Bilgisayarınızda Bulunması Gereken 4 Program

5 min


1
6 paylaşım, 1 puan

Merhaba değerli takipçiler,

Bu yazımda sizlerle bilgisayarınızı kullanırken işinize yarayacak birbirinden güzel 5 tane uygulamayı tanıtacağım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; bu uygulamaları bilgisayarınıza kurmazsanız bilgisayarınız zarar görmez. Başlıkta anlatmak istediğim şey işinizi çok kolaylaştıracak uygulamalar olmalarıdır. İstediğiniz uygulamayı internetten indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

1) DRIVER BOOSTER

driver booster

Hepimizin sorunlarından birisi bilgisayarlarımıza format attıktan sonra driver’larımızı yani sürücülerimizi güncellemede zorlanıyoruz. Çünkü ayrı ayrı setuplar, yüklemeler derken canımızdan bezebiliyoruz. Eski Windows sürümlerinde örneğin Windows XP’de internet sürücülerimiz otomatik olarak yüklenmemekte. Bu da bizi oldukça zorlamaktaydı. Hala Windows XP kullanan arkadaşlarımız varsa bu sorunu bilirler.Maalesef Driver Booster’ın çalışması için de internet gerekiyor. Yani öncelikle internet sürücünüzü güncellemeniz gerekiyor eğer internet erişiminiz gelmiyorsa. Fakat windows 7,8,10 gibi yeni sürümlerde internet sürücüleri zaten otomatik olarak bilgisayarımıza kuruluyor. Programın kullanımı da oldukça basittir arkadaşlar. Yapmamız gereken şeyleri kısaca özetlememiz gerekirse,öncelikle internetten programı indiriyoruz. Daha sonra açıyoruz ve karşımıza bir ekran çıkıyor. Zaten program otomatik olarak bir tarama yapacak ve size güncel olmayan sürücüleriniz hakkında bilgiler verecek. İsterseniz listeden tek tek güncelleyebilir, isterseniz de tümünü güncelle butonuna basarak hepsini birden güncelleyebilirsiniz. Driver Booster, sürücülerinizi güncelledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir arkadaşlar, eğer böyle bir bilgilendirme kutusu ile karşılaşırsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra tüm sürücüleriniz güncel olacaktır. Peki sürücülerimizin güncel olması bize neler sağlar derseniz,örneğin oyunlar için sürücülerinizin güncel olması mutlak bir şarttır. Artık Driver Booster ile bu bir sıkıntı değil. Gönül rahatlığı ile sürücülerimizin güncelliğinin keyfini çıkarabiliriz.

2) INTERNET DOWNLOAD MANAGER

internet download manager

 

Gelelim bir diğer ki uygulamamıza. Programın adı “Internet Download Manager” arkadaşlar. Adından da anlaşıldığı üzere bu, bir tür dosya indirme programıdır. Peki bu programın tarayıcı indirmelerinden veya diğer indirmelerden farkı nedir?

Bu uygulama ile indirmelerinizi 5 katına kadar hızlandırabilirsiniz. Bunu nasıl yapıyor diye aklınıza bir soru geliyorsa onu da açıklayayım. Bazı upload siteleri indirme işlemlerinize limit koyabilir. Yani internet hızınız ne kadar hızlı olursa olsun yine de bir limiti geçemezsiniz. Bu program o sunucuya birden fazla bağlantı açarak birden çok bağlantıdan indirmeye devam eder. Yani böylece indirmeleriniz hızlanmış olur. Aynı zamanda bu uygulamanın en sevilen özelliklerinden birisi de indirmelerimiz için başlat/duraklat özelliğinin olmasıdır.Yani örneğin tarayıcıdan bir oyun indiriyoruz. Tam sonlara gelirken birden elektrik kesildi. Ne kadar üzücü bir durum öyle değil mi? Tüm emekleriniz boşa gitti ve indirme iptal edildi. Bir de bunu İnternet Download Manager ile yaptığımızı düşünelim. Evet tam da düşündüğünüz gibi, indirmelerinizi kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz. Ayrıca sadece elektrik kesintilerinde değil siz ne zaman isterseniz o zaman da durdurup başlatma yetkisine sahipsiniz.

Chrome, Firefox gibi tarayıcılara da uzantı olarak ekleyebilirsiniz. Böylece indirmelerinizi tarayıcılar üzerinden değil “IDM” üzerinden yapabilirsiniz.Son olarak bahsedeceğim bir özellik de bu program ile örneğin youtube’da dinlediğiniz bir şarkıyı üzerinde çıkan indirme butonuyla anında indirebilirsiniz. Hem de istediğiniz formatta.

3) TEAMVIEWER

teamviewer

 

Bir diğer uygulamamız da Teamviewer arkadaşlar. Bu uygulama ne işe yarar? Bu uygulama bilgisayarınızdan başka bir bilgisayara uzaktan aktarım ve bağlantı sağlar. Yani örneğin arkadaşınızın bilgisayarına bir şey yüklemeniz gerekmekte ama aranızda kilometrelerce mesafe var. İşte bu program sayesinde bilgisayarınızdan karşı bilgisayara bağlanıyorsunuz ve kendi bilgisayarınızdan karşı bilgisayarı kontrol ediyorsunuz. Peki karşı bilgisayara bağlanmak için ne yapmanız gerekir? Bunun için program size özel ID ve programa her girdiğinizde değişen bir şifre belirler. ID değişmez fakat şifre programı her açıp kapadığınızda değişir. Bunun amacı da tekrar tekrar izinsiz bağlantıları engellemektir. Yapmanız gereken tek şey karşıdakinin ID’ ve şifresini isteyerek programa yazmak ve bağlan tuşuna tıklamak. Eğer bilgileri doğru girerseniz yeni bir pencere açılacak ve karşıdakinin bilgisayarı tamamıyla önünüze gelecek. Buradan dilediğiniz gibi sorunsuzca kontrol edebileceksiniz. Aynı zamanda bu program ile karşı bilgisayara kendi bilgisayarınızdan dosya aktarabilirsiniz. Örneğin bir oyun oynuyorsunuz ve arkadaşınız bunu yükleyemedi veya bulamadı. Siz kendi bilgisayarınızdan kolayca karşıya yollayabilirsiniz. Peki program ücretli mi diye soruyorsanız,eğer ticari amaçla kullanmazsanız ücretsizdir. Zaten kendinize ait bir hesap açtığınızda size bu soruyu soracak. Kişisel kullanım bölümünü seçeceksiniz.Yani kişisel kullanımlar için tamamıyla ücretsizdir.

4) WINRAR

winrar

 

Winrar, ilk defa göreceğiniz bir şey olduğunu zannetmediğim ama belki kullanmadığınız bir uygulama olabilir diye düşündüğüm bir uygulama. Winrar nedir kısaca önce bundan başlayalım. Winrar adlı bu uygulama, bilgisayarınızda bulunan dosyaların boyutunu küçültmek için kullanabileceğiniz ve bu dosyaları arşivlemenize olanak sağlayan bir programdır. Bir çoğumuzun bildiği üzere internetten bir dosya indirirken hep sıkıştırılmış dosyalarla karşılaşırız. İşte bu dosyaları açmamıza winrar olanak sağlar. Günümüzde en çok ZIP ve RAR diyince akla gelen Winrar programı aslında ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z ve 7Z gibi uzantıları da açmaya yarar. Bu uzantılardaki dosyalar için de winrar programını kullanabilirsiniz. Ayrıca dosyaları sıkıştırırken şifreleyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde dosyalarınızın istemediğiniz kişilerin eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Dosyaları sıkıştırdıktan sonra isterseniz yanlarına küçük açıklamalar ekleyebilirsiniz.

Bu yazımız da burada sona eriyor arkadaşlar. Tanıttığım programların hepsi ücretsizdir. Benim işime yaramaz demeyin eğer kullanmıyorsanız bile bilgisayarınızda bulunsun. Mutlaka lazım olacağı bir vakit gelecektir. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle yeni kullanacaklar için şimdiden hayırlı olsun hepiniz hoşçakalın esen kalın.


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mustafa84

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!