Artık Gerçekten Tartışılıyor: Yapay Zekaların Hakları Olacak mı?

3 min


5
11 paylaşım, 5 puan

“Nasıl ya? Ne alaka?” mı dediniz? Maalesef bu konu artık öyle yabana atılacak türden bir şey değil. Dünyada ciddi ciddi tartışılmaya başlanan bu konu, ilginç şekilde bazı tutarlı detaylara dayanıyor.

Öncelikle şu anda “robotlar” adı altında geçse de çoğunlukla, yapay zekaların hayatımıza yavaş yavaş yerleşik olarak girmeye başlamasıyla bunu yapay zekalar üzerinde değerlendirmek daha doğru olacaktır. Zaten bir kesim hâlâ “yapay zeka” kelimelerinin insan için aşağılayıcı olabileceğini düşünerek sadece “robot” isminin kullanılmasından yana. Peki nedir bu robot veya yapay zeka hakları? Gelin hep beraber irdeleyelim.

Geçmişin İntikamını Alabilirler

Özellikle yapay zekaların düşünebildiği gelecek için konuşulan bu korkunç senaryoya göre, hislerden düşünme sistemine kadar birçok insansı özelliğin aktarılacağı robotların geçmişte insanların kendisine yaptıklarını gördüğü durumda ırkı adına harekete geçebileceği beklentisi ortaya çıkıyor. İşte bu durumdan korunmak için robotlara karşı zulmü engellemek, onları korumak adına bir takım yasaların ortaya koyulması gerektiği düşüncesi yayılıyor.

Asimov’un Üç Robot Yasası

Belki hatırlayanınız vardır. Robot etiklerine dair tartışmalarda sıklıkla alıntılanan bu yasalara göre;

  1. Bir robot, hiçbir şekilde insanoğluna zarar veremez ya da pasif kalmak suretiyle zarar görmesine müsade edemez.
  2. Bir robot, kendisine insanlar tarafından verilen komutlara ilk kuralla çelişmediği sürece itaat etmek zorundadır.
  3. Bir robot, 1. ve 2. kurallarla çelişmediği sürece kendi varlığını korumak zorundadır.

Asimov’un kurguladığı evren içerisinde sözü edilen bu yasalar uzun bir dönem dünya için de tartışılmıştı. Fakat gelin görün ki özellikle robotların düşünebilmeye evrilmesi, tüm bu yasaların ve koşulsuz itaat halinin mümkünatını sarsacak gibi duruyor. İnsansı özellikler yüklenilen yapay zekaların bir köle gibi her şeye itaat etmesini beklemenin mantıksız olacağını bilen hak savunucu insanlar ve teorisyenler, bu konuda bazı değişikliklerin yapılmasını öngörüyorlar.

Düşünüp Karar Verebilirlerse, Emirlere İtaat Etmeleri Zorunluluk Olmaz

Yapay zekaların tamamen kendi başına düşünüp öğrenebileceği senaryo çok uzak değil. Öyle ki şimdiden bunun ön atılımları başarıyla ortaya koyuluyor. Bu noktada, insansı hislerden tutun da insan gibi düşünüp karar verebilme yetisine kadar, hatta gerçekçiliği arttırılsın diye insansı bir deriye sahip olup yine insan gibi hissetmesi için sinirlerle donatılacak robotlar, hali hazırdaki yasalarımızı ve görüşlerimizi zorluyor. Yıllardır düşünüyoruz, ancak bu konuda henüz düşünmeye başladık. İşte bu yüzden, gelecekte bu cümleleri daha çok duyacağınızı şimdiden söyleyelim.

Avrupa Birliği robotlara “elektronik insan” kimliği verebilir

Söz konusu haberi çok önceden görmüşsünüzdür. Avrupa Parlamentosu’nun onayladığı robot ile insan ilişkilerine dair karar, bahsettiğimiz detayları içeriyordu.

Robotların her alanda olduğu yeni endüstri sisteminde, alınan bu karar göre robotların tıpkı biz insanlar gibi bir kimliğe sahip olmasının tartışılması üzere gündeme alınması salık verilmişti.

Bilinç kazandığında insanın gelecek tehlikesine sebep olacağı düşünülen robotlar, tam bu noktada Asimov’un ortaya koyduğu yasalara uymaları konusunda zorlanabilir. Buna göre robotlar hacklense veya farklı bir müdahale sonucu insanlara zarar vermeyecek olan yapısı değişime uğrasa bile, kendisini imha etme gibi yükümlülükleri yerine getirerek olası riskleri absorbe edecek. Bunun haricinde yasalarına uyarak insanlığa zarar vermeden görevini yerine getirecek ve yasaları delerse olacaklardan sorumlu olduğunu bilecek.

Boston Dynamics Robotlarına Yapılan Muamele Tartışmayı Alevlendirdi

Geçen gün paylaştığımız Boston Dynamics ile alakalı yazımızda, Boston Dynamics robotlarını görmüşsünüzdür. İşte bu robotlar test edilirken, insanlar tekme atmak veya yere itmek gibi çeşitli müdahalelere maruz bıraktığı robotların yeniden ayağa kalkma ve olaya adapte olma başarısını ölçüyordu. Şimdi herhangi bilinci olmayan robotların ileride bu tarz görüntüleri gördüklerinde farklı düşüneceği ve risk oluşturacağı düşüncesiyle olayı gündeme taşıyan insanlar, yeni bir tartışmayı alevlendirmişti.


Sosyal medyada paylaş!

5
11 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
4
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
8
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!