 ila yüzde 15 eterik ve esansiyel yağlar, yüzde 2 ila yüzde 5 polen ile az miktarda organik ve inorganik bileşik bulunmaktadır. Başka bir açıklamaya göre ise propoliste yüzde 46 balsam, yüzde 27 bitkisel kökenli mum, yüzde 15 ise flavon ile flavonoidler propolisin içeriğinde yer almaktadır. Ayrıca propoliste magnezyum, kalsiyum, iyot, potasyum, sodyum, bakır, çinko, mangan, demir vb mineraller ile B1, B2, B6, C ve E vitaminlerinden oluşan bir yapı bulunmaktadır.
Propolisin esas sağlık koruyucu etkisini flavonoidler sağlamaktadır.  İçerdiği maddeler propolis mucizesini ortaya çıkarmakta ve antimikrobiyal, antioksidan, antibiyotik, antikanser, ağrı kesici ve bağışıklık sistemini düzenleyici bir nitelik kazandırmaktadır.
E.L Ghisalberti tarafından 1979’da yapılan bir araştırmada propolisin alışılagelmiş antibiyotik etkilerin 100 misline yakın etkisi keşfedilmiştir. (Ghisalberti, 1979 E.L. Ghisalberti, Propolis: a review, Bee World 60 (1979), pp. 59–84.) Bu yüzden propolis rastlanan en güçlü doğal antibiyotiktir. 1 mg Propolis, yaklaşık olarak 20 mg Penisilin’e denk gelmektedir. Vitamin C ve E ile kıyaslandığında güçlü bir antioksidan etki gösteren propolisin yaşlanma ve kanser üzerindeki önleyici etkileri ise tıp dünyası tarafından yapılan çok sayıda araştırmada gösterilmiştir.
Günümüzde propolisin Uzakdoğu ülkelerinde kullanımının yaygın olduğunu görmekteyiz. Yaşam sürelerinin uzun olması ile bağışıklık sistemlerinin sağlamlığının bu yüzden olduğu bazı araştırmalarda iddia edilmektedir.

Propolis Faydaları

– Doku yenileyici ve ağrı kesici özelliği olduğu için boğaz ağrısında ve soğuk algınlığında büyük fayda sağlamaktadır. Bu yüzden bademcik iltihabı ile farenjit ve larenjitte etkilidir.
– Mikropları kıran, iltihapları gideren, antioksidan, immun sistemi uyaran ve antikanserojen etkileri bulunmaktadır
-Bağışıklık sistemini desteklemektedir
-Düzenli kullanılması sindirim ve dolaşım sistemi ile tüm vücuttaki patojenlere karşı etkin bir koruma sağlamaktadır.
-Geniş spektrumlu antibiyotik görevi gördüğünden zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta fakat yararlı bakterileri de olumsuz etkilememektedir. Öte yandan virüslerin enzim salgılamasını ve çoğalmasını önlemektedir.
– Dişeti hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde diş eti iltihabı ve periodontal hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği nedeniyle National Institutes of Hearth’a göre aft, diş yaraları ve peptik ülser için etkili bir anti-inflamatuar ajan olarak kullanılmaktadır.
-Yapılan araştırmalarda ülserin yanı sıra iltihaplı hastalıklar ve yanıklar için olumlu etki gösterdiği rapor edilmiştir.
-Japon Kanser Araştırma Kurulu 1991 yılında yaptığı bir toplantıda propolisin anti-kanser etkisi taşıdığını sunduğu bir tebliğ ile açıklamıştır.
-Amerika’da yapılan bir araştırmada propoliste yer ala caffeic asit esterlerinin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini inhibe eden özeliği olduğu rapor edilmiştir.
– Yapılan klinik çalışmalarda 30 gün boyunca 3 kez alınan 300 mg propolisin hipertansiyon, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları tedavisi için yardımcı bir etki gösterdiği ortaya çıkmıştır.
-Mikroptan arındıran, bakteri üremesini durduran, iltihap gideren, mantarlara karşı etki gösteren ve kasları gevşeten etkileri bulunmaktadır.
-Bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, kulak iltihabı, soluk borusu iltihabı, bronşit ve zatürre başta olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde fayda sağlamaktadır.
-Kadın hastalıklarında koruyucu etkisi bulunmaktadır
– Mide hastalıklarında faydalı olmaktadır
-Göz iltihaplarında
-Kanser hücrelerinin yok edilmesinde
-Ameliyat sonrasında vücutta biriken kalıntıların ve kanın temizlenmesinde
-Doku onarımında fayda sağlamaktadır
-Karaciğer rahatsızlıklarında koruyucu etkisi vardır.
-Anestezik etkisi bulunmaktadır.

Propolisi Nasıl Kullanmalı?

Asırlardır çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi için kullanılan propolis, saflaştırılarak toz haline getirilerek, kapsül ya da tablet şeklinde veya sıvı bazlı olarak alınmaktadır.  Ayrıca şampuana katarak kepeklerden kurtulmak için, diş macununa katarak çürüklerle mücadele için de propolis uygulanmaktadır.
Bal ile karıştırarak ise hem mikrop ve bakterilerden korunmak hem de günlük alınması gereken enerjiyi almak için kullanılan propolis evinizdeki etkili bir ecza deposudur.
Propolis sabun, cilt ve kozmetik kremleri, burun spreyi, boğaz pastili ya da damlası, şeker, sakız gibi sağlık kozmetik ve besin ürünlerine ek olarak da kullanılmaktadır.

propolis2.jpg

Propolis saf olarak kullanılacak olursa tahriş edici olduğundan kullanılmadan önce alkol kullanılarak seyretilmektedir.
– Haricen kullanıldığında yaralı yeri dezenfekte ederek iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca cildi gençleştiren, uyuşturan ve mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldıran bir etkisi bulunmaktadır.
-Haricen kullanıldığında akne ve uçuklar için de olumlu etkisi bulunmaktadır.
-Ağız ve boğaz mukozası sorunlarında oral ve gargara olarak kullanılmaktadır.
-Genitel herpes yaralarının iyileşmesine yardımcı olmak için krem olarak kullanılmaktadır.
– 250 mg kapsüller günde 1 ila 3 kez alındığında etkisini göstermektedir.
– Soğuk algınlığını önlemek için propolisli şuruplar satılmaktadır.
-Sıvılaştırılmış saf propolisler ağız hastalıklarında veya diş ağrılarında sorunlu bölgeye günde 1 ya da 2 damla uygulanarak kullanılmaktadır.
-Bağışıklık sistemini desteklemek için bir içeceğe 10 damla damlatılarak içildiğinde faydası görülmektedir.
– Yaralar için dıştan kullanılan propolisli merhemler bulunmaktadır.
– 15 ila 20 damla propolis tentürü ile 1 yemek kaşığı süt ya da suyu karıştırarak yemeklerden 30 dakika önce içildiğinde tonik etkisi vardır
-15-20 damla tentürü 100 ml sıcak su ile karıştırarak yemeklerden 30 dakika önce içildiğinde mide problemlerine etki etmektedir.
-Saf tentürü losyon olarak problemli yere uyguladığınızda cilt yaraları, uçuklar ve mantar enfeksiyonları için iyileştirici bir özellik göstermektedir.
-Propolisin sıvı ekstresini kiloya oranlayarak kullanmak daha çok fayda sağlamaktadır. Bunun için uygulanacak formül her 4 kilo için bir damla propolis kullanılmasıdır (80 kilo olan bir insan 20 damla propolis yeterlidir)

Propolis ve Kanser

Sıvı propolis en yüksek tedavi edici form olduğu için kansere karşı koruyucu olarak tercih edildiğinde istenilen etki görülebilmektedir. Yapılan araştırmalarda düzenli bir şekilde ve sürekli olarak propolis alınmasının çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği saptanmıştır.
Atatürk Üniversitesi ile TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen bilimsel çalışmada ise propolisin kanseri önlediği ve yaşlanmayı geciktirici özelliğinin olduğu rapor edilmiştir. Yapılan çok sayıda araştırmada propolisin karaciğer ile mesanedeki kanserli hücreleri dönüşüme uğrattığı, yumurtalık kanseri hücrelerini ve hücre bölünmesini durdurucu etki gösterdiği, göğüs, cilt, kolon ve böbrek kanseri hücreleri üzerinde öldürücü bir etki gösterdiği tespit edilmiştir. Grünberger ile arkadaşlarının 1998’de yaptığı araştırmada bu etkileri oluşturan bileşenin kafeik asit, fenetil ester olduğu rapor edilmiştir.

Yapılan bazı araştırmalarda ise kanserli hücrelerin büyüme hızı yüzde 47 ila yüzde 52 arası bir oranla yavaşlamıştır.

Propolisin yan etkileri ise propolis ürünlerinin tamamında etil alkol kullanıldığından çocuklarda ve hamilelerde kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklarda ve alerjisi bulunan kişilerde kullanılmamalıdır.
Propolis kaynaklı zehirlenme ya da toksit etki görülmemekle beraber ağız yoluyla örneğin çiğnenerek ya da içilerek alındığında ağız içi bölümlerde tahrişlere neden olabilmektir.

Propolis gibi önemli bir konuda bu ürünün sahtesini hazırlayanlar olabileceğini de göz önünde bulundurarak kontrolsüz olanları değil organik sertifikalı olanları tercih etmeliyiz.


Sosyal medyada paylaş!

0
4 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
aliolmez

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!