Aum Şinrikyo Tarikatı: Metroda Kimyasal Gaz ile Eylem

3 dk okuma süresi


15
14 paylaşım, 15 puan

Bir dini tarikat düşünün, örgütleşen yapısında kimyasal gazlar üretebilecek bilim insanlarından tutun da askeri harekatları değerlendirip karşı hamle yapabilecek rütbeli askerlere kadar her çeşit insan bulunsun. Esrarengiz kazaların faili olarak gösterilsin ve tarihin en büyük katliamına sebep olacakken son anda engellensin. Eğer böyle bir şey düşündüyseniz, ismi muhtemelen Aum Şinrikyo tarikatı olacaktır.

Aum Şinrikyo: Yüce Gerçek Tarikatı

Aum Şinrikyo, 1984 yılında Shoko Asahara tarafından kurulan Tokyo merkezli dini örgüttür. Ancak daha sonra terörist grup olarak tanımlanacaklardır. Hedefleri arasında ilk başta Japonya’yı ele geçirmek olan örgüt, hemen ardından dünyayı tamamen ele geçirme amacıyla faaliyet göstermektedir. Tüm bunların yanında ABD’nin günün birinde Japonya’ya hiç beklenmedik bir şekilde saldıracağını ve Japonya’yı yok etmeye çalışacağını, bunun akabinde 3. Dünya Savaşı’nın gerçekleşeceğini iddia etmiş, faaliyetlerine zemin olarak bu ihtimali seçmiştir.

Örgütün en dikkat çekici yanı, elbette mensuplarıdır. Tamamının asla bilinmediği mensup grubunda bilindiği kadarıyla rütbeli askerlerden bilim insanlarına, büyük iş adamlarından devlet adamlarına kadar geniş bir yelpazede insanlar bulunmaktadır.

Budizm, Hinduizm ve Hristiyanlığa dair birçok detay barındıran örgütün düzenlediği ilginç saldırılar bugün bile gizemini koruyor. Öyle ki idam cezasına çarptırılan örgüt lideri Asahara, mahkemede idam kararını dinlerken bile tek kelime etmemiştir.

Metroda Kimyasal Saldırı: Sarin Gazıyla Zehirlediler

shoko asahara
Shoko Asahara

Geniş hiyerarşisi ve mensuplarının yetenekleriyle kolay şekilde sarin gazı elde eden örgüt, 1995 yılında Tokyo’da bir şehir metrosuna kimyasal sarin gazı ile saldırıda bulunmuştu. Shoko Asahara tarafından verildiği düşünülen emir, bugün hala neden verildiği konusundaki gizemini koruyor. Bazı teorisyenlere göre ülkede kaos yaratıp güçsüz bir yönetime sebep olmak adına yapılan bu eylemde 12 kişi ölmüştür. Ancak binlerce kişi ciddi şekilde yaralanmıştır.

20 Mart tarihinde plastik çantalarına kimyasal sarin gazını saklayan örgüt üyelerinden 5 tanesi, hedef bölge olan Tokyo metrosuna geldiğinde bu gazları açığa çıkarttılar. Daha önce dünyada ilk kez Hitler tarafından Yahudi insanları katletmek için kullanılan ve üretilen sarin gazı, müthiş öldürücü etkisiyle Tokyo metrosundaki vatandaşlardan 12 tanesini hemen orada öldürmüştü.

Sıvı şekilde çantalara doldurulmuş olan sarin gazının yalnızca 12 kişiyi öldürüp diğer binlerce kişiyi ağır yaralı şekilde bırakmasının elbette bir sebebi vardı. 11 sarin gazlı çantadan yalnızca 8 tanesi patlatılabilmişti. Polisin fark etmesi ve cesurca müdahale etmesiyle son 3 çanta patlatılamadı. Hızla tahliye edilen metroda insanlar saldırıya uğradıklarının bile farkında değillerdi. Delinen depoların çantalardan yere akıttığı kimyasal, polisin müdahalesiyle istenilen etkiyi gösteremedi. Oysa örgütün bu çok iyi hazırlandığı saldırı planladığı gibi başarılı olsaydı, metrodan sağ çıkan olmayacaktı.

Yaklaşık 6000 kişinin zehirlendiği bilgisini paylaşan yerel polisler, hemen 1 ay sonra, Mayıs 1995’te kurucu lider Shoko Asahara’yı yakalamıştı. 4 yıl boyunca yargılanan ve gözleri görmeyen Asahara, yargılamanın 4. yılında idama mahkum edildi. Bu kararı dahi sessizlikle dinleyip cevap vermeyen Asahara’nın idamı ertelendi ve 29 Ocak 2009’da asılarak infaz cezasının uygulanmasıyla öldürüldü.

İnsanlar Asahara’ya Nasıl İnandı?

asahara

Örgütün, bilim insanlarından askerlere kadar birçok mensubu var demiştik. Asahara’nın bu insanları kandırabilmesinin özünde dini duygular ve falcılık yatıyor. Hinduizm, Budizm gibi öğretilerin ve dinlerin farklı bir şeklini ortaya koyarak tarikat oluşturan Asahara, 1995 yılında Büyük Hanşin Depremi’ni bilmesiyle insanları adeta şok etmişti. Ruhani bilgeliğine inanmaya başlayan insanlar, çeşitli öğretilerini illüzyon ile insanlara sunan Shoko Asahara’ya biat etmeye başlamıştır.

Rusya’dan Almanya’ya birçok ülkede onlarca veya yüzlerce üyesi bulunan örgüt, dünyanın çeşitli bölgelerinde hala etkindir. 2009 yılında yaptığı katliam için özür dileyen örgütün yeni lideri Fumihiro Joyu, ismini Aleph olarak değiştirdiği örgütün artık şiddeti bıraktığını söylemiştir. Tokyo saldırısı sırasında 9 bin mensubu olduğu bilinen örgütün dünya çapında 40 bin üyesi olduğu tahmin edilmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

15
14 paylaşım, 15 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
15
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
17
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
4
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!