Başbakan Yıldırım TEOG’un Yerine Gelecek Olan Sınav Sistemini Duyurdu!

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama ile TEOG'un yerine gelecek sınav sistemi duyuruldu. Peki liselere geçiş nasıl olacak.2 dk okuma süresi


2
9 paylaşım, 2 puan

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı televizyon programında TEOG’a karşı olduğunu ve bu sınav sisteminin kaldırılmasını talep ettiğini söylemişti. Bu açıklamadan sonra Milli Eğitim Bakanlığında görüşmeler yapıldı ve Bakan İsmet Yılmaz yaptığı açıklamasında TEOG’un bu sene uygulanmayacağını, kaldırıldığını duyurmuştu.

TEOG’un kaldırılmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığında yapılan görüşmelerin sayısı bir hayli artmıştı ve yerine nasıl bir sınav sistemi gelecek derken sonunda Başbakan Binali Yıldırım konu hakkında açıklama yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) Akademik Yılı Açılışı ile fahri doktora tevcih törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirirken TEOG’un yerine gelecek olan liselere geçiş yönteminin nasıl olacağını da duyurdu.

TEOG Yerine Gelecek Sistem

teog-2.jpg

Başbakan Binali Yıldırım Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde TEOG’un yerine gelecek olan sistemi 4 – 5 madde ile açıkladı. Buna göre TEOG yerine aşağıda ki sistem gelecektir.

  • Açık uçlu sorular sorulacağı belirtildi.
  • Sınavın test olmayacağı ve klasik olacağı açıklandı.
  • Sınav 8. sınıf öğrencilerine tek seferde uygulanacak.
  • 4 yılın başarı puanları birleştirilecek.
  • Mezuniyet puanına göre liselere yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından TEOG’un yerine gelecek olan sistem bu şekilde açıklandı. Buna göre TEOG kalkıyor ve onun yerine gelecek sınav sadece tek seferde uygulanacak.

Klasik Soru Sistemi Kafaları Karıştırdı

Başbakan Binali Yıldırım’ın TEOG sistemini açıklamasından sonra milyonlarca veli ve öğrencinin kafası klasik soru sistemine takıldı. Şimdi klasik soru sistemi nasıl olacak? Açık uçlu soru sistemi zaten klasik soru yöntemi gibiydi çünkü burada öğrenciler her hangi bir şıkkı işaretlememek de ve çözümünü yaptıktan sonra cevap kağıdına doğru cevabın ne olduğunu yazmaktaydı.

Ancak Başbakan Binali Yıldırım açık uçlu soruların sorulacağını belirterek sınavda testin olmayacağını ve klasik soru sisteminin uygulanacağını duyurdu. Klasik soruların tamamı açık uçlu soru mu olacak yoksa farklı bir stil mi geliyor milyonlarca kişinin kafası karışmış durumdadır. Özellikle dershaneler bir an önce soruların nasıl olacağının açıklanamsını talep ediyor ki öğrencilerin ona göre hazırlanması gerektiğini beyan etmektedirler.

sinav.jpg

Sınavsız Geçiş Olmayacak Mı?

Bilindiği üzere bundan önce yapılan açıklama da sadece ilde bulunan en çalışkan yüzde 5’lik öğrencinin sınava gireceği ve geriye kalan öğrencilerin ise evlerine en yakın liselere mezuniyet puanları ile gireceği belirtilmişti. Şimdi TEOG’un yerine gelecek olan bu sınav sistemine Türkiye geneli bütün öğrenciler mi girecek yoksa daha önce masada değerlendirilen yüzde 5’lik öğrenci mi sınava girecek.

TEOG sınavının erken olduğu bu yaşlarda öğrencilerin sınav yerine daha çok sanat ve sporsal alanlarla ilgilenmesinin gerektiği söyleniyordu ve bu sebepten dolayı TEOG tamamen kaldırıldı. Ancak TEOG yerine yeni gelecek olan sınav sistemi eğer klasik sorulardan oluşursa öğrencileri daha zor günler bekliyor denilebilir. Tabi TEOG sınavı hakkında Milli Eğitim Bakanlığı yakın zamanda sistemi tamamen açıklayıcı bir duyuru yapacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

2
9 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!