Bilim Dünyasından İlginç Genetik Çalışmalar

4 min


1
6 paylaşım, 1 puan

Genetik çalışmalar, denilince insanın aklına genelde doğayı veya insanlığa zarar verecek şekilde düşünülmektedir. Bunun da nedeni kuşkusuz ki Genetiği oynanmış besinler insanları korkutmaktadır. Özellikle bu çalışmaların yapılma nedenini inceleyecek olursak; insanlık nüfusunun sürekli olarak artış göstermesi ve verimli arazilerin üzerine binaların yapılması, aynı zaman da kırdan kente göçlerinde artması besin kaynaklarının üretimini azaltmıştır. Bu yüzden dolayı hızlı üretim ve raf ömrünün uzatılması çalışmaları yapılmıştır. Ülkemizde üretim açısından son zamanlarda haberlerde de duyduğumuz gibi bakliyat ürünlerin çoğunu ithal edecek seviyeye gelmemiz, ülkemizi de genetik çalışmalara itmektedir. Ülkemizde birçok üniversitede tarımsal biyoteknoloji Laboratuvarları bulunmakta, burada verim ve kalite yönünden çalışmalar yapılmaktadır.

DNA background

Genetik çalışmaların Tarihsel Süreci

Genetik kavramı ve genetiğin ilk çalışmaları “genetiğin babası” olarak adlandırılan Gregor Mendel olarak bilinir. Mendel bezelyeler üzerinde yapmış olduğu çalışmalar genetik bilimine adeta ışık tutmuştur. Genetik bilimine katkıda bulunan diğer isimlerine bakacak olursak, biyoloji kitaplarımızdan da hatırlayacağımız gibi Watson ve Crick 1953 yılında DNA modeli belirmede oldukça önemli bir rol üstlenmişlerdir. DNA’nın çift sarmal yapıda olduğu ve hidrojen bağları hakkında bilgilere ışık tutmuşlardır.

İnsan DNA’sının Tam Analizi Yapıldı!

İnsan üzerinde yapılan genetik çalışmalar ne kadar gizli tutulsa da etik çalışmalar genellikle kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Dünya üzerinde bilim adamlarının birleşerek insan DNA’sının haritasını çıkartarak aktif olarak çalışan kodların analizi çalışılması yapıldı. Çalışmaya katılan ülkelere baktığımızda; Amerika, Singapur, İspanya, İngiltere ve Japonya’nın da içinde bulunduğu yaklaşık 400 kişi bir araya geldi. Daha önce 2006 yılında yapılan ve yayınlanan analiz sonuçlarına göre insan DNA’sının aktif kısmının daha büyük olduğu anlaşıldı. Çalışmaların sonucunda 30 bilimsel makale yayınlandı. Ve bu makaleler Geneme biology, Nature, Genome Research dergisinde yayınlandı. Bilim insanları bu çalışma sonucunda 200’e yakın anahtar gen belirledi. Bu belirlenen anahtar genler sayesinde araştırmacıların çalışmasına konu olacak. Profesör Mike Stratton bilimsel çalışma ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “ yapılan bu çalışma insanlığın biyolojisi açsısından çok önemli ve insanlığın temel yapı taşı olacak bir çalışmadır.” Demişti.

Sansasyonel Genetik Çalışmalar!

2015 yılında yapılan bir çalışma bilim dünyasında şaşkınlığa sebep olacak kadar tehlikeli ve etik değildi, ama bilim dünyasını oldukça heyecanlandırmayı başarmıştır. Amerika Bileşik Devletinde yapılan deney, Harvard Üniversitesi insanların nesil nesile aktarılan hastalıklar üzerinde çalışma yapmıştır. Diyabet gibi nesilden nesile ailelerden gelen genetik kod üzerine yapılan çalışma da insanın yumurtasının genetiğinde değişiklik yapılmıştır.

İngiliz dergisi olan Independent dergisinin yapmış olduğu habere baktığımızda; “Muhteşem Kuşak” olan proje de ABD’li bilim adamları, genetik modifiye tekniğini kullanarak Crispr geni üzerine çalışma yaparak insan yumurtasındaki genetiği tekrardan yazarak ata nesilden gelen hastalıkları elemine etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma da baskın gen olarak bilinen BRAC1 geni yumurtaya aktarılarak meme ve rahim kanseri olma riskini ortadan kaldırıldığın biliniyor. Şuan için bu çalışma başarı ile genetik kodlar yumurtaya yazılsa da şuan için yumurtalar nakil edilmemiştir. İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde insan yumurtasına veya insana direkt olarak yapılan modifikasyonlar yasal olmaması da bu konuyu meraklı hala getirmiştir.

Anılar DNA ile Kuşaktan Kuşağa Aktarılıyor!

ABD’de Atlanta’da bulunan Emory Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda DNA’nın kuşaktan kuşağa DNA aracılığı ile aktarıldığı kanıtlandı. İnsanların hobileri, heyecanları, fobileri, korkuları gibi tüm bilgileri DNA aracılığı ile aktarıldığı kanıtlanırken, Prof. Marcus Pembrey insanlık için “bu bulguların çocuk doğamadan bu bilgilerin aktarıldığı ve ileride yaşanan korku, hastalık ve heyecan gibi durumlar genetik olarak aktarılmaktadır.” Bu durumda insanlık için yüksek performans, şans gibi önemli özellikler de çocuk doğmadan aktarmanın mümkün olduğunu gösteriyor açıklamasında bulundu.

Genetiği Değiştirilmiş Hayvanlar

Bilim adamları bilindiği gibi insanlara uygulayacağı ilaç veya aşıyı öncelikle hayvanlarda yani deneklerde kullanarak güvenirliğini kazanmaktadır. Genellikle denek hayvanları, üretimi kolay, maliyet açısından uygun ve hızlı bir şekilde yavru birey veren hayvanlar kullanılmaktadır.

Şimdi gelelim Çinli bilim adamlarının köpekler üzerinde yapmış olduğu genetik deneye bir bakalım. Köpekler bilindiği gibi hızlı koşabilen atik hayvanlardır. Çinliler köpeklerde bulunan myostatin adı verilen geni köpeklerin DNA haritasından silerek kas kütlesini iki katına çıkarmayı hedeflemişlerdir. Liangxue Lai adlı köpek türünde hem insanlar için güvenlik ve avlanmada kullanılan bir tür olması ve hızlarının iki katına çıkarıldığında faydalı olacağını açıklayan Çinli bilim adamları yapmış oldukları deneyde başarılı sonuç almışlardır. Köpekler içerisinde bir tür olan tazılar genetik bakımından insanlara en fazla benzeyen köpek türü olduklarından dolayı araştırmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Liangxye Lai köpeklerine yapılan genetik çalışma tekniğinde CRISPR-Cas9 yöntemi kullanıldığı biliniyor. Projenin sahibi Lai ve 28 yaşında ki arkadaşı ile vermiş olduğu röportajda amaçlarının kas zafiyeti ve Parkinson hastalıklarının tedavileri için köpeklerde çalışma yaptıklarını açıkladılar. Kas çalışmalarında Myostatin geni çalışıldığı için tıp dünyasında da çocuklarda kas zafiyeti sorunlarında gen terapisi tedavisinde Myostatin geni üzerine yoğunlaşmıştır.

Tazılar biyomedikal ve biyoteknoloji çalışmalarında kullanan ülkelerin Başında ABD ve Çin olduğunu da belirtelim.


Sosyal medyada paylaş!

1
6 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!