Bilim Adamlarından Yapay Zeka Konusunda Uyarı

Yapay zeka araştırmacıları bir mektup imzalayarak ABD ve Kanada hükümetine gönderip, hükümeti oluşabilecek tehlikelere karşı uyardı.1 dk okuma süresi


1
6 paylaşım, 1 puan

Avusturalya ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetleri kendi bilim adamları tarafından net bir dille uyarı alndı. Yapılan bu uyarıların çoğu bütün dünyayı ilgilendiren nitelikte.

Son 10 yıl içerisinde geliştirilen yapay zekalarla hükümetler kendi işlerinin bir çoğunu yapay zeka ürünleriyle yaptırır oldu. Yapılan bu işlerin en başında ise savaş teknolojileri alanı olduğu belirtilirken, her ordunun gökyüzünde bulunan ve adeta gözü kulağı olan pilotların meslekleri ise yapay zeka ile sonlanacak ilk meslek olarak açıklandı.

Kanada ve Avustralya’da bulunan mevcut durumda ki yapay zeka teknolojilerini geliştirmiş olan bilim adamları, kendi ülkelerinde ki liderleri net bir şekilde uyararak “sağlam bir küresel duruş” sergilemeleri için önerilerde bulundular. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve ABD Başbakanı Malcolm Turnbull bu uyarıların verildiği ilk adres oldu.

Mektup İçinde 300’den Fazla Araştırmacı İmzası

300’ün üzerinde yapay zeka araştırmacısının imzasını attığı mektup içerisinde ise bilim adamları insan kontrolünden çıkabilecek ve ölümcül olan otomasyon sistemlerinin endişelerinden bahsedildi. Bahsedilen bu ölümcül otomatik sistemlerin ise insansız hava araçlarına, drone’lara ve robotlara entegre edilebildiği üzerinde duruldu.

1970 senesinde nükleer silahların karşısında önlem alan sürece benzetilen bu süreci, uluslararası yeni bir anlaşma ile engellemek için bilim adamları harekete geçti. Makinaların kimin ölüp kimin yaşayacağına karar vermelerini istemeyen bilim adamları söz konusu uyarı hakkında bir yazı da yayınladı.

Araştırmacılar Yapay Zeka Konusunda Uyardı

Bilim adamları tarafından yayınlanan bu yazı da “Avustralyalı şirketlerinde içerisinde bulunduğu bir çok robotik ve yapay zeka şirketinin otonom silah sistemleri, meydana gelecek savaşların üçüncü devrimi olma tehlikesi taşıyorlar. Eğer daha fazla geliştirilirlerse silahlı çatışmaların her zaman olduğundan daha şiddetli yaşanmasına izin vermiş olacağız. Bu sistemler insanlardan daha hızlı anlama kapsitelerine sahip ve bunun ölümcül sonuçları kimlerin yaşayıp, kimlerin öleceğine karar vermekle başlar. Bu yüzden yapay zekaların daha çok yararlı alanlarda kullanım için yönlendirilmesi gerekiyor.” ifadeleri kullanıldı.


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
4
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!