Bilgisayarınızda Olmazsa Olmaz Programlar!

4 min


0
6 paylaşım

Bilgisayarınızda özellikle format attıktan sonra veya yeni almış olduğunuz bilgisayarınızda olmazsa olmaz programları sizler için listeledik. Bilgisayarınızda resim, müzik, ofis programları, bakım, anti virüs indirme ve vb. en önemli programlara bakacak olursak;

Herhangi programı kurmadan önce dikkat edeceğiniz noktalardan başlayacak olursak, bir programı indirirken kesinlikle orijinal olarak kendi web sitesi üzerinden indirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü indirme siteleri sizleri virüslü olan reklam sayfalarına yönlendirdiği gibi aynı zaman da bilgisayarınızda bulunan tüm içerikleri kopyalayabilir. Bu yüzden dolayı hangi programı indirirsen indirin güvenilir olan kendi web sağlayıcı sitelerinden indirmeniz sizler için faydalı olacaktır.

 

Sürücü Yükleme Programı

Driver olarak da bilinen sürücüler format sonrasında ilk yüklemeniz gereken uygulamalar arasında yer almaktadır. Özellikle Windows kendi güncellemelerini yaparken sizin ekran kartı veya ses kartı gibi donanımsal olan programları güncelleyemeyebilir, bu durumda sizleri kurtaracak programdan bahsetmek istiyorum.

Slim Drivers

Bu program tamamen ücretsiz olup bilgisayarınızda bulunan tüm donanımsal programları otomatik olarak arar ve eksik olanları sizlere bulur. İsterseniz güncel olmayan uygulamaları da indirebilirsiniz. Driver sorunlarının en önemlisi bilgisayarınızda çift ekran kartı varsa burada dikkat etmeniz gereken, Bios üzerinden ikinci ekran kartını aktif etmeniz gerekmektedir, aksi halde program ekran kartını görmeyebilir, genellikle bu durum HP marka lap tap bilgisayarda sorun olmaktadır. Program ekran kartını gördükten sonra yükleme yapacaktır, eğer hala ikinci ekran kartınız görünmüyorsa yapmanız gereken AMD veya diğer ekran kartlarında yüklenen programla ikinci ekran kartını seçebilirsiniz, sürücüler yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayınız.

Sistemi Yavaşlayanlar İçin Tek Çare Advanced SystemCare

Format sonrası olmazsa olmaz programlardan olan Systemcare programı anlatacak olursak; bu programın ücretsiz deneme sürümünü indirdikten sonra kesinlikle satın almayı düşüneceğiniz programdır. Bu program hem geçmiş dosyalarınızı silerek bilgisayarınızda Ram temizliği yaptığı gibi arama motorlarının kalıntılarını da temizleyerek bilgisayarınızda gözle görülür bir hız artışı sağlamaktadır. Programın en güzel yanı masaüstünde bulunan küçük araçla ram hızlanması yapmakta olmasıdır. Ayrıca satın alınmış olan ücretli programında kısa yol düzeltici, casus yazılımları engelleme gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu programda en sevdiğim özelliklerden bir tanesi de herhangi bir virüslü uygulama yüzünden yaşanan arama motoru ana sayfasının kimsenin almasına izin vermemesidir. Bilindiği gibi yüklenen tüm programların amacı ana sayfayı değiştirmektedir. Bu programı yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Video Oynatıcı Programlar

Microsoft kullanıcılarının içinde gelen media player kimseyi tatmin etmediğinden dolayı ve birçok formatı da desteklemediğinden dolayı genellikle video oynatıcı programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Şimdi gelelim sisteminize yüklemenizi tavsiye ettiğim programlara, bu programlar tamamen tecrübeye dayalı olarak yorumlanmakta ve internet üzerinden yapılan yorumlara göre olduğu da unutulmamalıdır.

VLC Player

VLC programının en önemli özelliği tüm formatları desteklediği gibi az ram yemesinden dolayı tercih edilmektedir. Bir de lap tap bilgisayarlarda sesi yetersiz olan filmlerde VLC’nin ses düzeyini artırdığından dolayı kullanılmaktadır. Eksi yönlerine bakacak olursak, VLC programının şikayet eden kullanıcılar lap tap hoparlörünün patlamasından yakınmaktadır. Bu yüzden dolayı siz değerli okuyucularımızın bu duruma dikkat etmesini istiyorum.

Arşiv ve İso Dosyaları

Windows 10 ile beraber İso dosyaları kolaylıkla açılmakta olduğunu biliyoruz. Windows 8 ve altı kullananlar için İso ve arşiv uygulaması indirmek zorundadır. Şimdi gelelim arşiv ve İso dosyalarında kullanılan programlara bir bakalım.

Winrar

Sosyal medyada birçok kez dalga geçilen bu programı satın alan sayısı elle sayılır cinstendir. Ama format sonrası vazgeçilmez program arasında yer almayı başarmıştır. Winrar bilindiği gibi 1 aylık deneme sürümü ile karşımıza çıkmakta ve dosya şifreleme, dosya sıkıştırma işlemlerini bilgisayarınızın hızına göre sıkıştırma işlemi yapmaktadır.

Bu programı kullanmak istemeyenlere veya alternatif aramak isteyenler için sizlere önerimiz 7-zip ve Winzip programlarıdır. Bu programlarda kurumsal seviyeye çıkmış kaliteli programlardır.

Daemon Tools

Genellikle oyun sevenlerin kurduğu bu program oyunların, veya programların belleksiz şekilde çalıştırması yani sanal sürücü oluşturmasını sağlamaktadır. Daemon tools ücretli sürümde üç bilgisayara kadar izin verirken ücretsiz sürümde aynı anda en fazla 6 adet sanal sürücü kurmanıza izin vermektedir.

Antivirüs Programları

Bilgisayarınıza ne kadar sık format atarsanız ömrünün de bir o kadar azalacağından dolayı bilgisayarınızı yavaşlatmayacak ve önemli virüsleri etkisiz hale getirecek programları kurmak gereklidir. Bilgisayarınızın içinde kurulu gelen güvenlik duvarı ne kadar işe yarasa da ek olarak bir program kurmak zorunludur. Şimdi gelelim hem sistemlerimizi yavaşlatmayacak hem de işe yaracak antivürüs programlarına bakalım.

AVG Antivürüs Programı

Virüsleri ve zararlı yazılımları karşınıza çıkarmadan sessizce imha edecek bir program arıyorsanız, AVG Avtivürüs programını kurabilirsiniz. Program sayesinde size gelen e posta adreslerini siz açmadan önce tarayarak tam güvenlik sağlamaktadır.  Her virüs programlarında bulunan, güvenli olmayan bağlantılarda da sizi uyardığını hatırlatalım.

Avast Free Antivürüs

Antivürüs programları arasında en fazla tutulan programlar arasında yer alan bir programdır. Bu program kullanıcılara ücretsiz olarak verilse de en önemli bir çok özelliğinin ücretli versiyonda çalıştığını belirtelim. Program büyük virüsleri bile bilgisayarınıza sızmadan imha ediyor. Program bilgisayarı yavaşlatmaması da artı bir özelliği olduğu gibi virüsleri ve uyarıları sürekli ekran önüne getirmesi can sıkıcı olabiliyor.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!