Bilimsel Olarak İspatlanmış Kilo Verme Stratejileri

4 min


0
7 paylaşım

Kilo verme denilince akla ilk gelen şey genellikle bayanlardır. Kilo verme de en fazla sorun yaşayan ve bayanlarda fazla kilonun estetik açısından iyi durmaması bu konuda bayanları ön plana çıkarmaktadır. Kilo almakta son zamanlarda hem erkeklerde hem de bayanlarda büyük bir sorun haline gelirken GDO içeren besinler ve tatlandırıcı içeceklerin hayatımıza girmesiyle beraber kilo almak vermekten kolay olur hale gelmiştir. 2016 yılı istatistiksel verilere göre obezite oranı gün geçtikçe artmak olduğu görülmektedir.

Erkeklerde kilo verme sorunu genellikle göbekler de yağlanma sorunu şeklinde karşımıza gelmektedir. Erkeklerde fazla kilolu olmadığı durumlarda bile göbek bölgesinde aşırı yağlanmalar hem kozmetik açıdan kötü durmakta hem de yağlanmalar damar tıkanıklarına neden olmaktadır. İnternet ortamında göbek eritme olsun veya kilo verme olsun genellikle bayanlara itap edilecek şekilde hazırlanmıştır. Bizim bugünkü konumuzda daha çok erkekleri ilgilendiren konulara değineceğiz.

Erkekler ne kadar ağır işlerde çalışırsa çalışsınlar veya spor salonlarında ne kadar aerobik çalışmalar da yapılsa göbek formunda bulunan yağlardan kolay kolay kurtulamaz. Peki, göbek bölgesinde yer alan yağlar nasıl hızlı bir şekilde eritebiliriz? Diye soracak olursak sizlere vereceğimiz önerileri dikkate alarak göbek bölgesinde yer alan yağları kolaylıkla verebilirsiniz. Unutmayınız kilo vermek sabır, biraz zaman alan ve süreklilik isteyen bir konu olduğu için sabır bu konuda en önemli konulardandır.

Hayatınızdan Şekeri Önce Azaltın Sonra Tamamen Bırakın!

Şeker aslında herkesin bildiği gibi tüm hastalıklara sebebiyet verebilecek kadar zararlı bir besin ögesidir. Vücuda alınan şeker, kan değerlerine eklendikten yani metabolize edildikten sonra vücutta bulunan fazla şeker karaciğer organı tarafından yağa dönüştürülmektedir. Bu da insan vücudunun yağlanmasına özellikle erkeklerde göbek yağlanması dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır. Şekeri bırakmak öncelikle birden hayatınızdan şekeri çıkarmanın psikolojik olarak bir etkisi olacağını düşünüyorsanız, çayınıza attığınız şekerin kaşık oranını azaltarak başlayabilirsiniz. Daha sonra kahvelerinize ve diğer içeceklerde şeker oranına dikkat etmeniz gerekiyor. Şeker kilo için en büyük düşman olarak görebilirsiniz, şöyle ki hiçbir spor yapmadan 1 ay boyunca şekersiz ürünler tükettiğinizde bile kilo oranınız azaldığı gibi yağlanma da azalacaktır. Şeker hem diyabet hastalılarında hem de kalp rahatsızlıklarına neden olduğu gibi kilo sorunları açısından da oldukça önemli bir etkendir.

İçeceklere Dikkat!

İçeceklerin başında her zaman ki gibi alkol geliyor. Eğer haftalık veya günlük olarak alkol tüketiminiz varsa bunu azaltmanız gerekmektedir. İçecekler yiyeceklerden ne kadar masum da görünse aslında çoğu içecek göbek bölgesinde yağlanmayla direkt olarak ilgilidir. Bu içeceklerin başında kola, meyve suları, şerbet, asitli gazozlar, enerji içecekleri ve sporcu içecekleri de içerisinde barındırdığı şeker oranıyla kilo almanıza neden olmaktadır. Özellikle şuradan belirtmek gerekir ki kola bu içeceklerin başında gelmektedir. İdeal kilonuza kavuştuktan sonra günde 1 bardak kilo tüketebilirsiniz fakat aşırı kilolu durumlarda kola vb. içecekler büyük sorunlara yol açmaktadır. İçecekler içerisinde süt ise bazı durumlarda kilo vermeye yardımcı iken bazı durumlar kilo aldırabilir, şöyle ki tam yağlı, yağsız ve yarım yağlı olmak üzere süt çeşitleri bulunmaktadır. Bu süt çeşitleri içerisinden yarım yağlı ve yağsız sütler sporcular için ve kilo vermek isteyenler için oldukça önemlidir. Yarım yağlı süt sindirime yardımcı olduğu için kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yağsız sütler diğer bir adıyla ligt sütler piyasa da oldukça fazla bulunmakla beraber en fazla günde 3 bardaktan fazla süt tüketmemiz kalori açısından önem taşıyan bir konudur.

İçecekler arasında en fazla önem taşıyan içecek sodadır. Soda sindirime yardımcı ve kalori barındırmadığından kilo sorunu yaşatmamaktadır. Sodalar arasında meyveli ve askorbik asit ve aspartam maddeleri bulunmakta ve bunlar hem kilo sorunlarına hem de birçok rahatsızlıklara sebep olabilir. Meyveli sodalar ile rahatlamak istiyorsanız eğer birçok diyetisyenlerin de önerdiği gibi sade soda içerisine limon ve çilek gibi meyveleri kullanarak ferahlayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre yemekten sonra su ve soda içenler arasında analizlerde soda içenlerin su içenlere göre 2,5 kilo daha fazla kilo verildiği gözlemlenmiştir.

Birçok diyetisyen günde en az 20 cl soda içiminde sindirim için yeterli olacağı yöndedir.

Ne kadar yağ yakıcı ürünler kullanılsa da yağ yakımının en etkili yolu su içmemizden geçmektedir. Ne kadar spor yaparsak yapalım ne kadar yemememize içmemize dikkat edersek edelim fazla kilo almayız da vermeyiz de, ama hızlı bir şekilde kilo vermek isteniliyorsa kesinlikle günde içebildiğimiz kadar su içmemiz gerekmektedir. Sağlık açısından da kilo vermek açısından da günde en az 3 litre su içmemiz gerekiyor.

Spor Salonunun Önemi

Spor salonları kilo vermek ve kas yapmak için ideal bir ortamdır. Hem disiplinli bir şekilde çalışmanıza ortam sağlayacak bir alan hem de sosyalleşmek açısından da fayda sağlamaktadır. Spor salonlarını aktif bir şekilde kullanırsak hem kilo vermede yararlanacağımız gibi uzman spor hocalarından yardım alarak da düzenli bir vücut kitlesine sahip olabilirsiniz. Özellikle göbek eritme hareketlerini ev ortamında veya yürüyüş imkânı olmayan yerler için koşu bantlarından yararlanarak kilo verebilirsiniz, spor salonlarına yazılmadan önce bir sağlık raporu almanız da fayda olacaktır. Spor salonlarına gitmenize rağmen ve yemenize dikkat etmenize rağmen kilo veremiyorsanız hormonsal bir sorununuz olabilir.

Spor salonlarında bulunan koşu bantları ve diğer egzersiz aletlerin hepsinde hızı ne kadar yapabileceğiniz seviyede artırırsanız sizin için en faydalı göbek eritme tekniği olacağını unutmayınız.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!