Bazılarının Tanıyamadığı “Atatürk” Kimdir ?

3 min


0
7 paylaşım

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yıllar boyunca annesi Zübeyde Hanım, Babası Ali Rıza Efendi’dir gibi temel bilgileri öğrendik durduk. Bu bilgiler bize daha okula başladığımız ilk günden itibaren verilmeye başlanan ve her Türk gencinin mutlaka adı soyadı gibi bilmesi gereken bilgiler. Çünkü Türkiye’de bir başka kişinin değil de Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi ve milli mücadele hikayesi yer alıyorsa bunun tek sebebi bugün Atatürk sayesinde nefes almamızdır. Bazı kendini bilmezlerin arsızca hakaret ettiği Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, belki bugün kendi dilimizde, kendi bayrağımızda marşlar okumak yerine manda olarak kabul ettiğimiz ülkelerin marşlarını okuyor, bu ülkelerde ikinci sınıf vatandaş oluyorduk. Elbette Atatürk, benim yaptığım gibi 1-2 makaleye veya paragrafa sığdırılacak bir lider değildir. Sadece 6 ilkesiyle koca bir ülkenin geleceğine yön veren Atatürk ile ilgili binlerce farklı yazarın görüşünü bildirdiği oldukça güzel eserler var. Ama siz yine de farklı yazarların eserlerini okumadan önce, Atatürk’ün milli mücadeleyi bizzat ele aldığı eseri olan Nutuk’u okumalısınız. Bugün Atatürk ile ilgili yazılan yazılara baktığımızda yazarların bir kısmının objektif davranmadığını, Atatürk’ün yaptığı çalışmaları farklı bakış açılarından çarptırarak aldığını görüyoruz. Bu yüzden kitap okumak kadar güvenilir bir yazar bulmak da oldukça önemli. Bizim en büyük ve en güvenilir yazarımız ise Mustafa Kemal Atatürk.

 

Atatürk’ün Milli Mücadelede Yaşadığı Zorluklar

Atatürk ve milli mücadele askerleri.

Genel olarak Türk halkındaki bazı kesimler, milli mücadelede Atatürk’ün o kadar etkili olmadığını anlatıyor duruyor. Her şeyden önce mükemmel bir bilim adamı olan Atatürk, kendisi için sadece bir alanda yükselmeyi uygun görmemiş sanatsal, askeri, kültürel açılardan da kendisini geliştirerek Türkiye’nin gelecek yıllarını etkileyen lider olmuştur. Milli Mücadele döneminde pek çok Osmanlı yöneticisi, sadece kendi çıkarlarını koruyabilmek için manda ve himayeyi savunuyordu. Eğer manda ve himayeyi kabul etseydik, Fransa’nın, İngiltere’nin, İtalya’nın yönetimini kabul etmiş, bayrağımızı, vatanımızı ve milletimizi yok etmiş bir şekilde yaşamaya mahkum kalacaktık. Dönemde bazı kişiler manda ve himayeyi kendi içlerinde reddetse de Osmanlı yönetiminden korktuğu için ses çıkaramamış ve alınan kararlara harfiyen uymayı, yani bir nevi köleliği kabul etmiştir. Oysa ki Atatürk “Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.” sözüyle bağımsızlığa ve Türkiye Cumhuriyeti’ne verdiği önemi açık ve net bir şekilde belirterek, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır. Atatürk, kendi kitabı olan Nutuk’ta “19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastım.” başlangıç cümlesi ile okurlarını karşılamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, milli mücadele döneminde binlerce can yitirse de atalarımızın kanları sayesinde bugün tüm düşmanlara karşın ayaktadır. Atatürk öyle büyük bir liderdir ki milli mücadele döneminin başarıyla tamamlanmasından sonra bile ilke ve inkılapları ile birlikte ülkesinin gelişmesi için gece gündüz çalışmış, Türk Milleti’nin geleceğine yön vermiştir.

 

Kimler, Niye Atatürk’ün Karşısında?

Atatürk düşmanlarını üniversitelerine almayan genç öğrenciler.

Öncelikle şöyle başlayalım bu alt başlığa. Siz, gerçek bir Türk’ün Atatürk’ten nefret edebileceğini ve ona canlı yayında hakaretler saydırabileceğini düşünebiliyor musunuz? Açıkçası ben düşünemiyor ve Savaşlarda cepheden cepheye koşmuş bir liderden nefret etmesine kesinlikle anlam veremiyorum. Belki de kendisini “profesör” olarak niteleyen bazı insanlar, farklı ülkelerin manda ve himaye tekliflerinin cazibesine kapılmışlardır ve ülkelerinin liderleri aleyhine ağza alınmayacak sözler etmişlerdir.  Kimin ne düşündüğü önemli değil. Atamıza atıp tutan kişiler, gerekli kurumlar tarafından cezalandırılacak zaten. “Geçmişini bilmeyen bir millet köle olmaya mahkumdur.” diyen Atamızın bu sözünü bir kez daha anlayarak okumamızda büyük fayda var. Eğer Atatürk’ün milli mücadelede Türkiye’ye olan katkılarını, ilkelerini, inkılaplarını bilmiyorsak bu bizim gelecek yıllarda da gelişme gösteremeyeceğimizi gösteren önemli bir faktördür.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yazık ki “Atatürk düşmanı” lafını bile duyacağımız günlere geldi Türkiye. Kimin ve hangi zihniyetin sayesinde sizce? Atatürk düşmanlığı yapan bir şahıs varsa bu ülkede, o kişinin ne haysiyeti, ne milliyeti ne de zürriyeti sağlamdır. Bu tür ucubelerin teröristten farkı da yoktur.

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!