Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler Listesi!

Tüm dünyada işçilerin emeklerine karşılık olarak en az asgari ücret ödemesi yapılmaktadır. Peki dünyada en yüksek asgari ücret veren yer neresidir? Dünyanın en yüksek asgari ücret vermekte olan ülkelerini liste haberimizden öğrenebilirsiniz.4 dk okuma süresi


5
11 paylaşım, 5 puan

Dünyanın her yerinde iş verenler belli bir ücret karşılığın da işçi tutmakta ve kişiyi sigortalı şekilde çalıştırmaktadır. Devletin görevi burada işçinin ve iş verenin hakkını savunmaktır ancak işçinin emeği karşılanması için devlet asgari ücret tutarı belirlemektedir. Buna göre hiç bir sigortalı çalışan devletin belirlemiş olduğu asgari ücret tutarından daha düşük ücrete çalışamaz. Ülkemizde şu an bu tutar bin 404 TL olarak biliniyor ve ileride de bin 500 TL’den daha yüksek olacaktır. Sizler için araştırdık ve asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler listesi haberini hazırladık.

Sizlerde yurt dışında çalışmak istiyor ve zengin olma hayalleri kuruyorsanız. Kargamel ekibi tarafından yapılan araştırmalar sonucu üretilmiş olan asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler listesi haberinden faydalanarak adımlarınızı ona göre atabilirsiniz. Listemizde öyle ülkeler göreceksiniz ki keşke şu ülkede amele olsam o da yeter bile diyeceksiniz. :)

Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Yerler

1-) Avustralya

Avustralya bilindiği üzere bir kıta ada ülkesidir. Tek başına yüz ölçümü olarak epey büyük olan bu ülkenin tüm kıyıları denize çıktığı için komşu ülkeleri ile arasının bozuk olması ve ikide bir de para değerinin yükselip düşmesi gibi sorunu bulunmuyor. Zengin ülkeler listesinin de en başlarında yer alan Avustralya’da yıllık bir çalışana en az işverenin 34 bin 500 Dolar’a yakın para ödemesi gerekiyor. Türk parası ile 120 bin TL civarında oluyor.

2-) Lüksemburg

Lüksemburg’u okuduğunuz da pek çok okurumuzun ha Lüksemburg mu? Orası da nere hocam bizi mi kandırıyorsunuz dediğinizi duyar gibi olduk. Ancak Lüksemburg nüfusunun az olması ve devletin zengin olmasından dolayı pek çok kişinin gitmeyi hayal ettiği ülkelerden bir tanesidir. Lüksemburg’da yaşayan ve bir işverenin yanında çalışan işçi yıllık en az 30 bin dolar’a yakın para kazanmaktadır. Türk parası ile 100 bin TL’den fazla oluyor.

3-) Monako

Kargamel ekibi olarak bizler Monako ülkesini üçüncü sıraya koyduk. Şimdi bazı arkadaşlar Monako şehir değil mi diyeceklerdir. Ancak Monako, Fransa hükümeti ile anlaşmış ve Fransa’nın toprağı içerisinde yer alan özerkliğini ilan etmiş bir şehirdir. Halkın bilinçli olması kendisini geliştirmek istemesi ve ticari anlamda tüm ülkeler ile arasını iyi tutması sayesinde Monako oldukça zengin ülkeler arasındadır. Monako’da yaşamakta olan bir işçi işvereninin yanında yılda en az 27 bin dolar para kazanmaktadır. Türk parası ile 95 bin TL civarında oluyor.

4-) San Marino

San Marino ülkesin de Monako ülkesinin benzeridir. Nasıl Fransa’dan ayıralarak mikro devlet olan Monako varsa San Marino’da İtalya’dan ayrılmış bir mikro devlettir. Genel olarak dağlık bölgelerin ortasına kurulmuş bir ülke olan San Marino dünyada en yüksek asgari ücreti veren dördüncü ülkedir. San Marino ülkesinde yaşayan bir çalışan işverenin yanında yıl içerisinde en az 25 bin dolar para kazanıyor. Türk parası ile 90 bin TL civarında oluyor.

5-) Yeni Zelanda

Dünyanın doğa, yeşillik ve sulaklık bakımından en güzel ülkelerinden bir tanesi olan Yeni Zelanda’da en yüksek asgari ücreti veren ülkeler arasında yerini almaktadır. Kargamel ekibi olarak Yeni Zelanda’yı beşinci sıraya aldık. Haftada 40 saat çalışan Yeni Zelanda’da vasıflı ve vasıfsız işçiler en az yıllık 24 bin dolar civarında para kazanmaktadır. Türk parası ile 85 bin TL civarında oluyor.

6-) Belçika

Türkiye ile son zamanlarda arası en hızlı açılan ve ilerleyen yıllarda geri düzelme ihtimali en düşük olan ülkelerden bir tanesi şüphesiz ki Belçikadır. Belçika’nın farklı ülkelerde politika bakımından sorunları bulunuyor ancak dünyanın en yüksek altıncı asgari ücret tutarını ödemektedir. Belçika’da yaşayan ve haftada 38 saat boyunca çalışan bir işçi 23 bin dolar almaktadır. Türk parası ile 80 bin TL civarında oluyor.

7-) Hollanda

Yine Türkiye ile arası en hızlı açılan ülkelerden bir tanesi Hollandadır. Özellikle ineklerinin büyüklüğü ve süt kalitesi ile gündeme sıklıkla gelmekte olan Hollanda’da bir işçi haftada 40 saat boyunca çalışmakta ve yıllık en az 23 bin dolar para kazanmaktadır. Türk parası ile 80 bin TL civarında kazanç oluyor.

8-) Almanya

Dünya genelinde en fazla Türk vatandaşının yaşadığı yer Almanya’dır. Milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığı Almanya’da işçilere saatlik olarak 10 Euro gibi bir rakam ödeniyor. Almanya’da yaşayan bir işçi işvereninden yılda en az 22 bin dolar para alıyor. Türk parası ile 77 bin TL civarında yapıyor.

Not: Dolar Ağustos 2017 verisine göre 1 USD = 3,5 TL olarak hesaplanmıştır.


Sosyal medyada paylaş!

5
11 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
4
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
7
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!