Karaktersiz Edison Üzerine!


Edison ve Karaktersizlik

Efenim merhaba,

Eğer accık Kargamel.com'u 'zahmet edip' ziyaret ettiyseniz Tesla hakkında yazılmış güzel bir makaleye rastlamışsınızdır. Makale için Bknz.  Orada pek sevgili yazarlarımızdan biri, Tesla kardeşim hakkında güzel ve bir o kadar da faydalı bilgilerle sizleri bilgilendirmek, ortamlarda Tesla muhabbeti geçtiğinde 'La dur ben bişiler biliyorum' diyerek konuşmanıza fırsat verecek ve o şuursuz asosyal kişiliğinize sosyal mi sosyal bir alan oluşturmak adına sizler için klavyesine başvurmuştu. Amma velakin o yazıda bir noktaya dikkat çekmek istememişti. O da işte bu şekilsiz adam : ' Thomas Edison!'


Kimdi ki bu Adnan Şenses kılıklı bilimadamı? O lanet gün 11 Şubat 1847 de doğmuş ve kendisi de dahil 7 kardeşi mevcutmuş. Doğuştan fırlama bu adam , zeka geriliğine sahipmiş ve özel eğitimlere tabii tutulurmuş.(Gerçek ha.) Yani genç yaşlarında ailesine yardım etmek için çalışmış falan tamam insan burda bi duygulanıyor ama sonrasında yaptıkları bu duyguyu alıp yerine nefret ve kin duygusunu ekiyor yüreğimizde. 

Peki ya o minnoş ve tatlış bıyıkları ile bizlere tatlı bir sahilde güvercinlere yem atan 68 yaşında ki Necmi Dede hoşluğu yaratan Tesla'm , kardeşim, dostum. Sen okuldan ayrılmış olabilirsin , sen itilmiş kakılmış olabilirsin, sen Edison denen haysiyetsizin yanında cebinde ki son parası ile çalışmaya başlayan koca yürekli adamsın! 

Evet sevgili okurlarım. Genç girişimcimiz Tesla , Edison denen adamın yanında işe başlıyor bir referans ile. Sürekli Edison'a bilgiler veriyor ,alternatif akımı anlatıyor ancak dinlemiyor bile koca göbekli patronumuz. Ve Tesla en son çare şirkette ki verimsiz motorları çalıştırma sözü veriyor Edison'a . Ancak 50bin dolarımı verirsin dimi? diyor. Edison kabul ediyor . Tesla bütün herşeyi yoluna soktuğunda ise şu cevabı alıyor ' Hiç Amerikan şakalarından anlamıyorsun Tesla' . Düşünebiliyor musunuz ya? Yazarken bile elim ayağım titriyor. Lafa bakar mısınız ? Cümleye, cevaba bakar mısınız? İçimizi rahatlatacak hamleyi Tesla yapıyor tabi, haftalık 18 dolara çalıştığı işinden istifa ediyor. Daha sonraları ufak icatlarla para kazanmaya başlayan Tesla'mız abimiz , herşeyimiz 'Tesla Electric Light Company' adında bir firma kuruyor. Gelişiyor büyüyor herkes onu takip ediyor. Ama bir çift kem gözde kendi firmasına rakip olabilecek bu adamı izliyor. Rahatsız bu durumdan Edison.Her fırsatta AC alternatif akım şebekesi ve Tesla ile ortakları hakkında karalama kampanyaları başlatıyor. Broşürler bastırıyor ve halkı yanlış bilgilendirerek şirketin batmasını istiyor. İnanması güç ancak alternatif akımın zararlarını göstermek için siyahi bir mahkumu alternatif akım kullanarak idam ettiriyor. Şaka değil bu gerçek.Çalışanları sokak hayvanlarını elektrik vererek öldürüyor ve halkın bu işten nefret etmesini istiyor. Sonunda aradığı fırsatı buluyor tabi.


Amerikan mahkemeleri idam olayını daha da sert uygulamak için elektrikli sandalye geliştirilmesini istiyor. Sandalyelerde DC (doğru akım ) yerine AC( alternatif akım ) kullanılması için elinden geleni yapan Edison başarıyor. İlk denemede ise Teslamızın bulduğu alternatif akım uygulanan zanlı 8 kere uygulanmasına rağmen ölmüyor ve sonunda damarları patlayarak ve yanarak can veriyor.


Ve son savaş;


Tarih 1893. Chicago'da düzenlenecek fuar için Edison'un 'General Electrici' ve Teslamızın minnak firması  aydınlatma ihalesi için karşı karşıya geliyor. İhaleyi Tesla kazanıyor ve müthiş bir avantaj yakalıyor. Ancak Karaktersiz Edison benim icadım olan ampülü kullanamazsınız diyor ve ampüllerin kullanımını yasaklıyor. Tesla hemen yeni bir icatla karşılık veriyor ,bu engelide zekası ile aşıyor. Kazanıyor, Tesla kazanıyor! Mükemmel bir görsel şölen sunuyor o zaman ki Amerikan başkanına. Artık herkes AC akımına güveniyor. General Electric bile DC'den AC akımına geçmeye karar vermiyor o derece .

Ve duygulanma anı..

Halka ucuz elektrik yerine bedava elektrik vermeyi kafasına koyan Tesla'nın bu fikrine yatırımcılar destek vermiyor ve finansal zorluk yaşayan Tesla iflasın eşiğine geliyor. Son çare Amerikan donanmasına 'radar' icadını anlatmak ve bunun peşinden gitmek oluyor . Bunu duyan Edison donanmada ki amcaoğulları mı desek ne desek onlar sayesinde donanmanın bu fikirden vazgeçmesine sebep oluyor. Çünkü nasıl olduysa donanmada Ar-Ge müdürlüğüne getirilmişti çoktan.


Çok anlatmaya gerek yok sanırım bu adi adamı. Ancak kıyaslamak gerekirse Tesla dahi Edison denen adam ise çalışkan ve hırslıydı.(Bide karaktersiz). 8 dili akıcı bilen Tesla size icat üstüne icat sunmuş ve hala onlardan faydalanmaktasınız a dostlar.Kablosuz elektrik yahut günümüz elektrik teknolojilerini te o zamandan anlatmaya başladığı için 'Çatlak la bu adam , mal sanırım' nidalarına maruz kalan Tesla fakir ve beş parasız kalmıştı. Bir otel odasında cebinde hiç parası olmadan ölü bulunmuştu . Halk artık sevmiyordu Tesla'yı.Ta ki FBI'ın Teslanın ölmeden önceki dökümantasyonlarına el koyması ve şuan ki nükleer ve uzay teknolojilerin önünü açacak bilgilere ulaşmasına kadar. RIP Bro .

Edison mu? Allah onun belasını versin. Bir gün biriniz gelirde 'Elektriği Edison bulmadı mı yeeeaaa?' der ise ağzına vururum yeminederim. Görüşürüz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Helal olsun Helal olsun
2
Helal olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Beğendim Beğendim
6
Beğendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kargamel.com'a Hoşgeldiniz.

Hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olun.
Kayıt Ol

Şifre sıfırla

Şifrenizi buradan sıfırlayabilirsiniz.

Geri Dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Kargamel'e Katılın!

Geri Dön
Giriş Yap
Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Düz Yazı
Görseller ile süslenmiş makaleler
Liste
Klasik Düz Listeler
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Caps
Caps yarat