Koca Bir Dinazor Neslini Yok Eden Asteroit Felaketi

Bilim adamları dinazorların neslini yok eden asteroit felaketi hakkında araştırma sonuçlarını paylaşarak yeni bilgiler ortaya koydular.1 min


6
7 paylaşım, 6 puan

Dünya üzerinde ki en büyük kitlesel yok oluşlardan birine sebep olan ve dinazorları yer yüzünden tamamen silen göktaşı felaketi hakkında yapılan bir araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

Dinozor neslini tamamen yok ettiği düşünülen asteroit felaketi, antik dönemlerin en büyük felaketlerinden birisi olarak görülüyor. İnsanların var olmadığı düşünülen bu antik dönemde gerçekleşmiş olması ise dinozorların nesli için her ne kadar kötü olsa da insanlık alemi için büyük bir şans.

ASTEROİT FELAKETİ HAKKINDA ARAŞTIRMA

Bilim adamları ise antik tarihin gizemlerle dolu olan bu tarz olaylarını araştırıp gün yüzüne çıkarabilmek adına bir çok araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmalardan birisi ise dinozorların neslini tükettiğine inanılan asteroit felaketi. Asteroid felaketinin düşünülenden daha yıkıcı bir durumda olduğunu vurgulayan araştırmacılar, çok daha şiddetli bir felaket yaşandığını raporlarında sundu.

Gelen göktaşının yeryüzüne çarpmasından sonra şiddetli bir birleşme etkisiyle ortaya çıkan gazların miktarlarını raporlarında sunan araştırmacılar şok edici sonuçlarla karşılaştılar. Çarpışmadan yıllar sonra iklim değişikliklerine göz gezdiren bilim adamları gördükleri sonuçlar karşısında çarpışma felaketinin boyutunu anladılar. Bu konu hakkında detaylı ölçümlere varmak isteyen bilim adamları bir bilgisayar modeli geliştirerek ölçümlerini gerçekleştirdiler.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI KESİN BULGU DEĞİL

Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre modellemelerin belirttiği kükürt salınımından 3 kat fazla salınım olduğu ortaya çıktı. Eski gaz salınımından dolayı sıcaklıkların 8 derece düştüğünü gören bilim adamları, kesin bulgulara varamasalar bile düşüşün ne derece etki ettiğini gözler önüne serdiler.

Öte yandan bu tür felaketlere kapımızın sonuna kadar açık olduğu bir gerçeği bulunmakla birlikte, bunları önceden tespit edebilecek teknolojik eşyalara sahibiz. Fakat böyle bir felaket karşısında yapılacak pek fazla bir şey yok.


Sosyal medyada paylaş!

6
7 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
6
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!