Bakan Faruk Özlü’den Yerli Otomobil Değerlendirmesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerli otomobil üretimi konusunda açıklamalarda bulunarak, yerli otomobilin rakiplerine göre kaliteli ve ucuz olacağını belirtti.1 dk okuma süresi


0
7 paylaşım

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptığı açıklamada Türkiye’nin yerli otomobil üretimi konusuna değinerek izlenilecek sürecin ayrıntılarını aktardı. Projeyi yerli otomobil olarak değil de Türkiye’nin otomobili olarak değerlendireceğini vurgulayan Faruk Özlü, yeni üretilecek otomobillerin diğer araçlardan segment olarak daha kaliteli ve daha uygun olacağını belirtti.

2017 senesinin sonunda otomotiv sanayisi alanında toplam ihracatın 28 milyar dolar olmasını beklediklerini belirten Faruk Özlü, Türkiye’de ki şirketlerin yabancı ve yerli olarak ayrımının olmadığını ifade etti.

Türkiye’da yaklaşık olarak her bin kişiye 200, ABD’de bin kişiye 800, Avrupa’da bin kişiye 600 araba düştüğünü vurgulayan Faruk Özlü, kişi başı yıllık gelirin 2023 senesinde 25 bin dolar civarında olmasını beklediklerini belirtti. Bu hedefler sayesinde bin kişiye düşen otomobil sayısının ise ABD ve Avrupa ülkelerinde ki rakama yaklaşacağı ifade edildi.

Üretimi yapılan yerli otomobillerin mali durumları ve teknik durumlarını değerlendiren Faruk Özlü yaptığı açıklamada “Bundan sonra devam edecek olan süreçlerde mali değerlendirme ve teknik analizler değerlendirelerek rapor belirlenecek. Örnek olarak kurulacak bir ortak girişim grubunun şirket sermayesinin ne olacağı, bu şirketlerin paylarının ne oranda olacağı detaylı yapılacak teknik analiz ve mali analiz sonucunda belirlenecek. Projelerin sağlam bir temel üzerine oturmasını istiyoruz ve bu konuda dünya çerçevesinde bu işi en iyi şekilde yapan danışmanlık şirketleriyle ortak bilgi akışı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yerli Otomobilin Yakıtı

Üretilecek yerli otomobilin yakıt sistemleri ile alakalı olarak ise içten yanmalı olan motorların 10 sene içerisinde piyasadan çekileceği ve dünya devi üreticilerin elektrikli otomobiller üzerinde çalışacağı belirtildi. Bu konu hakkında yine de üretime girmesi planlanan yerli otomobilin yakıtının da ortak girişim grubunda ele alınacağı söylenirken, devletin asli görevinin ise bu ortak girişim gruplarının önlerini açmak olduğu ifade edildi.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!