Beşiktaş’ta Yapılan Kazıda Kurgan Tipi Mezarlar

Beşiktaş'ta devam eden kazı çalışmasında çok eski dönemlere ait kurgan tipi mezarlar bulundu. Araştırmacılar bu mezarların tarihi aydınlatmak için çok önemli olduğunu savunuyor.1 min


1
7 paylaşım, 1 puan

Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı’nın yanında yapılan metro çalışmasının kazı işlemleri sırasında bir mezarlığın kazıldığı belirtildi. 3 bin 500 yıllık olan bu mezarlıkta şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucunda 35 mezar bulundu.

Beşiktaş’ta bulunan mezarlar sonucunda araştırmacılar Türklerin Anadolu’ya girişi olan 1071 Malazgirt Savaşı’nı işaret etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan özel izin ile kazı çalışmasının alanına girilip incelendiğinde, kazı alanında bir çok işçi ve arkeologun görev yaptığı görüldü. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan ise yaptığı açıklamada kazı yapılan bölgenin İstanbul’un en eski mezarı olduğunu ifade etti. Kazı çalışmalarında kurgan mezarların bulunması, arkeologların bu mezarların kimlere ait olduğunu belirtemeselerde, Türklerin 10. yüzyıla kadar devam eden kurgan mezar adetini ortaya çıkardı.

İstanbul’da bugüne kadar çıkartılabilen kurgan mezarlar bir tek Silivri’de yapılan kazı sonucunda ortaya çıkmıştı. Beşiktaş’ta yeni bulunan kurgan mezarlarla Silivri’de ki kurgan mezarları karşılaştıracak olan araştırmacılar mezarlar arasında bağlantı tespit etmeye çalışacaklarını ifade ettiler.

ZEYNEP KIZILTAN AÇIKLADI

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan Kurgan tipi mezarlar içn yaptığı açıklamada “Kurgan tipi mezarlık alanlarda çalışma yapmaya başladık. Burada toplamda iki adet gömü olduğunu tespit ettik. Yakılarak kremasyon gömüler ve yarı hoker veya tam hoker pozisyonunda yakılmadan yapılan gömüler bulduk. Fakat kremasyon gömüler diğerlerine nazaran daha fazla. Cesetler yakıldıktan sonra küller ve kemikler toplanıp bu şekilde belirli aralıklar ile gömülüyor ve sonrasında üstleri taş ile kapatılıyor.

Kurgan tipi gömü özellikleri Orta Asya step kültüründen başlayarak Karadeniz kuzeyini de etkileyip Trakya’ya kadar uzanan bir gömü geleneği aslında. Şu an elimizde bulunan verilerle erken demir veya ilk demir çağı diyebiliriz bunlara. Yani yaklaşık olarak M.Ö. 1100-1200’lerden bahsediyoruz. Fakat bunun kesin sonucu karbon 14 analizi ve DNA testi ile anlaşılır.” ifadelerini kullandı.


Sosyal medyada paylaş!

1
7 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!