Bakteri ve Virüs Arasındaki Farklar Nelerdir?

4 min


0
6 paylaşım

Bakteri ve virüsler insanlar için hastalık yapan en önemli iki etmendir. Bu iki organizma insanlarda öldürücü hastalıklara dahi sebebiyet vermektedir. Özellikle virüsler insanlar için en tehlikeli hastalıklara neden olmaktadır. Virüslerden korunmak için antimikrobiyaller tek seferde kullanılarak korunma sağlanırken, bakterilerin insan vücudunda hastalıklardan korunmak için antibiyotikler kullanılır. Antibiyotiklerin diğer adı antibakteriyeldir, bu da bakterilerin öldürülmesi veya gelişmemesini engellerken, antimikrobiyaller virüslerin mantarların gelişimini engellemekte olduğu için antibiyotiklerden daha kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. Bakteriler kansere sebep olmazlar, bakteriler sürekli olarak çoğalabilen canlı oldukları için bakterileri öldürmek virüslere göre daha kolaydır. Virüsler bilim dünyasında cansız olarak adlandırılmakta, cansız olarak adlandırılmasında ki en büyük etken virüslerin genetik yapısı incelendiğinde her canlıda bulunan DNA ve RNA ipliklerinden yalnızca RNA veya DNA olmasından kaynaklanmaktadır.

Bakteri veya virüs hastalılarının temel farklarından söz edecek olursak, bakteri ile korunmada kapsül, tablet veya damla gibi formlarda insanlara verilirken, virüs ile korunmada kullanılan antimikrobiyaller genel olarak ağızdan veya enjekte olarak verilmektedir. Bakteri ile virüs hastalıklarının korunmasında da farklar bulunur. Bu farkta bakteriler insanlara bulaştıktan sonra hastalık halinde iken antibiyotikler verilirken, virüs hastalıklarından korunmak için ise insana bulaşmadan önce insan vücudunu korunması için enjekte edilmektedir.

Bakteri ve virüs hakkında bilgiler vermeden önce bakteri ve virüsler de bulunan genetik yapının temeli olan DNA veya RNA hakkında bilgiler verelim.

DNA ve RNA Hakkında Bilgiler

DNA ve RNA arasındaki farklardan söz edecek olursak; Nükleik asit olarak bilinen DNA ve RNA arasındaki en belirgin farklar şunlardır.

  • DNA sarmalı şeker olarak bünyesinde Deoksiriboz şekeri bulundururken RNA Riboz şekeri bulundurmaktadır.
  • DNA sarmalı çift sarmal iken, RNA sarmalı tek ipliklidir.
  • DNA kendini kopyalayabilirken RNA kendini kopyalamaz, DNA’daki kalıtsal bilgiye göre tasarlanır.
  • DNA sarmalı canlıda bulunduğu yerler; Çekirdek, Kloroplast ve Mitokondri organelinde bulunurken RNA çekirdek, Ribozom ve sitoplazma da bulunur.
  • DNA’nın bünyesinde bulunan organik bazlar; Adenin, Guanin, Sitozin, Timin bazları bulunmaktadır. RNA sarmalında ise Adenin, Guanin, Sitozin ve Urasil bazı bulunmaktadır. Yani DNA’ya özgü baz Timin iken, RNA’ya özgü baz Urasil’dir.
  • DNA sarmalı RNA’ya göre daha kararlı yapıda olduğundan RNA’ya göre daha zor tepkimeye girmektedir.
  • DNA’nın canlıdaki fonksiyonuna baktığımızda ise canlıda kalıtsal bilginin yeni bireylere aktarılmasında rol oynarken, RNA protein üretimi için DNA’daki kalıtsal bilgiye göre protein üretiminden sorumludur.
  • DNA’nın yapısal özelliğine baktığımızda Beta formda bulunur, çift helix yapıda, çift zincirli yapıdadır. RNA ise Alfa formda, çift helix yapıda ve tek zincirli bir yapıdadır.

DNA ve RNA arasındaki farklar virüs ve bakteriler içinde farklılıklar bulunduğu için RNA ve DNA’nın ne olduğunu ve arasındaki farklara değinmiş olduk. Şimdi bakteri ve virüs arasındaki farklara bakalım.

Virüs ve Bakterilerin Genetik Farklılıkları

Bakteriler oldukça zor koşullar altında hayatlarını sürdürebilen mikroskobik canlılar olarak bilinmektedir. Bakteriler aşırı sıcak, tuzlu, radyasyonlu, aşırı soğuk bölgelerde yaşayabilen türleri bulunmaktadır. Bakteriler yapılan bilimsel araştırmalarda denek olarak da kullanılmaktadır. Aslında baktığımızda sayıca bakterilerin %99’u zararsız olarak bilinmekte hatta bazı besin ögelerini sindirmemiz de bazı vitaminlerin alınmasında aktif olarak rol aldığından faydalı bakteriler bulunmaktadır. Bakteriler aşı üretiminde ve DNA sarmalında yapılan bilimsel çalışmalarda deney canlısı olarak kullanılarak bilime ışık vermektedir. Bazı bakteriler soğuk hava şartlarına uyum sağladığından dolayı bu bakterilerin DNA’sı kullanılarak bitkilerin soğuktan zarar görmemesinde de kullanılmaktadır.

Virüslerin bakterilerden en önemli farkından söz edecek olursak; bakteriler tek başına kendi kendine üreyebiliyorken virüsler taşıyıcı bir organizma olmadan kendi kendini yenileyemez veya kendi besinini kullanamamaktadır. Virüslerin yapısal özelliklerine baktığımızda sadece RNA veya DNA, bir protein kılıf yer almaktadır. Virüslerin canlı mı yoksa cansız mı? Konusunda farklı görüşler olsa da akademik kitaplarda cansız olarak bilinmektedir. Virüslerin bakterilerden bir diğer farkı da bakterilerden daha fazla hastalığı sebep olduklarıdır. Virüsler taşıyıcı ile insan vücuduna aktarıldığında burada özellikle karaciğer bölgesine ve kan hücrelerine saldırıda bulunarak zarar verir veya kanser hücrelerini oluşturarak hücreyi ve insanı ölüme kadar götürmektedir. Virüsler o kadar yaygın bir özellik gösterir ki bazı durumlarda bakterilerin dahi ölmesine neden olmaktadır.

Bakteri ve Virüs Hastalıklarından Korunma Yolları

Bakterilerin yapmış olduğu hastalıklara karşı korunma tedbirlerinin alınması tıp tarihinin en önemli gelişmeleri arasında yer almaktadır. Bakterilerden korunmak için kullanılan antibiyotik ve türevleri sayesinde bakteriyel hastalıklardan kurtulmamız mümkün olabiliyor. Bazı durumlarda sürekli doktorlarında söylediği gibi sürekli antibiyotik alınımı bakterilerde direnç veya bağışıklık kazandırmakta bu da sürekli antibiyotik kullanımında bakterilere etki etmemektedir. Bu yüzden dolayı tıp dünyası bakteriyel hastalık olmadığı sürece antibiyotik kullanımına karşıdır. Virüslerden korunmak için bilindiği gibi aşıların üretimi sayesinde vücuda enjekte edilerek virüslerden korunuyoruz. Virüsler bakterilerden daha küçük ve daha hızlı çoğalabilen hücrelerde kalıcı hasar bırakabilirler. Virüslerin yapmış olduğu bulaşıcı hastalıklara baktığımızda HIV, AIDS, Genital iltihap, Domuz Gribi gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

Bakteri ve virüslerin genetik yapısındaki farklılıklardan söz edecek olursak; Ribozom organeli bakteri de bulunurken, virüslerde bulunmaz.  Hücre sayısına baktığımızda bakteriler tek hücreli canlılar iken, virüslerde hücre bulunmamaktadır. Bakterilerde hücre duvarı yapısı bulunurken virüslerde protein kılıf yer almaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!