Bermuda Şeytan Üçgeni’nde Yaşananların Bilimsel Açıklamaları

Artık gerçeği biliyoruz; gemicilerin efsanesi, çocukluğumuzun korku hikayesi Bermuda Şeytan Üçgeni bu yazıdan sonra gözünüze o kadar da sıra dışı görünmeyecek.3 min


6
8 paylaşım, 6 puan
Bermuda Şeytan Üçgeni

Yeni Dünya’nın keşfinden öncesine dayanan, yüzyıllardır insanların bildiği bir gemicilik miti olan Bermuda Şeytan Üçgeni, modern çağda dahi akıl almaz olayların gerçekleştiği bir yer ve halen bölgedeki uçakların, gemilerin neden ortadan kaybolduğu birkaç yıl öncesine kadar tam anlamıyla çözülmüş değildi fakat artık gerçeği biliyoruz.

Asırlardır Dilden Dile Yayılan Bir Efsane

Uçaklardan ve modern devasa çelik gemilerden önce Bermuda Şeytan Üçgeni’nde seyahat eden ahşap ve demir destekli gemilerin okyanusta birkaç dakika içinde kaybolması, bu olaylardan hiç kimsenin sağ kurtulamaması ile başlayan efsaneye mantıklı bir açıklama arayanlar hep oldu. Önce Tanrı’nın lanetlediği bir bölge olduğu düşünüldü. Korsanlar orada, okyanusun dibinde dünyanın en büyük hazinelerinden birinin varlığına inandılar, bölgedeki adaları didik didik ettiler ama hiçbir şey bulunamadı.

Bilimin gelişmesi ve coğrafi olayları çözümleme yeteneğimizin artması ile Bermuda’daki kazaları manyetizma ile açıklamayı denedik. Hatta bununla ilgili bir “yanlış” efsanede Bermuda Şeytan Üçgeni’ne girildiğinde hiçbir yön bulma aletinin çalışmadığı şeklinde; merak etmeyin, pusulanız sağlam ise oradayken bile Kuzey’i bulabilirsiniz.

Efsaneler o kadar büyüdü ve o olaylar o kadar arttı ki Bermuda Şeytan Üçgeni’ni dünyadaki bütün insanlar en az bir defa duydu. Bu yönüyle Bermuda Şeytan Üçgeni bilinirlik anlamında başarılı bir mit. Fakat biz ona mit, efsane, denizci hikayesi desek de kaybolan gemileri, düşen uçakları açıklayamıyorduk, ta ki geçtiğimiz yıl ABD’li bilim insanlarının yaptıkları araştırmanın sonucu yayınlanana dek.

 

bermuda şeytan üçgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni’nin Bulunduğu Bölge

Her Şey Son Derece Doğal

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin en ilginç özelliklerinden biri, bölgede suyun zaman zaman “beyazlaşması”. Bu noktadan hareket eden bilim insanları okyanus tabanına gönderdikleri bir robot sayesinde suyu beyazlaştıran “şeyin” ne olduğunu keşfetmeyi denediler ve birçok kez başarısız oldular; çünkü gönderdikleri cihazlarla bağlantıları bir süre sonra kesiliyordu. Nihayetinde yeni bir robot tasarladılar, bu robota tıpkı astronot kıyafetine monte edilebilen basınçlı “azot” gazı ile ilerlemeyi ve yön tayinini sağlayan modül eklendi. Böylece robot, bağlantı kesildiğinde otomatik olarak kendini okyanus yüzeyine itiyordu. Haftalar süren araştırmaların sonucunda ise hiç beklenmedik bir sonuç ile karşılaşıldı: doğalgaz.

Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik’te küçük bir bölgeye verilen isim, bölge küçük olabilir ancak insanlık tarihi üzerinde etkisi oldukça büyük oldu. Suyun beyaz olması, gemilerin aniden batması, uçakların elektronik sistemlerinin bozulup okyanusa düşmeleri vb. olaylar hepimizin çocukluk gecelerinde birer korku hikayesi oldu, filmlerde, kitaplarda yer buldu. Bazıları ne kadar mistik ve doğaüstü bir şey beklese de; sebebi gayet doğal bir şey, doğalgazmış. Şimdi Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki tüm olayları tek tek açıklayabiliriz.

İşte Bermuda Şeytan Üçgeni’nde Yaşanan Olayların Açıklamaları

  • Suyun beyazlaşması: doğalgaz, suya karıştığında suyun rengini beyazlaştırır, sudaki beyazlık doğalgaz çözülene dek sürer.
  • Gemilerin aniden batması: suya karışan doğalgaz suyun yoğunluğunu azaltır ve kaldırma kuvvetini düşürür; gemiler, doğalgazın yoğun olarak bulunduğu okyanus bölgesine geldiğinde sanki suyun üzerinde değil de, havaymışçasına yer çekiminin etkisiyle bir anda “düşerler”; dikkat ediniz, batarlar değil, düşerler.
  • Uçakların motorlarının bozulması ve düşmeleri: işte burası biraz ilginç, okyanusta olan bir olay nasıl havayı etkileyebilir diye düşünebilirsiniz; birazcık jeoloji bilgisiyle bu konuya da açıklık getirebiliriz. Doğalgaz salınımı ile okyanus suyu genişler ve yükselir; buraya kadar uçaklara herhangi bir etki olmaz ancak doğalgaz suyun içinden kurtulduğu anda, yani su tekrar olağan seviyesine düşerken havaya karışan doğalgaz, oksijenin yerini alır ve uçak motorlarının çalışabilmeleri için gereken oksijen miktarı karşılanamaz, böylece motor durur ve uçak düşer.

Sosyal medyada paylaş!

6
8 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
5
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!