Bilgisayar Alacaklara Önemli Tavsiyeler!

4 min


0
6 paylaşım

Bilgisayarlar son zamanlarda evlerimizin vazgeçilmeyen elektronik aleti olmuştur. Hem öğrencilerin vazgeçilmezi hem de oyun veya eğlence amaçlı olarak kullandığımız bu elektronik aletler hakkında tavsiyeler vereceğiz. Özellikle Dizüstü bilgisayar seçiminde zorlanan ve 2017 yılı içerisinde satın almayı düşünen kişilere kampanyalar hakkında da bilgiler vereceğiz.

 İşlemci ile Ram Uyumlu Olmalı!

Laptop bilgisayarlar almayı düşünen kişilerde işlemcilerin İ3, i5 ve son zamanların en iyi teknolojisi olarak görülen İ7 işlemciler arasında karar vermektedir. En iyi işlemci olan İ7 bilgisayarlar fiyat yönünden biraz daha pahalı olduğu için genellikle İ5 işlemcili bilgisayarlar tercih edilmektedir. Tabi bu işlemcilerin İntel firması tarafından üretilen seri işlemcilerdir. Ülkemizde Dizüstü bilgisayarlarda genellikle “İ serisi” işlemciler tercih edildiği için bu başlıkta sadece İntel işlemcilerden söz edeceğiz. AMD işlemcilerinde oyun severler tarafından tercih edildiğini hatırlatalım. Özellikle İntel’in üretmiş olduğu İ7 4930 K serisi toplamda 8 çekirdek ve 4,6 GHz özellikte olması serinin en iyisi durumundadır.

Şimdi gelelim, Laptop almak isteyenlerin ne amaçla aldığını öncelikle bilmesi gerekir. Sadece internet veya küçük işlerini yapacak kişiler için İ3 işlemcili Laptoplar iyi bir seçenek olarak görülebilir. Fiyat açısından baktığımızda 1.500 TL civarlarından İ3 işlemcili Laptop bulabilirsiniz. İşlemci konusundan baktığımızda yine İ5 işlemcili Laptoplar da orta segmentli sistemler için yeterli olacaktır. Hatta işlemcinin RAM ve ekran kartının orta segmentli olmasına bağlı olarak iyi bir oyun bilgisayarı da olabilir.

Dizüstü bilgisayar alacaklara önemli bir tavsiye verecek olursak, örnek olarak İ3 işlemci Laptoplar 4 Gigabyte veya 8 Gigabyte özelliklerde sorunsuz çalışmaktadır. Fakat oyun severler genellikle Ram yükseltmekte bu da işlemcinin doğru olarak çalışmamasına neden olmaktadır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için işlemci-Ram performansı hakkında araştırma yapmanız gerekiyor. İntel i7 işlemciler de en az 12 Gigabyte özellikte olması istenilmektedir. İntel’in üretmiş olduğu İ5 işlemciler yeterli olarak görülse de dizayn, tasarım, Oyun ve mühendislik programları için (Autocad, Solidworks, Pro Engineer) yetersiz kalabilmektedir. Bu programları ve ileri düzeyde program hızı almak isteyenler işlem hızını artırmak amacıyla İntel İ7 serisini öneriyoruz.

FPS Canavarı Laptoplar

Oyun severlerin en önemlileri arasında yer alan FPS kalitesi Laptoplar için önemlidir. FPS, Türkçe adıyla Saniyedeki kare sayısı olarak bilinen bu özellik Laptoplarda direkt olarak ekran kartlarıyla ilgilidir. Şunu belirtmek gerekir ki FPS’ye etki eden sadece ekran kartı değildir. Dolaylı olarak işlemci ve Ram’ler de etki etmektedir. Oyun için baktığımızda oyunun hızlı açılması için HDD’de etkili olmaktadır. Kısaca sisteminizin öncelikle ekran kartı kalitesi yüksek olması gerekir, geriye kalan sistem parçaları da işlemci ile uyumlu olduğu takdir de çok güzel FPS hızı alabilirsiniz. Sizlere FPS seviyesini düşürecek ekran kartı önerecek olursak kesinlikle AMD ekran kartlı PC’lere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Seri olarak baktığımızda ise; AMD Radeon R7 240 2 GB olan serisi fazlasıyla işinizi görecektir. FPS özellikle CS Go türü oyunalrda oldukça önemlidir. Ekran kartlarınızın en az 2 GB olması oyun açısından yeterli olacaktır. Ayrıca AMD veya Nvidia ekran kartı olan bir Anakartta AMD’yi çıkartıp Vvidia ekran kartını takmanız Anakartın değişmesi gerektiğini unutmayınız.

Kampanyalı Laptoplar Listesi (2017)

2017 yılının Ağustos ayında teknoloji marketlerde satılan ve uygun fiyat seçenekleri olan Laptoplara bir bakalım:

Media Market Laptop Kampanyası;

Asus Laptop İ7 işlemcili,15,6 İnç ekran boyutuna sahip, 2 GB ekran kartı özelliklerine sahip olan Asus K556UQ serisi Laptop fiyatı şuan için 3.298 TL olarak satılmaktadır. FULL HD olduğunu da hatırlatalım.

Lenova İdeapad 510 İntel İ5 İşlemcili 12 GB RAM, İşlemci hızı 2,5 GHz 1 TB HDD özellikteki Laptop fiyatı 3.298 TL olarak satılmaktadır.

HP Pavilion İntel İ5 işlemcili, 8 GB Ram özellikte olan Laptop serisi Blue (2CL80EA) 3399 TL olarak satılmaktadır.

Bu üç Laptop fiyat performans açısından sizlere önerilerimiz, tabii ki tüm detay özelliklerine değinmedik, burada önemli olan sistem performansına göre fiyat aralığıdır. Fiyat olarak en uygun Laptoplar genellikle Asus marka laptoplardır. Fiyat olarak uygun olduğuna bakmayın tam bir fiyat- performans özellikte olduğunu belirtelim. Ayrıca çift fan teknolojisine de geçiş yapan Asus marka Laptoplar kolay kolay ısınmadığı için oyun severler açısından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Laptoplarda Isınma Problemi!

Laptoplar özellikle geniş bir sistem isteyen, program ve oyunlarda fanlar bazı durumlarda yetersiz kalmakta ve buna paralel olarak fanlar işlemciyi soğutamamaktadır. Özellikle pahalı fiyatıyla ve kalitesiyle dikkat çeken HP Paviligon g6 serilerinde İ5 ve i3 işlemcili Laptoplarda ısınma sorunu çıkmıştır. Isınma problemi özellikle oyuncular açısından en önemli sıkıntı olduğu biliyoruz, bu yüzden dolayı 2017 yılında alacağınız Laptoplarda çift fan teknolojisine geçiş yapmış markaları tercih ederek hem ısınma problemine karşı tedbir almış olursunuz. Laptop önerileri arasından işlemci fanının iyi olduğu modeller genellikle Asus, Acer, Lenova marka laptoplarda fan sıkıntısı yaşamayacağını düşünüyoruz.

Laptop alırken önemli konulardan biri ekran kartı ve işlemci olsa da RAM’ı nasıl olsa yükseltirim diye düşünmemek gerekiyor. Özellikle İ5 ve İ3 işlemcili Laptoplarda RAM sorunu yaşandığı bilinmektedir.

 


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!