Asla Yapamayacağınız İlginç Hareketler

3 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

İnsan fiziği o kadar ilginç bir şekilde yapılmış ki insanlar bazı zor hareketleri kolay bir şekilde yapsa da bazı basit hareketleri yapması ne yazık ki imkansızdır. Özellikle dışarıdan bakıldığında kolay görünen ancak detaylı bir şekilde incelendiği zaman fizik kurallarına aykırı olan çeşitli hareketler var ki doğal olarak bu hareketleri normal bir insan kesinlikle başaramaz. Yine de insana basit göründüğü için “Yaparım belki ben” hissiyatına kapıldığınızı düşünerek bu hareketleri sizinle paylaşmak istedim. İsterseniz siz de bu hareketleri tek tek deneyin ve sonuçlarını yorum kısmından bizimle paylaşın. Hiçbir hareketi yapamayacağınıza eminiz ama aranızda insan üstü varlıklar varsa da mutlaka tanışmak isteriz :)

 

Duvara Yaslanıp Tek Ayağınızı Kaldıramazsınız.

Yapmanız gereken şey bu hareketi duvara yaslanarak uygulamak.

Dışarıdan bakıldığında oldukça kolay bir aktivite gibi görünüyor değil mi? Maalesef ki bu aktiviteyi gerçekleştirmeniz tek kelimeyle İMKANSIZ! Aslında duvara yaslanınca duvardan destek almanız gerekiyor ancak yerde kalan tek ayağınız da duvar ile temas halinde olduğu için bu ayağınız ile dengede kalmak sizin için kesinlikle mümkün değil. Belki 1-2 saniye bu şekilde durabilirsiniz ancak bu aktivitede kesinlikle 3 saniye arka arkaya başarı sağlayamazsınız. Eğer bunu deneyimlemek isterseniz önce kendinize düz ve önü boş bir duvar bulun. Duvara  sağ veya sol omzunuzu dayayın ve ayağınızı da duvara paralel olacak şekilde duvara yaslayın. Zaten bu dakikadan sonra bir denge problemi yaşayacağınızı hissetmeye başlayacaksınız ama olsun, yine de denemekten vazgeçmeyin. Daha sonra derin bir soluk alın ve duvarla temas halinde olmayan ayağınızı yavaşça kaldırın. Durun tahmin edeyim, sağa doğru devrildiniz değil mi? Bunun sebebi ise oldukça basit. Bir ayağınız duvarla temas halinde olduğu için vücudunuzun diğer tarafında da bu kuvveti dengelemesi gereken bir kuvvet bulunması gerekir. İşte duvar ile temas halinde olmayan ayağınız, havaya kalkmadan önce bu görevi yerine getiriyor. Dolayısıyla ayağınız havaya kalkınca da vücudunuzun dengesi otomatik olarak bozuluyor ve kendinizi bir anda devrilmeye yüz tutmuş bir şekilde buluyorsunuz. İnsandaki refleksler sayesinde de ayağınız otomatik olarak yere temas ediyor.

 

Dirseğinizi Yalayamazsınız.

Dirseğini yalamaya çalışan bir grup dünya vatandaşı.

Bunu bilmeyen kalmadı aslında ama ben yine de bu bilgiyi ilk defa duyan birisine anlatıyor gibi anlatmayı tercih ederim. Dirseğinizin nerede olduğunu ve size ne kadar yakın olduğunu biliyorsunuz. Yalamak ne kadar zor olabilir ki? Getirirsin ağzının yanına, yalarsınız… Gerçekten de ilk paragrafta söylediğim gibi çok basit gibi görünen bir aktivite. Deneyim o zaman. Dirseğinizi çevirin, ağzınızın  dibine getirin ve yalayın. Bu da fiziksel ve biyolojik açıdan imkansızlığı kanıtlanmış bir diğer aktivitemiz. Bu aktivitenin gerçekleşememesinin nedenini açıklamak için illa ki profesör olmaya gerek yok. 7.sınıf Fen ve Teknoloji dersi bilgileri ile bile bu konuya açıklık getirebiliriz. Bu derste öğrendiğimiz bir konuda eklemlerin tam oynar, yarı oynar ve hareketsiz eklemler olarak ayrıldığını öğrenmiştik. Dirsek bölümümüzdeki eklem de bu grup arasından yarı oynar eklemler sınıfında yer alıyor ve dolayısıyla da dirseğimizi öyle geniş açılar içerisinde döndüremiyoruz. Dolayısıyla dilimiz ne kadar uzun olursa olsun, dirseğimizi yeterli açıda çeviremediğimiz için bu hareketi yapmamız da mümkün değil. YouTube’de çeşitli kanal sahipleri, videolarında bunu denemiş ve ne yazık ki hiçbir kişi bunu başaramamış. Zaten fiziksel olarak da bu iki bölümün yan yana gelmesi imkansız olarak tarif ediliyor ki ikisinin de mevcut hareket alanları arasında maalesef kesişen bir bölüm yok. Dolayısıyla bu aktivitenin imkansızlığını da hem fizik hem de biyoloji bilgisi ile açıklığa kavuşturmuş olduk.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!