Besin Zehirlenmeleri: Nedenleri, Belirtileri, Türleri, Tanısı ve Tedavisi

1 min


0
10 paylaşım

Sindirim sistemi, zamana bağlı olarak bazı durumlarda bunaltı, kusma, karın spazmı, ishal gibi belirtiler ile bazı uyarılarda bulunarak durumu ile ilgili bilgiler vermektedir. Son birkaç gün içerisinde sıklıkla bu sorunları yaşıyorsanız besin zehirlenmesine maruz kaldığınızı söyleyebiliriz. Yiyeceklerin çeşitli nedenlerden dolayı maruz kaldıkları virüs, bakteri, mantar vb. durumlar zehirlenme faktörlerinin görülmesine neden olmakta. Bireysel olarak maruz kalınan bu zehirlenme toplu olarak da görüldüğü gibi bir salgın durumunun da oluşmasına neden olmaktadır. Dünyanın birçok bölgesinde görülen bu zehirlenme sorunu Global sağlık örgütlerinin de sürekli inceledikleri bir alan olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Besin zehirlenmesine neden olan etmenlerin başında bakteriler yer almakta. Oda sıcaklığı içerisinde müthiş bir çoğalma hızına kavuşan bu varlıklar besinler üzerine nüfus ederek onların bozulmalarına, içeriğinde bulunan besin değerlerinin değişmesine neden olmakta. Zehirlenmenin boyutu ve ne kadar sürede etki göstereceği bakterinin etki gücüne göre değişiklik göstermektedir. Bu duruma alınacak önlemlerin başında yiyeceklerin iyi bir şekilde yıkanıp yüksek ateşte pişirilerek tüketilmesi gerekildiğinden bahsedilmektedir. Yemeklerin büyük oranda fırın ve düdüklü tencere içerisinde pişirilmesi zehirlenmelerin önlenmesini sağlayabilmekte.

Besinler, sadece oda sıcaklığı içerisinde bakterilerin saldırılarına maruz kalmaktadır. Buzdolabı sıcaklığı olarak bilinen +4 derecede besinlerin korunumu sağlanır ise bakterilerin etkisi tam anlamı ile ortadan kaldırmaktadır. Asit miktarı, ortam içerisinde bulunan nem durumu gibi etmenler besinlerin zehirlenme olasılığını ortadan kısmi olarak da kaldırmaktadır. Zehirlenmeler genellikle et ve et ürünleri ile beraber salata gibi sebze ağırlıklı tüketimler sonucunda görülmektedir. İlk belirtiler birkaç saat içerisinde görülmekte olup yoğun kusma hissedilmektedir. Vücut, bu tür zehirlenmeleri kolay bir şekilde atabilmek için elinden geleni yapmaktadır. Birkaç gün süren halsizlik ve ishal normal olarak görülmektedir.

Et ve et ürünlerinin yeteri oranda pişirilmemesi ya da konserve türlerinin gerekli şekilde korunamaması büyük zehirlenme girişimlerinin meydana gelmesine neden olmakta. Bu tür Besin Zehirlenmeleri genellikle etkilerini birkaç gün sürdürmekte olup felç, koma, ölüm gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bu durumun en kesin tedavisi ile mide yıkaması yaparak zehrin atılımının sağlanması gerektiğinin altınız çizmek istiyoruz.

Bakteriler, her zaman vücuda zararı olan bir faktör değildir. Çeşitli zamanlarda vücudun bakteri ihtiyacının olduğunu belirten uzmanlar, gereksiz antibiyotik tüketiminin mide asidinin azalmasına neden olmasından dolayı zehirlenmelere maruz olma durumu 2 kat daha artmaktadır. Besin Zehirlenmesi sonucunda uygulanacak tedavi yöntemlerinden bahsedecek olursak;

Kişiler, bu durum sonucunda ilk olarak vücudun kaybetmiş olduğu su oranını tekrar kazanmak zorundadır. Eğer gün içerisinde 4 5 defa tuvalet ihtiyacınız geliyor ve ishal durumlarını bir türlü atlatamıyorsanız doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Başlangıç olarak serum ile sürdürülen tedavi ileri düzeye ulaşması durumunda mide yıkamasına kadar ilerlemektedir. Özellikle 3 4 gün alınması gereken su miktarını 2 katına çıkarabilirseniz bu sorunu kısa sürede atlatabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.


Sosyal medyada paylaş!

0
10 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!