Beyninize Bilgi Yüklemek İster Misiniz?

3 min


0
9 paylaşım

Çeşitli bilgileri öğrenmek ne güç, öyle değil mi? Kişiler, anlama ve çalışma yöntemlerine göre bilgileri farklı zaman dilimleri aralığında kavrayabilmektedirler. Diğer insanlara kıyasla çok daha zeki olduğunu düşünen kişilerin bile bazı zamanlar öğrenmekte güçlük çektikleri bilgiler mutlaktır ki oluyor. Peki ya bu sorunu ortadan kaldıran bir teknoloji geliştirildiğini söylesek? Bence bu icat gerçekse ilerleyen yıllarda çok farklı bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz. Matrix isimli filmde klişe bir sahne vardı. Morpheus, Neo’nun makineleri durdurması için bir gece Neo uyurken onun beynine kung-fu bilgilerini yüklüyordu. Ve Neo’nun uyandığında kurduğu ilk cümle “I know kung-fu” olmuştu. İşte belki de önümüzdeki yıllar içerisinde bu klişeleşmiş film sahnesi gerçeğe dönecek ve kişilerin beyinlerine yüklenen bilgiler sayesinde insanlar çok daha farklı bir boyutta olacak. Evet, bilim adamları son zamanlarda bu konu üzerinde epey uğraşıyor. Konu ile ilgili çalışmalarda bulunan bilim adamlarının söylediklerine göre beyine bilgi aktarma teknolojisinin yolu bulundu. Eğer bu yöntem gerçekten de işe yarar bir yöntemse, ilerleyen zamanlarda hazırlanacak olan teknolojilerin sadece bir ilk adımı olacak. İşte bilim adamları, bu çalışmayı daha somut bir mekan içerisinde aktarabilmek için bir simülatör hazırlamışlar. Ancak simülatörün tasarımı ve çalışması ile ilgili henüz topluluğa açık bir paylaşımda bulunulmadı.

 

Beyine Bilgi Yükleme Projesi Hangi Ülkenin İşi?

Nöroplastisite denemesi yapılan arkadaşlardan birisi.

Bu tür önemli projelerde genellikle Japon bilim adamları bulunuyordu, ancak bu seferki önemli projeyi Amerika Birleşik Devletleri yürütüyor. Kaliforniya’da bulunan HRL Laboratuvar‘ında gerçekleşen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor ve bilgilerin doğruluğu somutluk kazanarak araştırma raporlarına dahil ediliyor. Projenin ilk denenme noktası da gerçekten oldukça ilgi çekici. HRL Laboratuvar’ında, daha öncesinde askeri savunma okullarında eğitim almış bir uçuş pilotunun helikopter kullanırken beyninde oluşan sinyaller çeşitli araçlar aracılığıyla alınmış ve bu sinyaller, daha öncesinde uçuş ile alakası olmayan kişilere aktarılmış. Belki inanmayacaksınız ama gerçekten de bu kişilerin, uçuş bilgisinin sıfıra göre %33 arttığı gözlemlenmiş! Çalışmayı gerçekleştiren ekip arasında bulunan Dr. Matthew Philips, yapılan çalışmaların büyük bir başarı oranı ile ilerlediğini, ve mevcut çalışma her ne kadar bir bilim-kurgu ürünü gibi görünse de gerçekten oldukça başarılı sonuçlara ulaşıldığını paylaştı. Eğer bu teknoloji gerçekten işe yarar bir teknoloji haline gelirse asıl iş bu ekip için o zaman başlayacak. Çünkü beyinlerdeki sinyallerin alım ve aktarımı aşamasına hakip bu ekip, daha farklı bilgileri aktarmak için çalışmalar başlatacak. İşte o zaman da bu teknolojinin gerçek anlamda yararlarını ve zararlarını inceleme şansına sahip olacağız.

 

Bilgi Edinince Beyin Yapımız Değişiyor!

Beyin sinyal analizleri.

Çeşitli bilgiler öğrenince beynimizdeki konu ile ilgili bilgisizlik durumu yerine öğrendiğimiz bilgilerin yer aldığını savunan bu ekip, bu olayın bilim dünyasındaki isminin nöroplastisite olduğunu söylüyor. Bu da demek oluyor ki beyindeki öğrenme faaliyetleri kontrol edilebilir ve eğer çalışmalar %100 başarı oranına ulaşabilirse bu faaliyetler, çeşitli araçlar aracılığıyla düzenlenebilir. Bu da demek oluyor ki bir bilim dalı hakkında bilgi sahibi olmayan birisinin aklına o dal ile ilgili bilgilerin bulunduğu beyin sinyallerini enjekte edebiliriz. Ancak bilim dünyasında şöyle bir kural vardır: Eğer çalışmanız %100 başarı oranına ulaşmadıysa, o çalışma bilimsel olarak nitelendirilemez. İsterse %96 olsun, isterse %99 olsun… Bu yüzden bilim adamları çalışmanın tam başarıya ulaşabilmesi için daha güçlü beyin sinyallerini yönetmek istiyor. İlerleyen aylarda bu çalışma %100 başarıya ulaşırsa Amerika Bilim Fuarında tanıtılabilecek. Her zaman olduğu gibi yine söyleyelim. Teknoloji harbiden gelişmiş arkadaş!

 


Sosyal medyada paylaş!

0
9 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!